Բաքվի այսօրվա դատավճիռը Փաշինյանի ու Ալիևի «եղբայրական խաղաղության» մասին էր. Մեսրոպ Առաքելյան
Մինչ նախօրեին Աբու Դաբիում Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևն ի նշանավորումն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված խաղաղության համաձայնագրի արժանացան Մարդկային եղբայրության «Զայեդ» պատվավոր մրցանակի, այսօր Բաքվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, թե այն, ինչ այսօր տեղի ունեցավ, ցավալի ողբերգական իրադարձություն է։
«Սա ողբերգական է, թեև ակնհայտ էր, որ այդպես էլ պետք է լիներ։ Այդ մարդկանց նկատմամբ ամբողջ դատավարությունը տանում էր նրան, որ նման պատիժ էր նախատեսվելու։ Դա, իհարկե, ամբողջովին շինծու է, իրականության հետ որևէ աղերս չունի, այդ մարդիկ իրենց հայրենիքում պաշտպանել են իրենց և իրենց հայրենակիցների ապրելու իրավունքը, որը շարունակում է մնալ գերակա»։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի «եղբայրական խաղաղությանը»՝ Մեսրոպ Առաքելյանն ասաց, թե այն շատ սիմվոլիկ է։
«Այդ խաղաղությունը երկու անձի միջև է, լավագույն դեպքում՝ իրենց քաղաքական թիմերի, որովհետև շատ ջերմ, եղբայրական հարաբերություններ ունեն այդ անձինք և իրենց թիմերը։ Ինչ վերաբերում է հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների հնարավոր խաղաղությանը՝ այսօրվա դատավճիռը, կարծում եմ, այլևս այլ մեկնաբանությունների անհրաժեշտություն չի պարունակում։ Քանի դեռ Բաքվի բանտում կան հայ գերիներ և Ադրբեջանը նման վերաբերմունք ունի, խոսել խաղաղության մասին, մեղմ ասած, տրամաբանական չէ»։

Сегодняшний приговор в Баку — о «братском мире» Пашиняна и Алиева — Месроп Аракелян
Пока накануне в Абу-Даби Никол Пашинян и Ильхам Алиев были удостоены почётной премии «Заид» за человеческое братство в знак заключения мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, сегодня в Баку военно-политическое руководство Арцаха было приговорено к пожизненному лишению свободы.
Сооснователь партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян в беседе с Aysor.am заявил, что произошедшее сегодня является трагическим и болезненным событием.
«Это трагедия, хотя было очевидно, что всё к этому и идёт. Весь судебный процесс в отношении этих людей изначально велся к вынесению именно такого приговора. Разумеется, он полностью сфабрикован и не имеет ничего общего с реальностью. Эти люди на своей родине защищали своё право и право своих соотечественников на жизнь, которое остаётся высшей ценностью», — отметил он.
Говоря о «братском мире» Никола Пашиняна и Ильхама Алиева, Месроп Аракелян подчеркнул его символический характер.
«Этот «мир» существует между двумя людьми — в лучшем случае между их политическими командами, поскольку между ними действительно сложились тёплые, братские отношения. Что же касается возможного мира между армянским и азербайджанским народами, то, на мой взгляд, сегодняшний приговор больше не нуждается в дополнительных толкованиях. Пока в бакинских тюрьмах находятся армянские пленные и Азербайджан демонстрирует подобное отношение, говорить о мире, мягко говоря, нелогично», — подчеркнул Аракелян.