Ազգակործան պատուհասին վռնդում են, որ նոր կործանում չբերի, ոչ թե բանակցում են նրա հետ. Շարմազանովը պատասխանում է Տեր-Պետրոսյանին
07/05/2022 12:06
Մեր պայքարը համահայկական է, ողջ հայությունն իր խոսքը պետք է ասի, որ Հայաստանը թուրքի համար չդառնա «պրախադնոյ դվոր», Վանաձոր ավտոերթից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ըստ նրա՝ իրենց իշխանության ամենամեծ սխալն այն է եղել, որ չեն արձագանքել իրենց հասցեին ուղղված մեղադրանքներին. «Սրանք 20 տարի ինչ սուտ ասես հորինել են մեր մասին, բայց պատասխան չենք տվել։ Սա է մեր իշխանության ամենամեծ խնդիրը, սրա ամեն զառանցանքին պետք է պատասխան տայինք: Մենք ինչ ասում ենք, իրենք խոսում են թալանից։ Ալիևը պատերազմից հետո ասաց, որ միայն 44-օրյա պատերազմի ընթացքում 5 մլրդ դոլարի զենք-զինամթերք է վերցրել, կարողա՞ Նիկոլն իրա պապու տնից է բերել էդ զենքը, ինքը մի երկու ինքնաթիռ է բերել, այն էլ՝ առանց հրթիռների», - ընդգծեց Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ նախկինների օրոք «Ալիևը կզած է եղել, պարտված է եղել»։
«Ալիևն է ասել՝ 30 տարի Հայաստանը հաղթած էր, Ադրբեջանը՝ պարտված, իրենց սիրելի կառուցողական Ալիևն է սա ասել», - ասաց Շարմազանովը:
Անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն-Տեր Պետրոսյանի հայտարարությանը, որ Ռոբերտ Քոչարյանը, Սերժ Սարգսյանը և Նիկոլ Փաշինյանը պետք է նստեն սեղանի շուրջ և բանակցեն, Շարմազանովը հիշեցրեց, որ առաջին նախագահը Նիկոլ Փաշինյանին ասում էր «ազգակործան պատուհաս»։
«Դրանից այն կողմ ոչ Քոչարյանը, ոչ էլ Սերժ Սարգսյանը ավելի վատ չեն բնորոշել, հիմա էլ ասում է՝ գնացեք իր հետ բանակցեք. ազգակործան պատուհասին վռնդում են, որ նոր կործանում չբերի, ոչ թե բանակցում են նրա հետ», - հայտարարեց ՀՀԿ խոսնակը։

Губительную для нации напасть выгоняют, чтобы не принес новую гибель, а не ведут с ним переговоры – Эдуард Шармазанов
07/05/2022 13:14
Наша борьба – общеармянская, все армянсво должно сказать свое слово, чтобы Армения не стала «проходным двором» для турка, заявил журналистам перед началом автопробега пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
По его словам, самой большой ошибкой их власти было то, что они не отвечали на обвинения в адрес власти. «Эти на протяжении 20 лет подряд сочиняли всевозможную ложь о нас, но мы не отвечали. Это – самая большая проблема нашей власти, мы должны были отвечать на каждый бред этого. О чем бы мы ни говорили, они говорят о грабеже. Алиев после войны заявил, что в ходе 44-войны войны они взяли в качестве трофея технику и вооружение на 5 млрд. долларов. Может быть, Никол принес это оружие из своего дедовского дома? Он принес пару самолетов, причем без боеприпасов», - подчеркнул Эдуард Шармазанов.
По его словам, при прежней власти «Алиев был повержен, проигравшим».
«Алиев сказал, что 30 лет Армения была победившей, а Азербайджан проигравшим. Это сказал их любимый конструктивный Алиев», - сказал Шармазанов.
Обратившись к заявлению первого президента Армении Левона Тер-Петросяна о том, что Роберт Кочарян, Серж Саргсян и Никол Пашинян должны сесть за стол и начать переговоры, Эдуард Шармазанов напомнил, что первый президент назвал Никола Пашиняна «напастью», ведущей «нацию к гибели».
«Ни Кочарян, ни Саркисян не характеризовали его хуже этого, а сейчас говорит: идите, ведите переговоры. Губительную для нации напасть выгоняют, чтобы не принес новую гибель, а не ведут с ним переговоры», - заявил пресс-секретарь РПА.