Բացահայտ սուտ են խոսակցությունները, թե սահմանազատումը և սահմանագծումը Տավուշից սկսելը ԳՇ-ն է առաջարկել. Օհանյան (Տեսանյութ)
09/04/2024 11:21
Կարծում եմ՝ բացահայտ սուտ են այն խոսակցությունները, թե սահմանազատումը և սահմանագծումը Տավուշից սկսելն առաջարկել է Գլխավոր շտաբը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Սահմանազատումը և սահմանագծումն իրականացնում է պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, և իրենք պետք է հասկանան այն, որ Տավուշում մեր պաշտպանությունը բավականին բարձր մակարդակի է։ Այդ 4 գյուղերը, որոնց մասին խոսվում է, հայկական են, գտնվում են մեր տիրապետության տակ, միևնույն ժամանակ՝ այդ հատվածում բավականին տարածքներ գտնվում են Ադրբեջանի տիրապետության տակ։
Խոսել այն մասին, որ դրանք ադրբեջանական բնակավայրեր են, նշանակում է, որ մեր իշխանությունները չեն հասկանում, թե ինչ է նշանակում սահմանազատում և սահմանագծում, գնում են միակողմանի զիջումների»,-ասաց Սեյրան Օհանյանը։

Оганян: Слухи о том, что предложение начать делимитацию и демаркацию с Тавушской области было сделано Генштабом – очевидная ложь (Видео)
09/04/2024 11:57
Я думаю, что слухи о том, что предложение начать делимитацию и демаркацию с Тавушской области было сделано Генштабом – являются очевидной ложью, заявил журналистам руководитель фракции "Армения" Сейран Оганян.
"Военно-политическое руководство государства осуществляет демаркацию и делимитацию, и они должны понимать, что наша обороноспособность в Тавушской области находится на достаточно высоком уровне. Те 4 села, о которых идет речь, армянские, они находятся под нашим контролем, в то же время немало территорий в этом районе находятся под контролем Азербайджана.
Говорить о том, что это азербайджанские населенные пункты, означает, что наши власти не понимают, что такое демаркация и делимитация, они идут на односторонние уступки", - сказал Сейран Оганян.
По его словам, поводом для беспокойства также является проведение частичной демаркации и делимитации границы.