Տարածաշրջանում նոր ճգնաժամի բռնկումն ուղիղ ազդեցություն է ունենալու ՀՀ-ի վրա, իսկ գործող իշխանությունների պարագայում վտանգավոր հետևանքները կրկնապատկվելու են
15/04/2024 10:17
Սիրիայում իրանական հյուպատոսության թիրախավորումն Իսրայելի կողմից՝ Իրանին պարզապես այլընտրանք չէր էլ թողել` պատասխան գործողությունների գնալու և ցույց տալու, թե նման դեպքերում իր արձագանքն ինչպիսին կլինի, գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Շատ տարօրինակ է, որ Իրանի դիվանագիտական հաստատության խոցումը միջազգային հանրության կոշտ հակազդեցությանը չբերեց` առանձին երկրները մի կողմ դրած, իսկ այս պարագայում Իրանին մեղադրել տարածաշրջանում անկայունություն մտցնելու հարցում, պարզապես արդար չէ:
Իրադրությունն ամբողջությամբ չի լիցքաթափվել և այս տեսանկյունից կարևոր է ԱՄՆ ջանքերը` Իսրայելին հետ պահելու և իրավիճակին նոր լարվածություն չհաղորդելու տեսանկյունից:
Տարածաշրջանում նոր ճգնաժամի բռնկումն ուղիղ ազդեցություն է ունենալու Հայաստանի վրա, իսկ գործող իշխանությունների պարագայում վտանգավոր հետևանքները կրկնապատկվելու են»,-գրել է պատգամավորը։

Возникновение нового кризиса в регионе окажет прямое влияние на Республику Армения, а в случае с нынешней властью опасные последствия увеличатся вдвое
15/04/2024 10:42
Атака Израиля на иранское консульство в Сирии не оставило Ирану иного выбора, кроме как принять ответные меры и показать, какой будет его реакция в таких случаях, написал секретарь фракции НС "Честь имею" Тигран Абрамян.
«Очень странно, что атака на дипломатическое представительство Ирана не привело к резкому противодействию со стороны международного сообщества, оставив в стороне отдельные страны, а в данном случае обвинять Иран в привнесении нестабильности в регион просто несправедливо.
Ситуация не достигла полной деэскалации, и с этой точки зрения важны усилия США по сдерживанию Израиля, и не по добавлению новой напряженности в ситуацию.
Возникновение нового кризиса в регионе окажет прямое воздействие на Армению, а в случае с нынешней властью опасные последствия увеличатся вдвое", - написал депутат.