Ամսի 5-ին հայ ժողովրդին կառաջարկվի արևմտյան կոնֆետ՝ Ռուսաստանի և Իրանի հանդեպ «սառնության» դիմաց. Վահե Հովհաննիսյան
04/04/2024 10:42
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը երեկ հայտարարել է, որ «սահմանազատումը Տավուշից սկսելու վերաբերյալ որոշում դեռ չկա»։ Այս հայտարարությունն ակնհայտորեն արվել է « ոտքի վրա»՝ ներքին պայթյունավտանգության պոտենցիալը տեսնելուց հետո։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Սրանից հետո ծագում է մեկ էական հարց. եթե նման որոշում չկա, ապա ինչո՞ւ իր ղեկավարը՝ ՀՀ վարչապետը շտապեց ի լուր աշխարհի հայտարարել, որ 4 գյուղերն Ադրբեջանինն են։ Ինչո՞ւ մինչև սահմազատման աշխատանքները սկսելը Հայաստանի վարչապետը արեց նման բան՝ քանդելով Հայաստանի բանակցային դիրքերը՝ Ալիևին տալով հետագա քայլերի «լեգիտիմ» հիմք։ Ի՞նչ էր սա։ Այս իրավիճակը որևէ մեկի հրաժարականի առիթ չէ՞։
Ամսի 5-ը գալիս է
Մինչ այդ հայ ժողովուրդը ահռելի անիմաստ սպասումների մեջ է՝ ամսի 5-ի հանդիպումից։ Ճնշող մեծամասնությունը տեղյակ էլ չէ՝ ինչ հանդիպում է, ովքեր են մասնակիցները, բայց ինչպես մեր պատմության մեջ հաճախ է պատահում, իռացիոնալ սպասումները հաղթում են բանականությանը։
Վերջին շաբաթվա ՌԴ ԱԳՆ-ի և ԱՄՆ պետդեպի հայտարարությունները փաստում են, որ Հայաստանը պաշտոնապես հայտնվել է Արևմուտք-Ռուսաստան բախման կենտրոնում։ Մեր փոքր, սիրուն 29800-ը այս իշխանությունը դարձրեց աշխարհի ուժեղների պոլիգոն։ Հայ ժողովուրդը սա չի հասկանում, բայց հետևանքները, ամենայն հավանականությամբ կտեսնի ու կզգա։
Ամսի 5-ին հայ ժողովրդին կառաջարկվի արևմտյան կոնֆետ՝ Ռուսաստանի և Իրանի հանդեպ «սառնության» դիմաց։ Այդ կոնֆետն այդպես էլ մնալու է օդում՝ փողի և այլ բարիքների խոստման տեսքով։ Իսկ կորուստները ցավոք, կարող են լինել շատ առարկայական։
Բլինքենը հանդիպումից առաջ զանգում է Ալիևին, հանգստացնում, որ «քննարկվելու են բացառապես տնտեսական հարցեր», իսկ սրտատրոփ ամսի 5-ին սպասող հասարակությունն արդեն ի վիճակի չէ ընկալելու, որ սննդի ու փողի ակնկալիքի դիմաց կարող է վճարել հայրենիքի հատվածներով ու նորանոր զոհերով։
Կյանքը՝ ամսի 5-ից հետո
Իռացիոնալ սպասումներին մշտապես զոհ գնացող հասարակությունից պետական մտածողությամբ հասարակություն մենք կստանանք միայն այն ժամանակ, երբ ձևավորվի պետական մտածողությամբ վերնախավ։ Հետպատերազմյան էլիտաները պետք է առաջին հերթին ունենան ներքին կարմիր գծեր՝ անհատական և թիմային «չիկարելիների» համակարգ, լինեն միավորներ և ոչ թե՝ անհատների շուրջ շքախմբեր։ Ողբերգությունը որոշակիորեն արագացրեց ընթացքը, և արդեն ձևավորվել է լուրջ-սկզբունքային անհատների մեծ անվանացանկ։ Հաջորդ քայլն արդեն նոր ասելիքով միավորների ձևավորումն է և այդ միավորների՝ իրար հետ աշխատելու նոր մշակույթը։ Նոր, գրագետ իշխանությունը, որում տեղ կունենան բոլոր ունակ մարդիկ, այնքան արագ կփոխի մթնոլորտը երկրի ներսում, որ արտաքին ռիսկերից շատերը պարզապես կդառնան անհնար»։

Ваге Оганесян: 5-го числа армянскому народу будут предложены западные конфеты в обмен на «холодность» по отношению к России и Ирану
04/04/2024 11:59
Вице-премьер Мгер Григорян заявил вчера, что "решения о начале демаркации с Тавуша пока нет". Это заявление было явно сделано «наспех», после того, как увидели потенциал внутренней взрывоопасности. Об этом на своей странице в Facebook написал член группы "Альтернативные проекты" Ваге Оганесян.
«После этого возникает один важный вопрос: если такого решения нет, тогда почему его руководитель, премьер-министр Республики Арения, поспешил объявить миру, что 4 села принадлежат Азербайджану? Почему премьер-министр Армении сделал такое заявление, прежде чем начать работы по делимитации, разрушив переговорные позиции Армении, дав Алиеву «легитимную» основу для дальнейших шагов? Что это было? Не является ли данная ситуация поводом для ухода в отставку?
5-е число приближается
А пока армянский народ находится в огромном бессмысленном ожидании от встречи 5-го числа этого месяца. Подавляющее большинство даже не знает, что это за встреча, кто ее участники, но, как это часто бывает в нашей истории, иррациональные ожидания берут верх над разумом.
Заявления МИД России и Госдепартамента США, сделанные на прошлой неделе, свидетельствуют о том, что Армения официально оказалась в центре конфликта между Западом и Россией. Наша маленькая, красивая страна площадью 29 800 квадратных километров была превращена этими властями в тренировочный полигон для сильных мира сего. Армянский народ этого не понимает, но последствия, скорее всего, увидит и почувствует.
5-го числа армянскому народу будут предложены западные конфеты в обмен на «холодность» по отношению к России и Ирану. Эта конфета так и будет висеть в воздухе в виде обещания денег и других благ. А потери, к сожалению, могут быть ощутимыми.
Перед встречей Блинкен звонит Алиеву и заверяет его, что «будут обсуждаться только экономические вопросы», а общество, с нетерпением ожидающее встречи 5-го числа этого месяца, уже не в состоянии понять, что в  обмен на еду и деньги оно может расплатиться частями родины и новыми жертвами.
Жизнь после 5 числа этого месяца
Государственное общество из общества, ставшего жертвой иррациональных ожиданий, мы получим только тогда, когда будет сформирована государственно мыслящая элита. Прежде всего, у послевоенных элит должны быть внутренние красные линии – система индивидуальных и командных «нельзя», быть единицами, а не свитами вокруг отдельных личностей. Трагедия несколько ускорила процесс, и уже сформировался большой список серьезных и принципиальных личностей. Следующим шагом является формирование новых единиц с новым словом и новой культурой совместной работы этих единиц. Новая компетентная власть, в которой будет место всем способным людям, настолько быстро изменит атмосферу внутри страны, что многие внешние риски станут просто невозможными».