Միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Ադրբեջանի ագրեսիան ու կանգնի Հայաստանի կողքին. Հույն նահանգապետ
20/09/2022 10:33
Հունաստանի ամենախոշոր մարզի` Ատտիկայի նահանգապետ Գիորգոս Պատուլիսը հայտարարություն է տարածել` խստագույնս դատապարտելով Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի դեմ, հայտնում են Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունից։
«Միջազգային իրավունքի կանոնների հանդեպ հարգանքը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վեճերի լուծման միակ ճանապարհն է
Ատտիկայի «Նոր Մեկնարկ» ֆրակցիան և ես անձամբ՝ որպես Ատտիկայի մարզպետ, դատապարտում ենք ցանկացած բռնություն՝ անկախ թե որտեղից է այն բխում, բայց և բոլոր նրանց, ովքեր դիմում են այդ քայլին՝  իրենց տարաձայնությունները լուծելու համար։
Հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է պետությունների միջև վեճերին, նրանք պետք է հարգեն միջազգային իրավունքի նորմերը և միջազգային պայմանագրերն ու համաձայնագրերը, որոնք իրենց վեճերը լուծելու միակ ընդունելի ճանապարհն են։
Ադրբեջանի նոր ներխուժումը Հայաստան՝ նրանց միջև պատերազմի ավարտից և զինադադարի համաձայնագրի ստորագրումից ընդամենը մեկ տարի անց, բացի հարյուրավոր մարդկային կյանքերի անարդարացի կորստից,  հանդիսանում է լրացուցիչ սպառնալիք  մեր տարածաշրջանի բոլոր պետությունների անվտանգությանը, ինչն արդեն իսկ փորձարկվում է Ուկրաինայում շարունակվող պատերազմական հակամարտությամբ։ Եվրոպան չի կարող ընդունել և չի կարող հանդուրժել իր սահմաններին հերթական պատերազմական բախումը։
Ողջ միջազգային հանրությունը, հատկապես արևմտյան աշխարհը և ԵՄ-ն, բայց նաև նախորդ հակամարտության հրադադարի համաձայնագրում որպես երաշխավոր ստորագրած պետությունները, պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ագրեսիան, գործնականում կանգնեն Հայաստանի կողքին և պարտադրեն հարգել միջազգային իրավունքի կանոնները:
Եթե ​դրսևորվի որևէ հանդուրժողականություն բռնության և կամայականության նկատմամբ, դա կարող է առաջացնել պատերազմական հակամարտությունների նոր արատավոր փակ շղթա՝ ներառելով այլ երկրներ, որոնք ցանկանում են առաջ տանել իրենց շահերը պատերազմի և անկայունության միջոցով:
Բոլորի համար պատասխանատվության ժամանակն է, բայց նաև ճիշտ պահն է այստեղ՝ Հունաստանում և Ատտիկայում՝ մեր անմնացորդ զորակցությունը հայտնելու եղբայրական հայ ժողովրդին», - ասել է Գիորգոս Պատուլիսը։

Международное сообщество должно осудить агрессию Азербайджана и поддержать Армению – г убернатор греческой области Аттика
20/09/2022 12:57
Губернатор греческой области Аттика Гиоргос Патулис выступил с заявлением, в котором резко осудил агрессию Азербайджана против Армении, сообщает посольство Армении в Греции.
«Уважение норм международного права – единственный путь разрешения споров между Арменией и Азербайджаном. Фракция «Новое начало» Аттики и я лично, как губернатор Аттики, осуждаем любое насилие, откуда бы оно ни исходило, а также всех тех, кто прибегает к такому шагу для разрешения своих разногласий.
Особенно когда речь касается споров между государствами, они должны соблюдать нормы международного права,  международные договора и соглашения, которые являются единственно приемлемым способом разрешения споров.
Новое вторжение Азербайджана в Армению всего через год после окончания войны между ними и договоренности о прекращении огня, помимо несправедливой гибели сотен человеческих жизней, представляет дополнительную угрозу безопасности всех государств региона, что уже проверено непрекращающимся военным конфликтом на Украине. Европа не может принять и не может допустить очередного военного столкновения на своих границах.
Все международное сообщество, особенно западный мир и ЕС, но также государства, подписавшие в качестве гарантов соглашение о прекращении огня предыдущего конфликта, должны осудить агрессию Азербайджана, поддержать на деле Армению и принудить Азербайджан к соблюдению норм международного права.
Терпимость к насилию и произволу может спровоцировать новую порочную замкнутую цепь военных конфликтов с участием и других стран, которые хотят продвинуть свои интересы посредством войны и нестабильности
Для всех это время ответственности, но также правильный момент, чтобы выразить нашу безоговорочную солидарность братскому армянскому народу здесь, в Греции, в Аттике», - заявил Гиоргос Патулис.