Ընտրություններին մասնակցելու որոշում ենք կայացնելու՝ ելնելով նրանից, թե մեր կայացրած որոշումը որքան արդյունավետ է լինելու ՀՀ-ի գործող կառավարիչների դեմ պայքարում. Սերժ Սարգսյան
Դեռևս արձագանքներ չկան, բայց ես զարմանում եմ այն մարդկանց վրա, որոնք մշտապես փորձում են իմպիչմենտը հակադրել ընտրություններին. դատարանի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ՀՀԿ ԳՄ–ի տարածած հայտարարությանը։
«Անկախ որևէ հանգամանքից՝ իմպիչմենտ լինի, թե չլինի, ընտրություններ լինելու են, դրանք հերթական ընտրություններ են, որ կարող են հետաձգվել միայն եզակի դեպքերում։
Մեր որոշումը, մեր հայտարարությունը միասնության մասին է, մենք ասում ենք՝ իմպիչմենտը նաև ճգնաժամ հանգուցալուծելու գործիք է, եկեք փորձենք։ Իսկ եթե ասում են՝ չի լինի, հիմա ի՞նչ փորձենք, և այլն, իրենք նմանվում են այսօրվա Հայաստանի այսօրվա կառավարիչներին, որոնք ասում են՝ դե մենք թույլ ենք, Ադրբեջանն ինչ ուզում է, պետք է տանք։ Եթե չեն ուզում, մենք մեր ուժերի սահմաններում կփորձենք իրականացնել»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով առաջիկա ընտրություններին ՀՀԿ–ի հնարավոր մասնակցությանը՝ Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Եթե խոսքը ընտրություններին մեր մասնակցելու մասին է, ապա մենք որոշում ենք կայացնելու ելնելով նրանից, թե մեր կայացրած որոշումը որքան արդյունավետ է լինելու Հայաստանի գործող կառավարիչների դեմ պայքարում»։

Решение об участии в выборах мы примем исходя из того, насколько эффективным будет наше решение в борьбе с действующими управленцами Армении — Серж Саргсян
Реакции пока нет, но меня удивляют люди, которые постоянно пытаются противопоставить импичмент выборам, — заявил третьий президент Армении Серж Саргсян журналистам возле здания суда, комментируя заявление, распространённое исполнительным органом Республиканской партии Армении (РПА).
«Независимо от обстоятельств — будет импичмент или нет, выборы состоятся. Это очередные выборы, которые могут быть отложены лишь в исключительных случаях.
Наше решение, наше заявление о единстве означает следующее: мы говорим, что импичмент — это также инструмент разрешения кризиса, давайте попробуем. А если говорят, что не получится, что тогда? Тогда мы попробуем в пределах наших возможностей. И они напоминают сегодняшних управленцев Армении, которые говорят: «Ну, мы слабые, что хочет Азербайджан — надо дать». Если не хотят, мы постараемся реализовать всё в пределах наших сил», — сказал он.
Комментируя возможное участие РПА в предстоящих выборах, Серж Саргсян отметил: «Если речь идёт о нашем участии в выборах, то решение мы примем исходя из того, насколько эффективно оно будет против действующих управленцев Армении».