Վարչապետն ընդունել է կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարիչ «Ամունդի Գրուպ» ընկերության պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ֆրանսիական «Ամունդի Գրուպ» ընկերության գործադիր տնօրենի տեղակալ Բերնար դը Վիթին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը կարևորել է «Ամունդի Գրուպ»-ի ներգրավվածությունը Հայաստանում կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման գործընթացում՝ ի դեմս «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ընկերության: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է կենսաթոշակային բարեփոխման ընթացքին և նշել, որ ՀՀ տնտեսական աճի ընթացիկ դինամիկան թույլ է տալիս ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացմամբ բարձրացնել բարեփոխման արդյունավետությունը:
Բերնար դը Վիթը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին բարձր գնահատականի, արդյունավետ փոխգործակցության համար և նշել, որ «Ամունդի Գրուպ»-ը հետաքրքրված է շարունակելու հանրության, պետության և կենսաթոշակային համակարգի համար շահավետ նախագծերի իրականացումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են կենսաթոշակային բարեփոխման տնտեսական, սոցիալական և ֆինանսական բաղադրիչների իրականացմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետին տեղեկատվություն է ներկայացվել «Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ընկերության կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերի գործունեության, եկամտաբերության և ընթացիկ արդյունքների վերաբերյալ: Մտքեր են փոխանակվել ֆինանսական շուկայի զարգացման, ֆինանսական գրագիտության մակարդակի բարձրացման, սոցիալական բարեկեցության ապահովման և մի շարք այլ ուղղություններով իրականացվող համատեղ ծրագրերի շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հանրության հետ ակտիվ հաղորդակցությունը, որը կնպաստի հանրային իրազեկվածության, հաշվետվողականության շարունակական բարձրացմանը և կենսաթոշակային բարեփոխման արդյունավետ իրականացմանը:

Никол Пашинян принял делегацию управляющей пенсионными фондами компании «Амунди Групп»
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя генерального исполнительного директора французской компании «Амунди Групп» Бернара де Вита и возглавляемую им делегацию, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр подчеркнул важность участия в процессе управления пенсионными фондами в Армении «Амунди Групп» в лице компании «Amundi-ACBA Asset Management». Никол Пашинян коснулся процесса пенсионной реформы и отметил, что текущая динамика экономического роста Армении позволяет повысить эффективность реформы за счет реализации новых инвестиционных программ.
Бернар де Вит поблагодарил премьер-министра Армении за высокую оценку, эффективное взаимодействие и отметил, что «Амунди Групп» заинтересована в реализации выгодных для общества, государства и пенсионной системы проектов.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с реализацией экономической, социальной и финансовой составляющих пенсионной реформы. Премьер-министру была представлена информация о деятельности, доходности и текущих результатах пенсионных фондов под управлением компании «Amundi-ACBA Asset Management». Состоялся обмен мнениями по вопросам развития финансового рынка, повышения уровня финансовой грамотности, обеспечения социального благополучия и реализации совместных проектов по ряду других направлений.
Никол Пашинян подчеркнул важность активной коммуникации с общественностью, что будет способствовать постоянному повышению информированности общественности и подотчетности, а также эффективной реализации пенсионной реформы.