Հետաքրքիր է՝ ԵԽ անդամ որ երկրում կա նման բան, որ ՄԻՊ-ը դառնա հետախույզ, իսկ դատախազը՝ ՄԻՊ. Ղազարյան (Տեսանյութ)
08/04/2024 11:16
Անկեղծ ասած՝ ԵԽ Գլխավոր քարտուղար Մարիա Բուրիչից այսօր շատ հարցերի պատասխաններ եմ ուզում ստանալ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց հասարակական, քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը։
Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը հանդիսանում են ԵԽ անդամ երկրները։ Ղազարյանը նշեց, որ իրեն հետաքրքրում է՝ արդյո՞ք կարելի է 21-րդ դարում ԵԽ-ի պատասխանատվության գոտում մի հետամնաց միջնադարյան բռնապետ խախտի միջազգային ընդունված պայմանավորվածությունները, սկզբունքները, հարձակվի մի ամբողջ ժողովրդի վրա՝ բացառապես էթնիկական ցեղասպանություն իրականացնի և կարճ ժամանակ հետո, մարդկանց բռնի տեղահանեն իրենց երկրից.«Ինձ հետաքրքիր է՝ ԵԽ անդամ մյուս երկրներում նման բան գոյություն ունի՞, թե՞ ոչ։ Արդյո՞ք ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը այդ դրսևորումները պետք է ունենան։ Օրինակ՝ ինձ հետաքրքիր է՝ ԵԽ անդամ երկրորդ երկիրը կա, որ  ՄԻՊ-ը դառնա հետախույզ, իսկ դատախազը՝ ՄԻՊ»։

Казарян: Интересно, есть еще хоть одна страна-член Совета Европы, где омбудсмен стал разведчиком, а прокурор -  омбудсменом?
Казарян: Интересно, есть еще хоть одна страна-член Совета Европы, где омбудсмен стал разведчиком, а прокурор - омбудсменом?
Честно говоря, сегодня я хочу получить ответы на многие вопросы от генерального секретаря СЕ Марии Пейчинович Бурич. Об этом в беседе с журналистами заявил общественный и политический деятель Эдгар Казарян.
«И Армения, и Азербайджан являются странами-членами СЕ. Возможно ли, чтобы в 21 веке в зоне ответственности СЕ отсталый средневековый диктатор нарушил международно признанные принципы, правила, напал на целый народ исключительно из-за этнической принадлежности, совершил геноцид, после чего через очень короткое время этих людей насильственно депортировали из их родной страны? Интересно, существует ли что-то подобное в другой стране-члене ЕС? Есть еще хоть одна страна-член Совета Европы, где омбудсмен стал разведчиком, а прокурор -  омбудсменом?