Իր հակահայ քայլով Փաշինյանը հարցականի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանության իրողությունը․ Մուրադ Փափազյան
17/04/2024 16:38
Անդրանիկ Քոչարյանն առանց Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգի այդպիսի կարևոր հայտարարություն չէր անի,Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը` անդրադառնալով ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե «պետք է ունենալ  1,5 մլն ցեղասպանված հայերի անուն ազգանունները»։
«Հասկանալի է չէ՞, թե ինչ է տեղի ունենում․ այս հակահայ քայլով Փաշինյանը հարցականի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանության իրողությունը։ Մեզ հիշեցնում են Թուրքիայի կողմից առաջարկված պատմաբանների հանձնախմբի մասին, որը պիտի պատմությունը նորից ուսումնասիրեր, որպեսզի որոշվեր՝ 1915 թվականի դեպքերը ցեղասպանություն կարելի՞ է համարել, թե՞ ոչ։ Այս մոտեցումն ամբողջովին անընդունելի է, ցեղասպանության փաստն իրողություն է, պատմագետներն աշխատել են, 30 երկիր ճանաչել է, վերջ»,- ընդգծել է նա։
Մուրադ Փափազյանի խոսքով՝ Փաշինյանի իշխանությունն ամբողջությամբ հանձնվել է հայ ժողովրդի թշնամիներին՝ ընդունելով, թե Տավուշի չորս գյուղերը «մաս են կազմում Ադրբեջանին», ընդունելով, թե Արցախը «ադրբեջանական տարածք է», հարցականի տակ դնելով Հայոց ցեղասպանության իրողությունը․ թշնամիների շահերն է պաշտպանում։
«Ի՞նչ իմաստ ունի հաշվել ու պարզել 1,5 մլն զոհերի անունները։ Երևակայենք, որ Թուրքիան այս առաջարկը սեղանի վրա դրած լիներ, ամբողջ հայ ազգը կդատապարտեր, չէ՞։ Առաջարկում եմ դատապարտել այն։ Բոլորս մերժենք Հայաստանի կառավարության քայլը, որ վերադասավորման են ցանկանում ենթարկել հայ ազգի պատմությունը»,- ասել է Փափազյանը։
Նա շեշտել է՝ Փաշինյանի կառավարությունը հստակ քաղաքականություն է վարում՝ ազգային արժեքները չընդունելու քաղաքականություն։
«Չի ընդունում, որ չշարունակենք ցեղասպանության ճանաչման աշխատանքները, չի ընդունում, որ Արցախի ժողովրդի վերադարձի պայքարը սեղանի վրա թողնենք, չի ընդունում սփյուռքին՝ որպես ազգի մաս, չի ընդունում, որ Հայաստանի ժողովրդին արժանապատիվ ապագա ապահովի։ Նա վախի մթնոլորտ է ուզում հաստատել Հայաստանի մեջ և համաձայնության է եկել Ալիևի հետ, Փաշինյանը հատուկ ապագա է պատրաստում հայ ժողովրդի համար, այն է՝ ծնկի եկած»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ավելի ուշ արված հայտարարությանը, թե Ցեղասպանության զոհերի անուն ազգանունները պարզելու անհրաժեշտությունը զուտ իր անձնական մոտեցումն է, Փափազյանն ասել է․ «Սուտ է, թեստ են անում, փորձում են ժողովրդին, նրանք ստախոս են»։

Мурад Папазян: Желание узнать имена 1,5 миллиона жертв Геноцида армян – антиармянский шаг
Член бюро АРФД, сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции Мурад Папазян в беседе с Tert.am прокомментировал заявление депутата от «ГД» Андраника Кочаряна о том, что необходимо составить поименные списки 1,5 миллиона человек, подвергшихся Геноциду армян, подчеркнув, что Кочарян не сделал бы столь важного заявления без указания премьера Никола Пашиняна.
«Понятно, что происходит, не так ли? Пашинян ставит под сомнение факт Геноцида армян. Нам напоминают о предложении Турции создать комиссию из историков, которая пересмотрит историю, дабы определить, можно ли считать события 1915 года геноцидом или нет. Такой подход совершенно неприемлем, факт Геноцида – реальность. 30 стран признали Геноцид армян», — подчеркнул он.
По словам Папазяна, пашиняновская власть полностью сдалась врагам армянского народа, признав, что четыре тавушских села являются частью Азербайджана, признав, что Арцах — азербайджанская территория, поставив под сомнение факт Геноцида армян и защищая интересы врагов.
«Какой смысл подсчитывать и выяснять имена 1,5 миллионов жертв? Представьте, если бы Турция положила на стол переговоров такое предложение, весь армянский народ осудил бы его, правда? Я предлагаю осудить его. Давайте все отвергнем эти шаги правительства Армении, которое хочет подменить историю армянского народа», — призвал Папазян, подчеркнув, что правительство Пашиняна проводит четкую политику неприятия национальных ценностей.
«Он хочет создать в Армении атмосферу страха, Пашинян заодно с Алиевым, он готовит особое будущее для армянского народа – жить, стоя на коленях», — сказал он.
По поводу более позднего заявления Андраника Кочаряна о том, что необходимость выяснения имен и фамилий жертв Геноцида армян — это исключительно его личный подход, и Пашинян не имеет к этому отношения, Папазян сказал: «Это ложь, они тестируют, проверяют народ, они лжецы».