02/03/2026 12:57Կհանվի՞ Հռչակագիրը Սահմանադրությունից. Գալյանը տեղեկացրեց՝ նախնական տեքստը կհրապարակվի մարտին, իսկ մինչ այդ ինտրիգներ չփնտրել. ԳալյանՏեքստը պատրաստ կլինի մարտին, գրեթե պատրաստ է։
02/03/2026 09:55Դատախազությունը պահանջում է Լևոն Մկրտչյանից բռնագանձել 35 անշարժ և շարժական գույք, շուրջ 1.2 միլիարդ դրամՀակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
28/02/2026 20:10«Դավաճանին դուրս արած արտաշատցուն սկսել են նեղել». Փաստաբանները կպաշտպանեն Նիկոլ Փաշինյանին իր խանութից դուրս հրավիրած տղամարդունԹող այդ արժանապատիվ մարդը վստահ լինի՝ եթե իր նկատմամբ ապօրինություններ կատարվեն, ապա նա հաստատ մենակ ու անպաշտպան չի մնա։
28/02/2026 09:47Իջևանի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող ևս 1 հողամաս կվերադարձվի համայնքինԴատախազության՝ պետշահերի պաշտպանության հերթական հայցը բավարարվել է։
27/02/2026 18:41Բաբաջանյան փողոցում բնակարանային գողություն էր տեղի ունեցելՆախաքննությունը շարունակվում է։
27/02/2026 16:23Կոտայքի քրեական ոստիկանները բացահայտել են բնակարանային գողության դեպքեր․ երկու անձ կալանավորված է31 և 27 տարեկան տղամարդկանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։ Նրանք տեղափոխվել են քրեակատարողական հիմնարկ։
27/02/2026 13:43Փաշինյանի հասցեին վիրավորանք հնչեցնելու համար` տնային կալանքԸստ պաշտպանի՝ Հայկին մեղսագրված արարքի համար օրենքով նախատեսված է նույնիսկ տուգանք կամ հանրային աշխատանքներ, մինչդեռ Քննչական կոմիտեն գտել է, որ որպես խափանման միջոց պետք է ընտրել հենց կալանքը։
27/02/2026 12:11ԲԴԽ-ին կոչ ենք անում հետևողական լինել և հատկապես դատական նիստերին դրսևորել զուսպ ու դատավորներին վայել վարքագիծ. Դատավորների միությունԲարձրագույն դատական խորհրդում շարունակվում է Դավիթ Հարությունյանի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա կարգապահական վարույթի նոր քննությունը։
27/02/2026 10:37ԱՄՆ թմրամիջոցների և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի տնօրենի պարտականությունները կատարողը Հայաստանում էՆախարարի տեղակալը կարևորել է շարունակական համագործակությունը։
26/02/2026 21:50Գեղարքունիքում սպանված զինվորը 19 տարեկան էր, նոր մանրամասներ են պարզվելԱբովյանից էր։
26/02/2026 16:54Վահագն Չախալյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքովԴատարանի նշած հասցեում գտնվող տանը Չախալյանը չի կարող հյուրեր ընդունել, բացառությամբ մերձավոր ազգականների, ընտանիքի անդամների, պաշտպանների։
26/02/2026 16:47Այնթապցին ոստիկաններին տեսնելով՝ թմրամիջոցը մեքենայի պատուհանից շպրտել է ու փախելՁեռնարկվում են միջոցառումներ՝ 44-ամյա տղամարդուն հայտնաբերելու ուղղությամբ։
26/02/2026 11:22Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում քանդվել է ապօրինի կառուցված շենք․ դատախազությունԻ պատասխան քաղաքացիների այն մտահոգությանը, թե «ինչո՞ւ եք ապամոնտաժում շենքը, եթե այն կարելի է տալ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին», տեղեկացնենք, որ Սևանա լճի 1905.0 մետր բացարձակ նիշից ցածր տարածքները հանդիսանում են ջրածածկման ենթակա և ափամերձ պահպանության գոտի։
26/02/2026 11:01Պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ մեղադրվող նախկին քննիչի վերաբերյալ քրեական վարույթն ուղարկվել է դատարանՊաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար ՀՀ ՔԿ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
26/02/2026 08:28Խաչիկ Գալստյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել է տնային կալանքովԱրսեն Բաբայանն է գրել։

02/09/2019 15:56Son of Armenia’s ex-president describes situation over him “inadmissible”“What happens with my father is just a shame, it is inadmissible especially of to take place his role in the erection of history of Armenia and Artsakh,” he told the reporters.
