Այն կառույցները, որոնք տարիներ շարունակ պայքարում էին ազատ խոսքի, այլակարծության համար, հիմա լուռ են. դրա համար երկու պատճառ կարող է լինել. Սաղաթելյան (Տեսանյութ)
08/04/2024 11:31
Սա իրազեկման ակցիա է՝ ուղղված այն կառույցներին, պաշտոնյաներին, որոնք տարիներ ի վեր ակտիվ գործողություն էին ծավալում, այդ թվում՝ Հայաստանում, քաղաքացիական հասարակության կառույցների միջոցով, որպեսզի տարածեն եվրոպական արժեքներ, պայքարեն մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության, լրատվամիջոցների ազատությունների համար։ Իսկ հիմա այդ կառույցները լուռ են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախկին պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ այս լռության հիմքում կարող է երկու պատճառ լինել.«Առաջինն այն է, որ իրենք պատշաճ իրազեկված չեն, քանի որ այլևս ռեսուրս չունեն օբյեկտիվ իրականությանը ծանոթանալու։ Իրենցից շատերը, ովքեր ժամանակին պայքարում էին ազատությունների համար, հիմա այս իշխանության կազմում են։ Եվ երկրորդ տարբերակը՝ իրենք պարզապես նախընտրում են կույր մնալ, և ինչ-ինչ շահերն այսօր գերակա են, քան արժեքները։ Ցանկացած պարագայում, եթե դա այդպես է, մենք ուղղակի արձանագրենք այդ փաստը, որ աշխարհում բան է փոխվել և այլևս արժեքներն առաջնային չեն, երբ խոսք է գնում շահերի մասին»։
Հարցին՝ երբ ՀՀԿ-ի իշխանության տարիներին էին ընդդիմադիրները բարձրաձայնում քաղբանտարկյալների հարցը, ԵԽ-ի և մյուս կառույցների արձագանքն ինչպիսի՞ն էր՝ Սաղաթելյանը նշեց.«Ես շատ լավ եմ հիշում բոլոր արձագանքները։ Ավելին՝ դժվար չէ դրանք գտնել բաց աղբյուրներում։ Դուք էլ կհիշեք, որ ցանկացած առիթով՝ կլիներ «թթու» խոսք կամ ընկճում, անմիջապես շատ մեծ աղմուկ էր բարձրանում։
Սա առաջին դեպքը չէ, առաջին դեպքը եղավ, երբ այս բռնապետիկները գործողություններով ճնշում գործադրեցին դատական իշխանության վրա։ Այսինքն՝ դատական իշխանության դեմ ոտնձգություն արվեց, երբ շրջափակվեցին դատարանները, իսկ դատավորները, ովքեր շտապում էին աշխատանքի, նրանց ուղղակի բռնում և գցում էին գետնին։ Ամեն դեպքում՝ բոլոր իշխանությունների ժամանակ կան կնճռոտ էլեմենտներ, հարցեր, որոնք կա՛մ գտնում, կա՛մ չեն գտնում իրենց հանգուցալուծումը և որոնց վերաբերյալ կարելի է կամ չի կարելի խոսել։
Ես 30 տարվա ընթացքում չեմ հիշում այս տեսակ աննախադեպ ոտնձգություններ ցանկացած բնույթի խոսքի ազատության, այլակարծության, քաղաքական դիրքորոշումներ ու կարծիքներ հայտնելու վերաբերյալ։ Ի վերջո, եթե դուք ուզում եք հիշատակել մինչև 2018 թվականը, ապա ասեմ, որ 2018 թվականը տեղի չէր ունենա, եթե այդ ամենը՝ խոսքի ազատությունը, այլակարծությունը  չլինեին»։

Сагателян: Структуры, которые годами боролись за свободу слова и инакомыслие, сейчас молчат: для этого могут быть две причины (Видео)
08/04/2024 12:40
Это информационная кампания, направленная на структуры и чиновников, уже много лет действующих через структуры гражданского общества, в том числе в Армении, с целью распространения европейских ценностей, борьбы за права человека, свободу слова и СМИ. А теперь эти структуры молчат, сообщил журналистам бывший депутат НС Арман Сагателян.
По его словам, причин такого молчания может быть две. «Во-первых, они недостаточно информированы, потому что у них больше нет ресурса знать объективную реальность, многие из тех, кто когда-то боролся за свободу, теперь являются частью этой власти; А второй вариант - они просто предпочитают оставаться слепыми, и некоторые интересы сегодня важнее ценностей, в любом случае, если это так, то просто необходимо зафиксировать, что в мире что-то изменилось: и ценности больше не являются приоритетом, когда дело касается интересов».
На вопрос, когда в годы правления РПА оппозиция подняла вопрос о политзаключенных, какова была реакция СЕ и других структур, - Сагателян ответил: «Я очень хорошо помню все реакции. Более того их нетрудно найти в открытых источниках. Вы также помните, что когда кто-то говорил что-то не так, сразу же поднимался шум.
Это не первый случай, первый случай был тогда, когда эти диктаторы оказали давление на судебную систему. То есть произошло посягательство на судебную власть, когда суды были окружены, а спешащие на работу судьи просто пойманы и уложены на асфальт. В любом случае, при любом правительстве есть элементы, вопросы, которые либо находят, либо не находят своего решения, которые можно или нельзя обсуждать.
За 30 лет я не припомню таких беспрецедентных нападок на свободу слова любого характера, инакомыслия, выражения политических позиций и мнений. И если вы хотите отметить 2018 год, то позвольте мне сказать вам, что 2018-й не был бы, если бы всего этого – свободы слова, инакомыслия – не было».