Մեկ օրվա ընթացքում խոցվել է 197 ԱԹՍ․ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը ներկայացրել է ուկրաինական կողմի կորուստները
09/03/2024 17:09
Ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը մեկ օրում խոցել են ուկրաինական զինուժի 197 անօդաչու թռչող սարք, ոչնչացրել  ՄԻԳ-29 ինքնաթիռ և ԱՄՆ-ի արտադրոթյան HIMARS բազմակի հրթիռային համակարգի երեք արկ, ինչպես նաև Ֆրանսիայի արտադրության Hammer տեսակի կառավարվող ավիացիոն ռումբ, հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ հատուկ ռազմական գործողության սկզբից ոչնչացվել է 577 ինքնաթիռ, 267 ուղղաթիռ, 14 855 ԱԹՍ, 484 զենիթահրթիռային համակարգ, 15 409 տանկ ու  այլ զրահատեխնիկա, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի 1235 մարտական մեքենա, դաշտային հրետանու 8 332 զինատեսակ ու ականանետ, 19 549 միավոր ռազմական ավտոմոբիլային տեխնիկա։

МО РФ: Российские ПВО сбили украинский Миг-29 над Донбассом и 197 беспилотников
Украинский истребитель Миг-29 сбит российскими системами противовоздушной обороны над Донбассом. Об этом сообщили в Минобороны РФ.
"Средствами противовоздушной обороны в районе населенного пункта Красноармейск Донецкой Народной Республики сбит самолет МиГ-29 воздушных сил Украины", - сказано в сообщении.
Кроме того, в течение суток ПВО перехватили три реактивных снаряда системы залпового огня HIMARS производства США и управляемую авиационную бомбу Hammer производства Франции.
"Также уничтожены 197 украинских беспилотных летательных аппаратов, в том числе в районах населенных пунктов Ясиноватая, Новоандреевка, Яковлевка Донецкой Народной Республики, Змиевка, Кременная, Житловка Луганской Народной Республики, Шевченково, Жовтневое Харьковской области, Пологи, Копани, Мирное Запорожской области, Новая Маячка и Чаплинка Херсонской области", - уточняется в сводке военного ведомства.
При этом Вооруженные силы России оперативно-тактической авиацией, беспилотными летательными аппаратами, ракетными войсками и артиллерией уничтожили в Донбассе украинский зенитный ракетный комплекс С-300, а также разбили склады с боеприпасами и пункт управления беспилотниками в Запорожской области.