Կառավարությունում գոհ են ֆեյք հոգևորականից, ասում են՝ աշխատանքներն իրականացնում է որակով, նաև պարգևատրվում է
23/03/2026 12:00
Հանրային հեռուստաընկերություն հրավիրված ֆեյք հոգևորական Նշան Հովհաննիսյանը հարցազրույցից հետո կառավարությունում պաշտոնի է անցել։ Նրան նշանակել են Վարչապետի աշխատակազմի Ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժնի խորհրդական՝ կառուցվածքային ստորաբաժանումներում առանձին գործառույթներ համակարգողի պաշտոնում։
Aysor.am-ը գրավոր հարցմամբ դիմել էր Վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկատվություն՝ այս ընթացքում ի՞նչ աշխատանքներ է նա կատարել, արդյո՞ք գոհացնում է Նշան Հովհաննիսյանի աշխատանքը։
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են, որ Նշան Հովհաննիսյանը մասնակցել է կրոնի ու խղճի ազատությանն առնչվող՝ կառավարության և վարչապետի քննարկմանը կամ կարծիքին ներկայացված իրավական ակտերի նախագծերի ուսումնասիրմանը, ինչպես նաև իրականացրել է առանձին հարցերի համապատասխանության ուսումնասիրություն կառավարության ծրագրին և քաղաքականության հիմնական ուղղություններին, բաժնի պետի հանձնարարությամբ իրականացրել է մասնագիտական փորձաքննություն, իրականացրել է համապատասխան ոլորտի զարգացման, գործունեության արդյունավետության բարելավման վերաբերյալ իրավական ակտերի նախագծերի մասին եզրակացություններ։
«Նախապատրաստել է կրոնի ոլորտի մասին տեղեկատվական նյութեր ու տեղեկանքներ, կազմակերպել և մասնակցել է աշխատակազմ մուտք գործած՝ կրոնի հարցերին վերաբերող բոլոր տեսակի առաջարկությունների կամ խնդիրների լուծման նպատակով կազմակերպվող քննարկումներին, իրականացրել է բաժնի գործառույթներից բխող բաժնի պետի այլ հանձնարարություններ»,- ի պատասխան Aysor.am-ի հարցման՝ նշել են կառավարությունից։
Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմում գոհ են Նշան Հովհաննիսյանից, ասում են՝ աշխատանքներն իրականացնում է «բավարար և անհրաժեշտ պատասխանատվությամբ ու որակով»։
Խնդրել էինք տրամադրել նաև տեղեկատվություն՝ այս ընթացքում Նշան Հովհաննիսյանը պարգևավճարներ ստացե՞լ է, թե՞ ոչ, և որքան։
Կառավարությունից հաստատել են, որ Նշան Հովհաննիսյանը պարգևավճարներ ստացել է, բայց թե որքան՝ տեղեկատվություն չեն  տրամադրել՝  հաշվի առնելով «Տեղեկատվության ազատության մասին», «Անձնական տվյալների մասին» օրենքներով եւ Աշխատանքային օրենսգրքով նախատեսված հայցվող տեղեկատվության ազատության սահմանափակումները։
Ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժին պետ Վարդան Ասցատրյանը հայտարարել էր, որ Նշան Հովհաննիսյանի պաշտոնը ակտիվ հանրային խոսք չի ենթադրում, վարչապետի աշխատակազմից հավաստիացրել են, որ Նշան Հովհաննիսյանն աշխատանքի ընդունվելուց ի վեր որևէ ԶԼՄ-ի հարցազրույց չի տվել:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 27-ին Հանրային հեռուստաընկերությունը հարցազրույցի էր հրավիրել Նշան Հովհաննիսյանին ու նրան ներկայացրել, իբր, հոգևորական, մինչդեռ, տվյալ անձը 2017 թվականին կարգալույծ է հռչակվել, ընդ որում, երկու անգամ է կարգալույծ հռչակվել։ Նշան Հովհաննիսյանը, սակայն, իրեն դեռ համարում է «վարդապետ»։

В правительстве довольны «фейковым священнослужителем», заявляют, что он выполняет работу качественно и получает премии
23/03/2026 13:00
«Фейковый священнослужитель» Ншан Ованнисян, приглашенный на интервью на общественное телевидение, после интервью получил должность в правительстве. Его назначили советником отдела по вопросам национальных меньшинств и религии Аппарата премьер-министра, с функцией координации отдельных задач в структурных подразделениях.
Aysor.am направил письменный запрос в аппарат премьер-министра с просьбой предоставить информацию о проделанной работе Ншана Ованнисяна и о том, удовлетворено ли правительство результатами его деятельности.
В ответ сообщили, что Ншан Ованнисян принимал участие в обсуждениях и изучении проектов правовых актов, касающихся свободы совести и религии, организованных правительством и премьер-министром. Также он проводил оценку соответствия отдельных вопросов программам правительства и основным направлениям политики, выполнял профессиональную экспертизу по поручению руководителя отдела, готовил заключения по проектам правовых актов о развитии соответствующей сферы и повышении эффективности деятельности.
«Подготавливал информационные материалы и справки по религиозной сфере, организовывал и участвовал в обсуждениях всех предложений или проблем, касающихся религиозных вопросов, поступивших в Аппарат, выполнял другие поручения руководителя отдела, вытекающие из функций отдела», — сообщили в правительстве в ответ на запрос Aysor.am.
В Аппарате премьер-министра отметили, что довольны работой Ншана Ованнисяна, и заявили, что он выполняет свои обязанности «с достаточной и необходимой ответственностью и качеством».
Также Aysor.am интересовал вопрос о том, получал ли Ншан Ованнисян премии и в каком размере. В правительстве подтвердили, что премии ему начислялись, однако конкретную сумму не предоставили, сославшись на ограничения свободы предоставления информации, предусмотренные законами «О свободе информации», «О персональных данных» и Трудовым кодексом.
Руководитель отдела по вопросам национальных меньшинств и религии Вардан Асцатрян заявил, что должность Ншана Ованнисяна не предполагает активной публичной деятельности. В Аппарате премьер-министра также заверили, что с момента трудоустройства он не давал интервью никаким СМИ.
Напомним, что 27 июня Общественное телевидение пригласило Ншана Ованнисяна на интервью, представляя его как священнослужителя, хотя данный человек был лишён сана в 2017 году — причём дважды. Тем не менее, Ншан Ованнисян продолжает считать себя «архимандритом».