Եթե պարզվի, որ հայ դիրքապահները խախտել են հրամանը՝ կլինեն իրավական հետևանքներ. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ներքին Հանդում միջադեպի մասին
15/02/2024 11:13
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Ներքին Հանդում փետրվարի 13-ին տեղի ունեցած միջադեպին։
Նա ցավակցություն հայտնեց չորս զոհերի ընտանիքներին՝ շեշտելով, որ տեղի ունեցածը Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության հերթական դրևորումն է։
«Փետրվարի 12-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկատվություն տարածեցին, թե Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի վերը հիշատակված հատվածում ՀՀ դիրքապահների կողմից կրակ է արձակվել ու վիրավորում է ստացել Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայող։ Այս հայտարարությունից հետո ՀՀ ռազմական ոստիկանությունը հայտարարություն տարածեց, թե դեպքի հետաքննություն է սկսել, քանի որ Պաշտպանության նախարարի կողմից հստակ հրաման կա՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումներ թույլ չտալ, չտրվել սադրանքների, հետևաբար, եթե պարզվի, որ հրամանը խախտելու դեպք կա՝ կլինեն իրավական հետևանքներ»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Չանայած սրան, Փաշինյանի խոսքով, հաջորդ օրն Ադրբեջանը զանգվածային կրակ է բացել դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով չորս զոհ ունեցանք։

Если выяснится, что армянские пограничники нарушили приказ, будут юридические последствия: Никол Пашинян об инциденте в Неркин Ханде
15/02/2024 11:23
Премьер-министр Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства коснулся инцидента, произошедшего 13 февраля в Неркин Ханде.
Он выразил соболезнования семьям четырех погибших, подчеркнув, что произошедшее является очередным проявлением деструктивной политики Азербайджана.
"12 февраля азербайджанские СМИ распространили информацию о том, что на вышеупомянутом участке армяно-азербайджанской границы военнослужащий ВС Азербайджана был ранен  в результате обстрела со стороны пограничников Республики Армения. После этого заявления Военная полиция Республики Армения распространила заявление о том, что приступила к расследованию данного инцидента, поскольку имеется четкий приказ министра обороны не допускать нарушений режима прекращения огня, не поддаваться на провокации, поэтому, если выяснится факт нарушения приказа, будут юридические последствия", - заявил Никол Пашинян.
Несмотря на это, по словам Пашиняна, на следующий день Азербайджан открыл массированный огонь в направлении позиций, в результате чего погибли четыре человека.