«Հրապարակ». Որ ճանապարհներով են Թուրքիան ու Ադրբեջանը կապվելու իրար
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետով, ինչպես հայտնի է, նախատեսվում է տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակում․ «Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև` երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները: Կողմերի համաձայնությամբ կապահովվի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները կապող տրանսպորտային նոր ուղիների շինարարությունը», - ասված է պատերազմի ավարտին կնքված եռակողմ հայտարարության մեջ։
ՀՀ իշխանությունները թեպետ չեն շտապում տեղեկացնել, թե ապաշրջափակված ճանապարհները որտեղով են անցնելու, այսինքն` Ադրբեջանից Թուրքիա եւ հակառակը որ ուղիներով են կապվելու, սակայն Սյունիքում խոսում են, որ քննարկվում է 4-5 ճանապարհի տարբերակ, որով թույլատրելու են ադրբեջանցիներին ազատ տեղաշարժվել Հայաստանի տարածքով։ Գուցե հինգն էլ գործարկվեն, գուցե դրանցից մեկ-երկուսը գործի, իշխանություններն առայժմ չեն գաղտնազերծում դա։ Երրորդը՝ Սիսիանի Նորավան գյուղի խաչմերուկից միջպետական ավտոճանապարհը կապվում է Նախիջեւանի եւ Քարվաճառի հետ: Չորրորդը` Կուբաթլուից Բերձորի շրջան Լաչին, որն անցնում է Խնձորեսկ գյուղի մոտով»։

«Грапарак»: По каким дорогам Азербайджан и Турция будут связаны друг с другом
Газета «Грапарак» пишет, что как известно, согласно пункту 9 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, предусматривается разблокирование всех экономических и транспортных связей в регионе.
«Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России. По согласованию Сторон будет обеспечено строительство новых транспортных коммуникаций, связывающих Нахичеванскую Автономную Республику с западными районами Азербайджана», - говорится в трехстороннем заявлении.
Хотя власти Армении не спешат сообщить, где будут проходить разблокированные дороги, то есть обеспечено транспортное сообщение между Азербайджаном и Турцией, однако в Сюнике говорят, что обсуждаются 4-5 вариантов дорог, по которым азербайджанцам разрешат беспрепятственное движение по территории Армении. Возможно, будут задействованы все пять, возможно, из них будут действовать один-два, власти пока не говорят об этом. Третий – связывает межгосударственную дорогу с перекрестка села Нораван Сисиана с Нахичеваном и Карвачаром. Четвертый – из Кубатлу в Бердзор и проходит рядом с селом Хндзореск», - пишет газета.