Ցավոք, մեր հարաբերություններում կան տարաձայնություններ․ ուղիղ երկխոսության արդյունքում դրանք հարթելը և դաշնակցային նորմալ հարաբերություններին վերադառնալը միակ խելամիտ որոշումն է․ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատուն
03/04/2024 21:17
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 32-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով՝ Ռուսաստանը միշտ հատուկ նշանակություն է տվել Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններին` որպես իր դաշնակցի և կարևոր գործընկերոջ։
Հայտարարությունում բարձր են գնահատվել հայ և ռուս ժողովուրդների միջև ջերմ բարեկամական հարաբերությունները։
«Անցած այս տարիների ընթացքում մենք երկար ճանապարհ ենք անցել, դրական, կառուցողական փոխգործակցության անգնահատելի փորձ է կուտակվել»,- նշել են Ռուսաստանի դեսպանությունում՝ հավելելով, որ  երկու երկրերն էլ ընդգրկված են ընդհանուր ինտեգրացիոն կառույցներում` ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում և ԱՊՀ-ում, փոխգործակցում են  միջազգային  ձևաչափերում: Երկրների միջև ամենատարբեր ոլորտներում գործում են համագործակցության շուրջ 200 համաձայնագրեր և այլ մեխանիզմներ։
«Մեր հարաբերություններում շատ կարևոր դեր է խաղում անվտանգության ոլորտը։ Հայաստանում և Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման անգնահատելի գործոն է շարունակում մնալ ռուսական 102-րդ ռազմաբազան և ռուս սահմանապահների ներկայությունը Հայաստանում»,- նշված է հայտարարությունում:
Անդրադարձ կա նաև վերջին շրջանի զարգացումներին։
«Անցած տասնամյակների ընթացքում շատ բան է փոխվել։ Փոխվել են և՛ երկրները, և՛ աշխարհը, որում մենք ապրում ենք։ Ցավոք, մեր հարաբերություններում կան նաև տարաձայնություններ, փոխադարձ պահանջներ։ Բայց երկկողմ հարաբերությունների հիմքը նույնն է մնում։ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դաշնակցային սերտ կապերը, փոխգործակցությունը բոլոր ոլորտներում բխում է ինչպես ռուսների, այնպես էլ հայերի հիմնական, իրական շահերից:
Վստահ ենք, որ Մոսկվայի և Երևանի միջև ուղիղ երկխոսության արդյունքում տարաձայնությունները հարթելը, դաշնակցային նորմալ հարաբերություններին վերադառնալը ոչ միայն հնարավոր է, այլև միակ խելամիտ որոշումն է հանդիսանում»,- նշված է ՌԴ դեսպանության հայտարարությունում։

Посольство России в Армении: Выправление накопившихся дисбалансов, возвращение к "союзнической нормальности" в результате прямого диалога является единственным разумным решением
Тесные союзнические связи России и Армении отвечают коренным, истинным интересам как россиян, так и армян. Об этом говорится в заявлении, опубликованном посольством России в Армении по случаю 32-й годовщины установления дипотношений между странами.
За прошедшие десятилетия многое поменялось. Изменились и сами страны, и мир, в котором мы живем. К сожалению, в нашем общении имеются и противоречия, и взаимные претензии... Уверены, что выправление накопившихся дисбалансов, возвращение к "союзнической нормальности" в результате прямого диалога Москвы и Еревана не только возможно, но и является единственным разумным решением", - говорится в тексте заявления.
Отмечается, что дипломатические отношения между Москвой и Ереваном установлены 3 апреля 1992 года. Соглашение положило начало новому этапу во взаимоотношениях двух стран, народы которых всегда относились друг к другу с самыми дружескими и теплыми чувствами. Всего через несколько лет после этого базового документа между обеими странами был подписан Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи, и это не случайно.
Подчеркивается, что Россия всегда придавала особое значение укреплению дружественных связей с Арменией как союзником и важным партнером.
"Также и наши народы, приверженные общим традиционным ценностям и национальной самобытности, всегда были открыты и заинтересованы во взаимном диалоге. За прошедшее время мы прошли большой путь. Накоплен бесценный опыт позитивного, конструктивного взаимодействия на благо обеих заинтересованных сторон", - говорится в сообщении.
Отмечается, что обе страны состоят в общих интеграционных объединениях: в ЕАЭС, ОДКБ и СНГ, взаимодействуют в структурах ООН, иных международных форматах. Между странами действует около двухсот соглашений о сотрудничестве в самых разных областях, работает множество механизмов двустороннего сотрудничества практически во всех областях.
Весьма важную роль в комплексе взаимоотношений играет сфера безопасности. Неоценимым фактором обеспечения стабильности в Армении и на Южном Кавказе остается 102-я российская военная база и присутствие российских пограничников.