Ինչ-որ բան փոխվել է Ալիևի վարքագծում. Հավանական սցենարները երկուսն են
Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի՝ Շուշիում հնչեցրած նոյեմբերի 8-ի ճառը, այնուամենայնիվ, տարօրինակ է։ Մի կողմից Բաքուն ու Անկարան շտապեցնում են Հայաստանին արագ ստորագրել, այսպես կոչված, խաղաղության պայմանագիրը, մյուս կողմից՝ փաստորեն, վիժեցնում այդ հնարավորությունը։ Այդ մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Ինչու՞։ Սա կարևոր հարց է. ինչ-որ բան փոխվել է Ադրբեջանի վարքագծում։ Եվ փոխվել է ՌԴ նախագահ Պուտինի միջնորդությամբ Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո։ Հավանական սցենարները երկուսն են՝
- Ալիևը Հայաստանից շատ ավելի մեծ զիջումներ ստանալու հնարավորություն է տեսել,
- Պայմանավորվածություն կամ ճնշում կա ինչ-ինչ պատճառներով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցը դեռևս առկախված թողնել։
Հնարավոր երկու այս տարբերակն էլ քննարկելու առարկա են։ Բայց կարևոր մեկ այլ հանգամանք էլ կա, որ աչք է ծակում։ Այն, որ Փաշինյանն էլ, կարծես Ալիևի հետ սինքրոնիզացված, իր սուր խոսքով ու Ադրբեջանին ուղղված քննադատություններով ավելի ու ավելի անհնար է դարձնում այս փուլում խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը։
Սա իրականում բարդ վիճակ է։ Մի կողմից պարզ է, որ խաղաղության պայմանագիր կոչվածը ոչ մի լավ բան չի սուլում Հայաստանին ու Արցախին։ Ավելին՝ այն կործանարար է հայկական պետությունների համար։
Մյուս կողմից էլ, եթե Ալիևի ցանկությունն իսկապես ավելի մեծ զիջումներ կորզելն է, ուրեմն նրա այդ խաղին մասնակից լինելը կրկնակի վտանգավոր է Հայաստանի համար։ Եվ ուրեմն ի՞նչ անել։
Իհարկե, Հայաստանի համար լավագույն վիճակը նոր բանակցող ասպարեզ բերելն է։ Նման որոշման անհրաժեշտության ու սպասվող դրական արդյունքների մասին շատ եմ խոսել։ Բայց մինչ այս պահն ունենք այն, ինչ ունենք։ Եվ, ցավոք, այս իշխանությունների համար ես չունեմ «ի՞նչ անել» հարցի այլ պատասխան, քան հրաժարական տալն ու այդկերպ եղած բոլոր հակահայկական պայմանավորվածությունները չեղարկելը։ Դե, կամ էլ խորհուրդ տալ չհամագործակցել Ալիևի հետ և առաջնորդվել բացառապես Հայաստանի ու Արցախի շահերով։
Բայց այս իշխանությունների հետ որևէ հույս կապելն, իհարկե, լուրջ չէ։ Իսկ ահա հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վրա արտաքին ճնշման հույս, այնուամենայնիվ, կա։ Ընդ որում, այդ ճնշումը կարող է լինել (կամ արդեն կա) թե՛ Ռուսաստանից, և թե՛ Արևմուտքից։ Առաջինը պետք է որ փորձի հետաձգել մեր տարածաշրջանի հակամարտությունների հանգուցալուծումը մինչ Ուկրաինայում առաջացած խնդիրների լուծումը։ Արևմուտքն էլ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման՝ նախևառաջ Ռուսաստանին և Թուրքիային ուղղված իր նախապայմաններն ունի։
Այնպես որ, ամեն ինչ շատ ավելի է խճճված, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից։ Ամեն դեպքում, աչքը պետք է անընդհատ Ալիևի վրա պահել։ Նորից եմ կրկնում՝ ինչ-որ բան փոխվել է նրա վարքագծում»։

В поведении Алиева что-то изменилось: есть два возможных сценария – Гран Мелик-Шахназарян
Озвученное президентом Азербайджана Алиевым 8 ноября выступление в Шуши, тем не менее, было странным. С одной стороны Баку и Анкара подгоняют Армению к подписанию так называемого мирного договора, с другой стороны, фактически сводят на нет эту возможность. Об этом написал в своем Telegram-канале политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Почему? Это важный вопрос. Что-то изменилось в поведении Азербайджана. И изменилось после состоявшейся в Сочи при посредничестве Путина трёхсторонней встречи. Есть два возможных сценария:
- Алиев увидел возможность получить гораздо больше уступок от Армении,
- есть договорённость или давление оставить пока по каким-то причинам вопрос урегулирования армяно-азербайджанских отношений в подвешенном состоянии.
Оба возможных варианта являются предметом обсуждения. Но есть еще одно важное обстоятельство, которое бросается в глаза. То, что Пашинян, как будто синхронизировано с Алиевым, своей ложью и критикой в адрес Азербайджана все больше делает невозможным подписание мирного договора на данном этапе.
Это в действительности сложная ситуация. С одной стороны, ясно, что так называемый мирный договор не сулит ничего хорошего Армении и Арцаху. Более того, он губителен для армянских государств.
С другой стороны, если Алиев действительно хочет выудить гораздо больше уступок, то следовательно, становиться участником его игры – вдвойне опасно для Армении. Что делать в такой ситуации?
Конечно, лучший выход для Армении – это новый переговорщик. О необходимости такого решения и ожидаемых положительных результатах я много говорил. Однако до этого, мы имеем то, что имеем. К сожалению, для этих властей у меня нет иного ответа на вопрос ″что делать″, чем подать в отставку и таким образом, аннулировать все существующие антиармянские договоренности. Либо посоветовать им не сотрудничать с Алиевым и руководствоваться исключительно интересами Армении и Арцаха.
Однако связывать какие-то надежды с этой властью, конечно, безнадёжно. А надежда внешнего давления на урегулирование армяно-азербайджанских отношений, тем не менее есть. Причем, это давление может быть (или уже есть) как со стороны России, так и Запада. Первая должна попытаться отложить урегулирование конфликтов в нашем регионе до решения проблем в Украине. А у Запада, есть свои предусловия для установления мира на Южном Кавказе, прежде всего, к России и Турции.
Посему, все намного запутаннее, чем может показаться на первый взгляд. Во всех случаях, нельзя спускать глаз с Алиева. Еще раз повторяю, в его поведении что-то изменилось».