02/09/2019 12:31Service examination launched against head of Amulsar investigative groupEarlier Infocom wrote that investigator in Amulsar case Yura Ivanyan and former nature protection minister Aramayis Grigoryan are relatives.
02/09/2019 12:1720-year old woman suspected in murder of own one year old girl in Armenia’s Gyumri detainedThe preliminary investigation has revealed that the 20-year-old woman tied the legs and hands of the child with a sticky tape, tied mouth with a cloth and took to the nearest garbage bin covering with garbage in purpose to kill the child.
31/08/2019 10:21Court rules arrest for ex-chairman of SRC Gagik Khachatryan“We are filing counterarguments for already the third day, these are subjective counterarguments which are impossible to object,” Yerem Sargsyan said.
30/08/2019 12:37Level of restoration of harm caused by corruption crimes unsatisfactory: Armenia's PM“We must be consistent in this regard to reinforce the fight against corruption with the creation of new structures,” the prime minister said, adding that works have been conducted in that direction with the government having decided the strategy of the fight against corruption.
29/08/2019 15:16SRC provided documents regarding Gagik Khachatryan to the NSS upon request: Davit Ananyan“Probably the supervising body has carried out huge work, acquired some documents including from the SRC. After studying them they came to a conclusion and filed charges,” Ananyan said.
28/08/2019 18:30Gorayk residents believe Amulsar exploitation contains no dangers“The government stated from the beginning that it would not allow it to work until it learns about the dangers. The government funded the company to do the work and people gave their conclusion. People are well aware of it,” he said, adding that Amulsar exploitation does not contain the dangers the people are talking about.
28/08/2019 18:23Gagik Khachatryan’s case more important for me than Amulsar issue: NA vice speaker“This issue needs to be discussed by specialists, by asking this question you get the opinion, but it does not solve the issue, you just get familiarized with the position of the politicians, it is an intrigue for good headline,” he said.
28/08/2019 16:24Sanitek warns about deterioration of provided garbage removal servicesThe company said that as a result of continuous pressures the provision of services by Sanitek is endangered.
28/08/2019 13:59My Step faction lawmaker supports exploitation of Amulsar without new studies“I am for exploitation of Amulsar without new expertise,” he said.
27/08/2019 22:16No grounds for SRC ex-chairman’s arrest: lawyerHe said during the search the law enforcers were looking for documents, money but they did not find anything just legal weapon.
27/08/2019 20:09Ex-chairman of State Revenue Committee Gagik Khachatryan arrestedThey are charged for abuse of power which resulted in grave consequences and in big amount of embezzlement.
27/08/2019 18:39Ex-chairman of SRC Gagik Khachatryan charged at SISKhachatryan is charged for big amount of embezzlement. In the sidelines of criminal case 800 million AMD have been restored.
27/08/2019 15:00Case with involvement of ex-chairman of SRC relates to embezzlements reaching tens of millions of dollars: Artur Vanetsyan“A huge work has been carried out and the acquired proofs served a basis for starting corresponding actions,” he said, at the same time informing that before the search the former official has several times been summoned for interrogation.
27/08/2019 14:39Ex-chairman of State Revenue Committee Gagik Khachatryan not arrested yet: NSS chiefVanetsyan said Khachatryan will probably be accompanied to the NSS. The search still continues.