Ադրբեջանի գործողությունները  նպատակաուղղված են ԼՂ հայությանը ամբողջությամբ կամ մասնակի վերացնելուն․ ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ
25/04/2023 11:28
Ադրբեջանի գործողությունները նպատակաուղղված են ԼՂ հայությանը ամբողջությամբ կամ մասնակի վերացնելուն․ ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ
Ապրիլի 24-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի նախագահությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝ «Միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանությունը․ Արդյունավետ բազմակողմանիությունը ՄԱԿ կանոնադրության սկզբունքների պաշտպանության միջոցով» (Maintenance of international peace and security: Effective multilateralism through the defense of the principles of the UN Charter) թեմայով։ Ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը և ՄԱԿ-ի անդամ մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ։
ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը, իր ելույթում անդրադառնալով հայ ժողովրդի համար ապրիլի 24-ի խորհրդին, ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը վկայում է նաև, որ ամուր բազմակողմ կառույցների բացակայության և միջազգային կանոնակարգի ճգնաժամի պայմաններում կարող են տեղի ունենալ ամենասարսափելի ոճրագործությունները։
Ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ գործողությունները և միջազգային իրավունքի ու միջազգային հումանիտար իրավունքի ոտնահարումները՝ Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ, նախորդ տարվա դեկտեմբերից սկսած, Ադրբեջանը շրջափակման մեջ է պահում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին և հրաժարվում է իրականացնել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի վճիռը։
Նշվել է, որ Լաչինի միջանցքով ազատ և անարգել տեղաշարժը ոչ միայն չի վերականգնվում արդեն չորս ամիս, այլ նաև ապրիլի 23-ից Ադրբեջանը տեղադրել է անցակետ՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների և Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի կոպիտ խախտումով։
Նշելով, որ ՄԱԿ-ի կառույցները, այդ թվում` Անվտանգության խորհուրդը, քանիցս զգուշացվել են, որ Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող ճգնաժամը կարող է վերածվել հումանիտար աղետի, դեսպան Մարգարյանը շեշտել է միջազգային հանրության կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հումանիտար աջակցության տրամադրման անհրաժեշտությունը։
Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ամբողջությամբ կամ մասնակի վերացնելուն նպատակուղղված քայլեր են։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը համոզմունք է հայտնել, որ էթնիկ ու ազգային հողի վրա իրականացվող Ադրբեջանի ոճրագործությունները չունեն վաղեմության ժամկետ, և նման հանցագործություններ կատարողները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն, ներառյալ՝ միջազգային քրեական արդարադատության միջոցով։

Постпред Армении в ООН: Действия Азербайджана направлены на полное или частичное истребление армян Нагорного Карабаха
25/04/2023 12:42
В Совете безопасности ООН 24 апреля под председательством министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова состоялись дебаты на тему защиты принципов устава Организации (Maintenance of international peace and security: Effective multilateralism through the defense of the principles of the UN Charter). Как сообщают из постоянного представительства Армении при ООН, выступили генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, представители ряда стран-участниц Организации.
Постоянный представитель Армении в ООН Мгер Маргарян в своей речи, коснувшись значения трагической даты 24 апреля для армянского народа, подчеркнул: факт Геноцида армян свидетельствует о том, что в условиях отсутствия прочных многосторонних структур и кризиса международного устава могут происходить ужасающие преступления.
Представляя продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Армении и Нагорного Карабаха, нарушения норм международного права и международного гуманитарного права, Мгер Маргарян подчеркнул, что с 12 декабря 2022 г. Азербайджан удерживает в блокаде население Нагорного Карабаха численностью 120 тыс. человек и отказывается выполнять  принятое 22 февраля 2023 года Международным судом ООН решение об обеспечении беспрепятственного передвижения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях.
Постпред Армении подчеркнул, что свободное и беспрепятственное движение по Лачинскому коридору не только не восстановлено уже более четвертых месяцев, но и 23 апреля Азербайджан установил КПП, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и постановления Международного суда ООН.
Отметив, что структуры ООН, в том числе Совет Безопасности, неоднократно предупреждали, что нарастающий кризис в Нагорном Карабахе может перерасти в гуманитарную катастрофу, посол Маргарян подчеркнул необходимость оказания международным сообществом гуманитарной помощи Нагорному Карабаху.
Было подчеркнуто, что действия Азербайджана направлены на полное или частичное истребление армян Нагорного Карабаха.
Постоянный представитель Республики Армения при ООН выразил убеждение, что совершаемые Азербайджаном на почве этнической и национальной ненависти преступления не имеют срока давности, а совершающие подобные преступления должны быть привлечены к ответственности, в том числе в рамках международного уголовного правосудия.