Ֆրանկֆուրտի գրքի միջազգային ցուցահանդեսում Հայաստանի տաղավարը նվիրված էր Եղիշե Չարենցին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 19-23-ն առանձին տաղավարով մասնակցել է Ֆրանկֆուրտի գրքի միջազգային ցուցահանդեսին: Հայաստանի տաղավարն այս տարի նվիրված էր Եղիշե Չարենցի ծննդյան 125-ամյակին:
Ֆրանկֆուրտի ցուցահանդես-տոնավաճառն իր տեսակի մեջ միջազգային ամենամեծ գրքի հարթակն է, որին Հայաստանը մասնակցում է ավելի քան քսան տարի:
Միջոցառմանն այս տարի ներկայացել էին աշխարհի 100 երկրներից ավելի քան 7 հազար մասնակիցներ: Այն հրաշալի առիթ էր հերթական անգամ ցուցադրելու, հանրահռչակելու Հայաստանում և արտերկրում հրատարակված օտարալեզու հայ գրականությունն ու մշակութային գրավոր ժառանգությունը: Այս հարթակում ազգային տաղավար ունենալը կարևոր է նաև հայաստանյան գրական գործակալների և հրատարակիչների հանդիպումները, պայմանավորվածությունները, հետագա ծրագրերը կյանքի կոչելու առումով:
Հայաստանի տաղավարում, ինչպես նաև մյուս ազգային տաղավարներում օտարերկրյա հրատարակչությունների ներկայացուցիչներին միջոցառման բոլոր օրերի ընթացքում ներկայացվել է «Հայ գրականությունը թարգմանություններում» դրամաշնորհային ծրագիրը: Նախարարությունն այս ծրագրով աջակցում է արտերկրի այն հրատարակչություններին, որոնք ցանկանում են իրենց երկրում օտար լեզվով հրատարակել հայ դասական և ժամանակակից գրականություն: Այն նպատակ ունի ճանաչելի դարձնել հայ գրականությունը միջազգային հարթակներում:
Վերոնշյալ  ծրագրի շրջանակում  վերջին 4 տարում արտերկրում լույս է տեսել (նաև ընթացքում է) 67 գիրք՝ ավելի քան 20 լեզուներով: Այս անգամ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները ևս հնարավորություն կտան ընդլայնելու թարգմանական ծրագրի աշխարհագրությունը:
Ֆրանկֆուրտի գրքի միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցության նպատակներն են գրատարածման բնագավառում միջազգային համագործակցությունը, արտերկրում հայ գրականության հանրահռչակումը, գրական դաշտի բոլոր օղակների զարգացումը: Այսպիսով՝ այն  գրական  արտադրանքի միջոցով նպաստելու է նաև գրական-մշակութային ժառանգության պահպանմանը, զարգացմանը և տարածմանը, ինչպես նաև հասարակության ստեղծագործական ներուժի վերարտադրման և զարգացման համար պայմանների ստեղծմանը:
Նշենք, որ հայկական պատվիրակության կազմում էին «Արի», «Առաջին» գրական գործակալությունները, «Անտարես», «Բուկինիստ», «Նյումեգ», «ԵՊՀ», «Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին», «Վերնատուն»  հրատարակչությունները և «Զանգակ» գրատունը:

Павильон Армении на международной книжной ярмарке во Франкфурте был посвящен Егише Чаренцу
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА содействовало участию издательств Армении общим павильоном на Франкфуртской международной книжной ярмарке,  прошедшей с 19-23 октября 2022 года. Армянский павильон был посвящен 125-летию со дня рождения Егише Чаренца. Об этом сообщили в министерстве.
Франкфуртская книжная ярмарка является крупнейшей в своем роде международной книжной площадкой, в которой Армения участвует уже более двадцати лет.
В этом году на ярмарке было более 7 000 участников из 100 стран мира. Это была прекрасная возможность еще раз представить и популяризировать армянскую литературу, книги изданные на других языках в Армении и за рубежом и письменное наследие Армении. Наличие национального павильона на этой площадке важно и с точки зрения встреч, договоренностей и планов на будущее армянских литературных агентов и издателей.
В павильоне  Армении были представлены книги, изданные в рамках грантовой программы «Армянская литература в переводах». Посредством этой программы министерство поддерживает зарубежные издательства, которые хотят издавать в своей стране армянскую классическую и современную литературу на иностранном языке. Она направлена на популяризацию армянской литературы на международных площадках.
В рамках этой программы в последние 4 года за рубежом уже издано 67 книг на 20 языках. Договоренности, достигнутые в этом году, также дадут возможность расширить географию переводческой программы.
Цель участия Армении во Франкфуртской международной книжной ярмарке - сотрудничество в области книгопродажи, популяризация армянской литературы за рубежом, развитие всех аспектов литературной сферы.
В составе армянской делегации были литературные агентства издательства «Ари», «Арачин», издательства «Антарес», «Букинист», «Ньюмег», «Вернатун» «Зангак» и издательства ЕГУ Первопрестольного Святого Эчмиадзина.