18-ամյա Դավիթ Մինասյանը կալանավորվեց 2 ամսով
Սուրբ Աննա եկեղեցում Նիկոլ Փաշինյանի հետ միջադեպի մասնակից դպրոցական 18-ամյա Դավիթ Մինասյանը դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի որոշմամբ 2 ամսով կալանավորվեց։
Լրագրողների հետ զրույցում փաստաբան Արմեն Մելքոնյանն ասաց, թե կալանքի վերաբերյալ դատարանի հիմնավորումները դեռ չեն ստացել։
«Գտնում են, որ 12-րդ դասարանի աշակերտը պետք է կալանքի տակ գտնվի, բայց առանձնապես ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող մի շարք անձինք կարող են վարչական հսկողության տակ գտնվել։ Ոչ մի բան հաշվի չառավ դատավորը»,-ասաց փաստաբանը՝ նշելով, թե անպայման բողոքարկելու են որոշումը։
Aysor.am-ի հարցին՝ փաստաբանն ի՞նչ է կարծում, որոշումը դատավո՞րն է կայացրել, թե՞ Նիկոլ Փաշինյանը, Մելքոնյանը պատասխանեց.
«Ես քաղաքական գնահատականներից զերծ կմնամ, թող հանրությունը գնահատական տա»։
Փաստաբանն ասաց, թե այսօր դատարանն իր որոշմամբ Դավիթին զրկեց դպրոցն ավարտելու հնարավորությունից.
«Երկու ամիս հետո վերջին զանգ է լինելու բոլորի համար, Դավիթի համար՝ ոչ։ Ո՞ւմ խղճին է սա»։
Հիշեցնենք՝ նախօրերին եղբայրներից Միքայել Մինասյանի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել բացակայելու արգելքը։

18-летний школьник Давид Минасян арестован на 2 месяца
18-летний школьник Давид Минасян, участник инцидента с участием Никола Пашиняна в церкви Святой Анны, по решению судьи Мнацакана Мартиросяна арестован на 2 месяца.
В разговоре с журналистами адвокат Армен Мелконян сообщил, что они ещё не получили обоснование решения суда относительно ареста.
«Считают, что ученик 12-го класса должен находиться под арестом, в то время как некоторые лица, обвиняемых в более тяжких преступлениях, могут находиться под административным надзором. Судья ничто не учёл», — отметил адвокат, добавив, что решение будет обязательно обжаловано.
На вопрос Aysor.am, как считает адвокат, кто принял данное решение — судья или премьер-министр Никол Пашинян, Мелконян ответил:
«Я воздержусь от политических оценок, пусть общество даёт свою оценку».
Адвокат также подчеркнул, что сегодняшнее решение суда лишило Давида возможности завершить школу:
«Через два месяца прозвенит последний звонок для всех, но не для Давида. На чьей совести это?» — отметил он.
Напомним, что ранее в отношении брата Давида, Микаела Минасяна, была избрана мера пресечения в виде запрета на выезд.