Չփորձել Հայաստանը ներքաշել ձեր աշխարհաքաղաքական հակամարտությունների մեջ. ՀՀ-ում Իրանի դեսպանը՝ եվրոպական երկրներին
16/04/2024 15:26
Երևանում Եվրոպական երկրների դեսպանատներից որոշներն Իրանի օրինական պատասխանի վերաբերյալ իրենց երկրների ղեկավարների միակողմանի ու թյուր դիրքորոշումն են տարածում, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Նրանք ցանկանում են հայ ժողովրդին ենթարկել իրենց  թյուր քաղաքական ազդեցությանն ու Իրանին վարկաբեկել հայաստանյան հանրային կարծիքում։ Ես նրանց խորհուրդ եմ տալիս դադարեցնել այս կեղծարարությունն ու չփորձել Հայաստանը ներքաշել իրենց  աշխարահաքաղաքական հակամարտությունների մեջ»,- ասաց նա։
Դեսպանի խոսքով՝ Հայաստանում գիտեն, որ սիոնիստական ռեժիմը Հարավային Կովկասում անկայունության հիմնական գործոններից մեկն է, ու ղարաբաղյան 2-րդ  պատերազմում հայ զինվորները սպանվել են իսրայելական զենքով։

Не пытайтесь вовлечь Армению в свои геополитические конфликты: Посол Ирана в Армении европейским странам
16/04/2024 16:56
Некоторые посольства европейских стран в Ереване распространяют одностороннюю и неправильную позицию лидеров своих стран относительно законного ответа Ирана. Об этом на встрече с журналистами заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани.
«Они хотят подвергнуть армянский народ своему неправильному политическому влиянию и дискредитировать Иран в общественном мнении Армении. Я советую им прекратить эту фальсификацию и не пытаться вовлечь Армению в свои гражданские и политические конфликты", - сказал он.
По словам посла, Армения знает, что сионистский режим является одним из главных факторов нестабильности на Южном Кавказе, а во второй карабахской войне армянские солдаты были убиты израильским оружием.