Թեպետ որոշ զինծառայողների աշխատավարձն աճել է, բայց հիմնական ու հրատապ խնդիրները մնում են «օդում կախված»․ Աբրահամյան
02/03/2024 11:13
Պետությունն իր գործառույթն անբավարար չափով է անում, հետո փորձում դա ջարդել առանձին զինծառայողների վրա։
Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Անցնող շաբաթվա ընթացքում Զինված ուժերում ատեստացիայի թեման կրկին առաջին պլանում էր:
Չեմ ուզում այս անգամ անդրադառնալ այն մտահոգիչ թվերին, երբ մասնակիցների 50%-ից ավելին չի հաղթահարում շեմը և կանգնում «հին տաշտակի» առաջ:
Բայց այստեղ մեկ այլ հանգամանք կա: Ո՞րն է այստեղ տրամաբանությունը, երբ օրինակ` ռազմաուսումնական հաստատություն ավարտող սպաները պետք է քննություն հանձնեն, որպեսզի բարձր աշխատավարձ ստանան:
Եթե մարդը 4 տարի սովորում, ամեն տարի քննություն է տալիս, դեռ չեմ խոսում ավարտական քննությունների մասին, ապա ինչո՞ւ պետք է դրանից հետո նույն քննությունը տա, որ աշխատավարձի աճ ունենա:
Ռազմաուսումնական հաստատություն ավարտածներն ավտոմատ պետք է 3 տարի բարձր աշխատավարձ ստանան ու դրանից հետո միայն քննության անհրաժեշտություն առաջանա:
Նույնը վերաբերում է օրինակ` զինվորական ակադեմիաներին: Զինվորականը ՀՀ-ում կամ արտերկրում ակադեմիա է ավարտում` մի մասը զորամասի հրամանատար նշանակվելու, մի մասը գեներալական պաշտոնների համար, նույն մարդկանց ասում են` դե ատեստացիա հանձնեք, որ աշխատավարձ բարձրանա:
Մի բան էլ. ԱԺ-ում ՔՊ-ականներն իրար հերթ չտալով՝ խոսում էին այն մասին, թե վա՞տ է, որ իրենք այս օրենքով զինծառայողներին մղում են գիտելիքների կամ ֆիզիկական վիճակի բարելավման` անուղղակի խոստովանելով, որ բանակը հասցրել են մի մակարդակի, երբ մասնակիցների կեսից ավելին համապատասխան որակներին չի տիրապետում:
Երկրորդ, ոչ միայն վատ չի, այլ անհրաժեշտ է բարձրացնել զինծառայողների որակավորումը, բայց չեն ասում, թե ո՞վ է պատասխանատու այդ որակների ոչ բավարար մակարդակի համար, ո՞վ է դրա համար պատասխանատվություն կրելու և այլն:
Բանակում կան կոնկրեր օղակներ-ստորաբաժանումներ, պատասխանատուներ, ովքեր կոնկրետ պատասխանատվություն ունեն զինծառայողների մասնագիտական, կրակային, ֆիզիկական ու շարային պատրաստության համար: Հիմա պետությունն իր գործառույթն անբավարար չափով է անում, հետո փորձում դա ջարդել առանձին զինծառայողների վրա:
Իհարկե, անբավար գնահատականների հանգամանքն իր մեջ որոշակի օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հարցեր էլ ունի, սակայն փաստ է, որ թեպետ որոշ զինծառայողների աշխատավարձն աճել է, ոմանց համար, միգուցե, մոտիվացիա ստեղծվել, բայց հիմնական ու հրատապ խնդիրները մնում են «օդում կախված»»,-գրել է Աբրահամյանը:

Абрамян: Хотя зарплаты некоторых военнослужащих выросли, основные и актуальные проблемы остаются «висеть в воздухе»
02/03/2024 11:38
Государство недостаточно выполняет свою функцию, а затем пытается свалить вину на отдельных военнослужащих.
Об этом на своей странице в Facebook пишет депутат НС Республики Армения Тигран Абрамян.
"За прошедшую неделю тема аттестации в Вооруженных силах вновь вышла на первый план.
На этот раз не хочу касаться тревожных цифр, когда более 50% участников не преодолевают порог и остаются перед «старым корытом».
Но здесь есть еще одно обстоятельство. Какая здесь логика, когда, например, офицеры, окончившие военно-учебное заведение, должны сдать экзамен для получения высокой зарплаты?
Если человек учится 4 года, каждый год сдает экзамен, я не говорю о выпускных экзаменах, то зачем ему после этого сдавать тот же экзамен, чтобы повысить зарплату?
Окончившие военно-учебное заведение должны автоматически получать высокую зарплату в течение 3 лет и только после этого возникнет необходимость сдачи экзамена.
То же самое касается, например, военных академий. Военный заканчивает академию в Армении или за рубежом, кого-то назначают на должность командира воинской части, кого-то на генеральские должности, этим же людям велят пройти аттестацию, чтобы получить высокую зарплату.
Еще кое-что: В Национальном собрании депутаты "ГД", не давая друг другу хода, говорили о том, плохо ли, что этим законом они подталкивают военных к совершенствованию своих знаний или физического состояния, неявно признавая, что довели армию до уровня, когда более половины участников не обладают соответствующими качествами.
Во-вторых, это не только неплохо, но и необходимо повышать квалификацию военнослужащих, но не говорят, кто несет ответственность за недостаточный уровень этой квалификации, кто будет за это отвечать и т. д.?
В армии имеются конкретные звенья-подразделения, должностные лица, несущие конкретную ответственность за профессиональную, огневую, физическую и строевую подготовку военнослужащих. Сейчас государство недостаточно выполняет свою функцию, а затем пытается свалить вину на отдельных военнослужащих.
Конечно, обстоятельство неудовлетворительных оценок вызывает определенные объективные и субъективные вопросы, но факт заключается в том, что хотя у некоторых военнослужащих зарплата выросла, у некоторых, возможно, и создалась мотивация, но основные и актуальные проблемы остаются «висеть в воздухе»» - написал Абрамян.