Շառլ Միշելը խոստացել է 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցություն․ մենք կցանկանայինք, որ այդ գործընթացը մի փոքր ավելի արագ ընթանար․ Փաշինյան
15/05/2023 19:25
Եվրամիության իմիջը զգալիորեն բարելավվել է այն բանից հետո, երբ Միությունը որոշել է դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան, «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, չեխական «Respekt» ամսագրին տված հարցազրույցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք փոխվե՞լ է Հայաստանի ընկալումը ԵՄ-ի նկատմամբ վերջին մեկ տարվա ընթացքում:
«Այն էապես փոխվել է, բայց դա ոչ մի կապ չունի Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ։ ԵՄ-ի իմիջը զգալիորեն բարելավվել է այն բանից հետո, երբ կառույցը որոշեց դիտորդական առաքելություն ուղարկել Հայաստան։ Դա ժողովրդին հասկացրեց, որ Միությունը հոգ է տանում Հայաստանի անվտանգության մասին։ Էմոցիոնալ և քաղաքական իմաստով դա բարելավել է ԵՄ-ի հեղինակությունը, չնայած այն երբեք բացասաբար չի ընկալվել»,- նշել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն Հայաստանի գլխավոր գործընկերն է ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում։
«Եթե քաղաքացիներին հարցնեիք, թե որոնք են ամենամեծ տեսանելի փոփոխությունները Հայաստանում, հավանաբար կնշեին պարեկային ոստիկանության ստեղծման մասին: Մենք դա անում ենք ԵՄ-ի հետ համագործակցությամբ, և այս տարի մենք սպասում ենք «Skoda» մակնիշի ավտոմեքենաների նոր խմբաքանակի ժամանմանը Հայաստան, ուստի մենք շատ լայն օրակարգ ունենք ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում։
2021 թվականի ընտրություններից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը այցելեց Հայաստան և խոստացավ 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցություն Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Մենք կցանկանայինք, որ այդ գործընթացը մի փոքր ավելի արագ ընթանար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Шарль Мишель пообещал 2,6 млрд евро поддержки: мы бы хотели, чтобы этот процесс шел немного быстрее – Пашинян
15/05/2023 20:21
Имидж Евросоюза значительно улучшился после того, как ЕС решил направить в Армению наблюдательную миссию. Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал в интервью чешскому журналу «Respekt», отвечая на вопрос, изменилось ли за последний год отношение Армении к ЕС.
«Оно существенно изменилось, но это никак не связано с событиями, происходящими в Украине. Имидж ЕС значительно улучшился после того, как структура решила направить в Армению наблюдательную миссию. Это дало людям понять, что ЕС заботится о безопасности Армении. В эмоциональном и политическом плане это улучшило репутацию ЕС, хотя Евросоюз никогда не воспринимался негативно», - отметил Пашинян.
По словам премьер-министра, ЕС является основным партнером Армении в осуществлении демократических реформ.
«Если бы вы спросили у граждан, какие самые заметные перемены в Армении, они, наверное, назвали бы создание патрульной полиции. Мы делаем это в сотрудничестве с ЕС, и в этом году ожидаем поступления в Армению новой партии автомобилей «Skoda», у нас очень широкая повестка дня в отношениях с ЕС.
После выборов 2021 года председатель Европейского совета Шарль Мишель посетил Армению и пообещал 2,6 млрд евро поддержки в рамках Восточного партнерства. Мы бы хотели, чтобы этот процесс шел немного быстрее», - сказал премьер-министр.