Այնպիսի ղեկավար է մեզ պետք, որ ներսում լինի քահանա, դրսում՝ գիտեք ինչ. Նարեկ Կարապետյան
«Պատկերացնենք մի Հայաստան, որտեղ ամեն օր չենք լսում հայերի՝ միմյանց հանդեպ հակասությունների մասին, մի Հայաստան, որտեղ մոռացել են պատերազմների մասին, մի Հայաստան, որտեղ մեր հասարակությունը, անկախ քաղաքական հայացքներից, համերաշխ է, մի Հայաստան, որտեղ հաղթահարել ենք աղքատությունը, և մարդն իր աշխատանքով կարողանում է արժանապատիվ ապահովել իր ընտանիքը. «Մեր ձևով» շարժման 2025 թվականի հաշվետու ժողովին իր ելույթում ասաց շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ Հայաստանին հասնելու համար կա մեկ կարևոր պայման՝ միավորվելը։
Նարեկ Կարապետյանը հիշեցրեց, որ շարժման մասին հայտարարվել է վեց ամիս առաջ՝ Սամվել Կարապետյանի առաջնորդությամբ։ Այդ ժամանակահատվածում, նրա խոսքով, շարժմանը միացել է շուրջ 15 000 կամավոր։
«Կարող եմ հայտարարել, որ շարժումը Հայաստանում ամենաարագ աճող շարժումն է, և կարող ենք վստահ լինել, որ այս տեմպով կշրջենք հասարակությունում պարտությունների անիվը»,- ընդգծեց շարժման համակարգողը։
Ելույթի ընթացքում Կարապետյանը անդրադարձավ նաև սոցիալ-տնտեսական խնդիրներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունեցող երկիր է, իսկ հայ ժողովուրդը տարածաշրջանում ամենագործունյա ազգերից մեկն է։
«Մեր երկիրը մեծ ներուժ ունեցող երկիր է։ Հայ ժողովուրդը տարածաշրջանում ամենագործունյա ազգն է, և չի կարող մեր ժողովուրդը ունենալ 20 տոկոս աղքատություն։ Չի կարող մեր երկրում ամեն հինգերորդ մարդը աղքատ լինել»,- ասաց նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ աղքատությունը կարող է հաղթահարել այն մարդը, ով լավ է պատկերացնում տնտեսությունը և հաջողել է տնտեսության մեջ․
«Հայ ազգը ունի նման առաջնորդներ, ովքեր կկարողանան հասարակության մեջ լուծել աղքատության հարցը»։
Նա նշեց, որ երկրի մարտահրավերն այս պահին տնտեսական է՝ «բանակի խնդիրներն էլ տնտեսական են, դիվանագիտությունն էլ»։
«Պետք է ուժեղ ղեկավար, իսկ ուժեղը գոռացողը չի, աղմկողը չի, վիրավորողը չի, այն մարդն է, ում իշխանության ժամանակ ոչ մեկ չի համարձակվում ոտք դնել քո երկիր։ Այնպիսի ղեկավար է մեզ պետք, որ ներսում լինի քահանա, դրսում՝ գիտեք ինչ»,-ասաց նա։

Нам нужен такой лидер, который был бы подобен священнику внутри и снаружи — знаете, каким он должен быть — Нарек Карапетян
23/12/2025 17:13
«Представим себе Армению, где каждый день мы не слышим о противоречиях между армянами, Армению, где забыли о войнах, Армению, где общество, независимо от политических взглядов, едино, Армению, где преодолена бедность и человек с помощью своего труда может достойно обеспечивать семью», — заявил координатор движения «По-нашему» Нарек Карапетян на отчётном собрании движения за 2025 год.
По его словам, для достижения такой Армении есть одно главное условие — объединение.
Нарек Карапетян напомнил, что о движении было объявлено шесть месяцев назад под руководством Самвела Карапетяна. За это время, по его словам, к движению присоединились около 15 000 добровольцев.
«Могу заявить, что движение является самым быстрорастущим в Армении, и мы можем быть уверены, что такими темпами сможем повернуть колесо поражений в обществе», — подчеркнул координатор.
В ходе выступления Карапетян также коснулся социально-экономических проблем, отметив, что Армения — страна с огромным потенциалом, а армянский народ — один из самых деятельных народов региона.
«Наша страна обладает огромным потенциалом. Армянский народ — один из самых деятельных народов региона, и не может быть так, чтобы 20 процентов нашего населения жили в бедности. Не может каждый пятый человек в нашей стране быть бедным», — сказал он.
По словам Карапетяна, преодолеть бедность может тот, кто хорошо понимает экономику и добился успеха в этой сфере.
«У армянского народа есть такие лидеры, которые смогут решить вопрос бедности в обществе», — отметил он.
Он добавил, что в настоящее время главные вызовы страны экономические: «Проблемы армии тоже экономические, дипломатия — тоже».
«Нам нужен сильный лидер, и сильный — это не тот, кто кричит, шумит или оскорбляет, а тот, при чьей власти никто не осмелится переступить границу твоей страны. Нам нужен такой лидер, который внутри — как священник, а снаружи — вы знаете каким он дожен быть», — подчеркнул Нарек Карапетян.