Վլադիմիր Կազիմիրովը իր մասնագիտական հարուստ փորձը և հմտությունները լավագույնս ծառայեցնում էր հանուն արդարության և մարդկային բարձր արժեքների․ ՀՀ երրորդ նախագահ
20/04/2024 20:14
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ցավակցական հեռագիրը Վլադիմիր Կազիմիրովի մահվան կապակցությամբ․
«Խոր ցավով տեղեկացա ռուսաստանցի դիվանագետ, Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՌԴ միջնորդական առաքելության նախկին ղեկավար, ՌԴ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ՌԴ առաջին համանախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Պատվո շքանշանի ասպետ Վլադիմիր Կազիմիրովի մահվան մասին:
Վլադիմիր Կազիմիրովը բարձր որակավորում ունեցող այն դիվանագետներից էր, ով իր մասնագիտական հարուստ փորձը և հմտությունները լավագույնս ծառայեցնում էր հանուն արդարության և մարդկային բարձր արժեքների:
Հայաստանում շատերն են հիշում և գնահատում ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնացքային մասնակից, անվանի դիվանագետի անձնական ջանքերը հիմնախնդրի խաղաղ և արդարացի լուծման գործում՝ Արցախյան առաջին պատերազմի խաղաղ կարգավորման բանակցությունների ժամանակահատվածում. 1994-ի մայիսի 9-ին նրա ակտիվ ջանքերով Լեռնային Ղարաբաղում կնքվեց Անժամկետ հրադադարի մասին համաձայնագիրը։
Անուրանալի է նաև վաստակաշատ դիվանագետի ներդրած մեծ ավանդը հայ-ռուսական բարեկամական կապերի ամրապնդման, դիվանագիտական կադրերի պատրաստման և կատարելագործման ուղղությամբ:
Վլադիմիր Կազիմիրովի մեծագույն ցանկությունն էր կանխել հետագա արյունահեղությունը և հարատև խաղաղության մեջ տեսնել Լեռնային Ղարաբաղը, որն, ավաղ, իր կյանքի ընթացքում այդպես էլ չիրականացավ:
Թող խաղաղության մեջ հանգչի նրա հոգին:
Խորին ցավակցություն եմ հայտնում Վլադիմիր Կազիմիրովի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին և գործընկերներին»:

Третий президент Республики Армения Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования в связи с кончиной Владимира Казимирова
В телеграмме соболезнования третьего президента РА Сержа Саргсяна в связи с кончиной Владимира Казимирова говорится:
"С глубокой болью узнал о кончине российского дипломата, бывшего руководителя посреднической миссии РФ по Нагорному Карабаху, полномочного представителя Президента РФ, первого сопредседателя от РФ в Минской группе ОБСЕ, кавалера Ордена Почета Республики Армения Владимира Казимирова.
Владимир Казимиров был одним из тех высококвалифицированных дипломатов, кто своим богатым профессиональным опытом и навыками наилучшим образом служил во имя справедливости и высоких человеческих ценностей.
В Армении многие помнят и ценят личные усилия ключевого участника процесса мирного урегулирования НК конфликта, выдающегося дипломата в деле мирного и справедливого разрешения проблемы в период переговоров по мирному урегулированию Первой Арцахской войны: 9 мая 1994 г. его активными усилиями в Нагорном Карабахе было заключено соглашение о бессрочном прекращении огня.
Неоценим также большой вклад заслуженного дипломата в направлении укрепления армяно-российских дружественных связей, подготовки и совершенствования дипломатических кадров.
Величайшим желанием Владимира Казимирова было предотвратить дальнейшее кровопролитие и видеть долговечный мир в Нагорном Карабахе, чего, к сожалению, в течение его жизни так и не произошло.