Ադրբեջանը հուսահատ փորձեր է անում. Հայաստանը կհիմնավորի Ադրբեջանի ցինիկ ռազմավարությունը. Եղիշե Կիրակոսյան
16/04/2024 13:55
Արդարադատության միջազգային դատարանում շարունակվում են Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի դատական գործով բանավոր լսումները։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանում մի միջավայր է, որտեղ կացնով սպանողներին պարգևատրում ու փառաբանում են որպես ազգային հերոսների՝ խաղաղ պայմաններում հայերին սպանելու համար:
«Ռասայական խտրականության այս երկարաժամկետ քաղաքականությունը գագաթնակետին հասավ 2020 թվականի սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի դեմ: Հայտարարված նպատակը էթնիկ հայերի վտարումն էր իրենց հայրենիքից։ 44 օր շարունակ ադրբեջանցի զինվորները սպանել ու խոշտանգել են էթնիկ հայերին ու հպարտորեն նկարել՝ կատարելով բռնության աննկարագրելի գործողություններ էթնիկ հայ քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների նկատմամբ»,- նշեց Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով՝  նույնիսկ Արդարադատության միջազգային դատարանը չկարողացավ կանգնեցնել Ադրբեջանի ռասայական քարոզարշավը, որի շրջանակում էթնիկ զտում իրականացվեց։
«Ադրբեջանը համակարգված ջնջում է էթնիկ հայերի ներկայության բոլոր հետքերը, այդ թվում՝ հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը»,- ասաց Կիրակոսյանը։
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը նշեց, որ Ադրբեջանը հուսահատ փորձեր է կատարել՝ կողմերի միջև հավասարության կեղծ զգացում ձևավորելու՝ գործ հարուցելով Հայաստանի նկատմամբ։
«Ադրբեջանը չունի տեսանյութեր, ռասայական վայրագությունների օրինակներ, որոնցով կարող է ցուց տալ ու հիմնավորել իր պնդումները, նաև պետական պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարություններից մեջբերումներ անելու հնարավորություն չունի։ Ի՞նչ է արել Ադրբեջանը՝ վերակենդանացրել է իր երեք տասնամյակի պատմական դժգոհությունները, որոնք ակնհայտորեն դուրս են դատարանի իրավազորության ժամկետային շրջանակից։ Ադրբեջանը հուսահատ փորձ է անում դատարանին համոզելու, թե, իբրև, Հայաստանի պնդումը իրավազորության խոչընդոտների պետք է հանդիպի, սակայն ճշմարտությունից ավելի հեռու ոչինչ չի կարող լինել։ Ադրբեջանը պարզապես հույս ունի, որ առարկությունների մի խումը կչեղարկի դիմացի կողմի առարկությունները։ Սա ցինիկ ռազմավարություն է։ Հայաստանը կհիմնավորի, որ Ադրբեջանի առարկություններից ոչ մեկը նույնիսկ նախնական քննադատության կամ որևէ առարկության չի դիմանում։ Նրա մարտավարությունը պետք ձախողվի»,- հայտարարեց Եղիշե Կիրակոսյանը։

Егише Киракосян: Азербайджан предпринимает отчаянные попытки: Армения будет обосновывать циничную стратегию Азербайджана
В Международном суде ООН продолжаются устные слушания по судебному делу "Армения против Азербайджана" по Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам Егише Киракосян заявил, что в Азербайджане существует среда, где убийц с топором награждают и прославляют как национальных героев за убийство армян в мирных условиях.
«Эта долгосрочная политика расовой дискриминации достигла своего апогея в сентябре 2020 года, когда Азербайджан начал войну против этнических армян Нагорного Карабаха. Заявленная цель заключалась в изгнании этнических армян с их родины. В течение 44 дней азербайджанские солдаты убивали и пытали этнических армян, с гордостью фотографировали их, применяя невыразимое акты насилия в отношении мирных жителей и военнопленных этнических армян", - сказал Киракосян.
По его словам, даже Международный суд не смог остановить расовую агиткампанию Азербайджана, в рамках которой была проведена этническая чистка.
"Азербайджан систематически стирает все следы присутствия этнических армян, в том числе армянское культурное и религиозное наследие", - сказал Киракосян.
Представитель Республики Армения по международно-правовым вопросам отметил, что Азербайджан предпринял отчаянные попытки создать ложное чувство равенства между сторонами, возбудив дело против Армении.
«Азербайджан не имеет видеороликов, примеров расовых злодеяний, которыми он мог бы показать и обосновать свои претензии, и не имеет возможности цитировать заявления государственных чиновников. Что сделал Азербайджан, возродил свои исторические обиды трехдесятилетней давности, явно выходящие за рамки юрисдикции суда? Азербайджан делает отчаянную попытку убедить суд в том, что иск Армении должен столкнуться с юрисдикционными препятствиями, но ничто не может быть дальше от истины. Азербайджан лишь надеется, что ряд возражений отменят возражения другой стороны. Это циничная стратегия. Армения будет обосновывать тем, что ни одно из возражений Азербайджана не выдерживает даже предварительной критики или каких-либо возражений. Его стратегия должна потерпеть неудачу", - заявил Егише Киракосян.