23/02/2026 15:24Սահմանափակումները խիստ են. Նարեկին արգելված է հաղորդակցվել լրատվամիջոցների հետ. Մաթևոսյան (Տեսանյութ)Նարեկն ու Վազգենն ավելի քան 102 օր անազատության մեջ են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Antifake.am-ի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
23/02/2026 14:59Դերասանուհի Արսինե Նավասարդյանի որդուն սպանողը կալանավորվել է երկու ամսովՓետրվարի 16-ին Զովունիում կրակոցներից սպանվել է Ռուբեն Գ.-ն։
23/02/2026 14:55Շարունակելու ենք պայքարը, որպեսզի հասնենք արդարության ամբողջական վերականգնմանը. Ֆիդանյան (Տեսանյութ)Նշենք, որ դատարանը փոխել էր նրա խափանման միջոցը՝ նշանակելով տնային կալանք։
23/02/2026 14:50ՀՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել դատավորի երդման արարողությունՍյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մադլենա Մարգարյանի երդման արարողությունը:
23/02/2026 14:29Երկու տասնյակից ավելի երիտասարդներ ծեծել են մեկ անձի. 1 հոգի ձերբակալվել էՁեռնարկվում են միջոցառումներ միջադեպի մասնակից մյուս երիտասարդներին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
23/02/2026 12:43Ներքին ազատություն և կյանքի իմաստ․ քննարկումներ և ֆիլմի ցուցադրություն՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ումՔննարկման արդյունքում ազատազրկված անձանց մոտ նկատվել են մոտիվացիոն դրական դրսևորումներ դժվարությունների հաղթահարման և ազատության գաղափարի նոր ընկալման համատեքստում։
23/02/2026 12:40Որոնվում է տեսագրությունում պատկերված անձըՏեսագրությունում պատկերված անձը որոնվում է։ Այս մասին հայտնում է ՆԳՆ ոստիկանությունը։
23/02/2026 12:21Աջափնյակում սպանության գործով 1 անձ կալանավորվել է, 5-ի նկատմամբ ընտրվել է տնային կալանքը. ՄանրամասներAysor.am-ին հայտնեց ՀՀ Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Կիմա Ավդալյանը։
23/02/2026 12:13Քաղաքացուն մեղադրանք է ներկայացվել պարեկային ծառայողին կաշառք տալու համարՔրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
23/02/2026 12:11Եթե ԲԴԽ-ն չլինի՝ շատ ավելի լավ կլինի. դատարանները կլինեն ավելի անկախ, կգործեն օրենքի դաշտում, քան՝ հիմա. Երվանդ ՎարոսյանՆրա խոսքով՝ ծիծաղելի է, երբ ԲԴԽ-ից հայտարարում են, թե այս քայլերը «վտանգում են դատական իշխանության ինքնուրույնությունը»։
23/02/2026 10:42Սևանում 20-ամյա տղային սպանած անչափահասները կալանավորվել ենAysor.am-ին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
23/02/2026 09:41Դատախազությունը պահանջում է Միհրան Դավթյանից բռնագանձել 20 անշարժ և շարժական գույքեր, շուրջ 1,1 միլիարդ դրամՀակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
22/02/2026 13:56Հարուցված քրգործը մեր երկրի ամոթալի էջերից մեկն է, Վեհափառը հրաժարվել է ցուցմունք տալուց. փաստաբան«Բոլորն էլ մեղադրվում են, իբրև թե, դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեջ, բայց մենք լավ գիտենք, որ այդ դատական ակտով ներխուժել են եկեղեցական կյանք»,– ասաց նա։
22/02/2026 12:34Զգուշացեք. հերթական ֆինանսական բուրգն է տարածվում հայկական սեգմենտում«Պարզապես հիշեք Hellobit անունը կրող ֆինանսական բուրգի վնասները և հեռու մնացեք այս ու նմանատիպ այլ հարթակներից»»։
22/02/2026 10:42Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. ArmlurԴեպքի փաստով ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Սևանի քննչական բաժնում սպանության հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

19/08/2019 15:42Armenia’s ex-president Serzh Sargsyan, Artsakh ex deputy DM Samvel Karapetyan have no status of defendant or suspect in sidelines of any case examined in SIS: spokesperson“Neither of them has status of defendant or suspect,” Ohanjanyan told Aysor.am.
19/08/2019 15:17Citizens close Baghramyan Ave, situation in front of NA tensedThe police managed to open the traffic but the situation is still tense.
19/08/2019 15:10Row of repressions starts in Armenia, violence used against people: environmentalist“We decided to conduct public discussion at the National Assembly garden which is a public place while the police officers have not allowed us to,” she said.
17/08/2019 14:02General of Armenian army to never give order to shoot at Armenian people: Sasun Mikayelyan about general Samvel Karapetyan“I do not think that a person who has passed the military path, general of the Armenian army give order to shoot at people. The general who put his life for the sake of our people and Artsakh world…
17/08/2019 12:07Russian side rejects to extradite Mihran PoghosyanAccording to the statement, the granting of the aforesaid petition was not considered possible on the basis of the provisions of Article 19 of the Convention on Legal Assistance and Legal Relations in Civil, Family and Criminal Matters.
16/08/2019 16:15No intention to keep Kocharyan behind bar for long intentionally: Judicial department headIn general, Pokadyan described the accusations voiced by Kocharyan’s defense team in the address of the court as “ones stemming from some interests.”
15/08/2019 12:04Lydian Armenia ready to implement proposals fixed in expert conclusion“There is no connection between Amulsar underground waters and Sevan Lake as well,” Grigoryan said.
14/08/2019 22:11No grounds for starting criminal persecution against Lydian Armenia: expert conclusion made public“After receiving the conclusion and analyzing the acquired facts the body examining the case found that there are no grounds for criminal persecution,” he stressed.
14/08/2019 16:42Conscript Ghazaryan had no injuries before appearing on Azerbaijani territory: Investigative CommitteeConscript Ghazaryan left his post on August 12 at about 12 p.m. in yet unknown circumstances and appeared in the territory of Azerbaijan.
14/08/2019 14:05Head of presidential security service to be invited to court and asked whether troops from Artsakh were brought to Armenia or not: Alumyan“Luckily today, there is a good opportunity to clarify this circumstance. If you think that they are telling the truth and we not, you can ask the head of state security service Hayrapetov who was ensuring security of the presidential residence. We will call him to court and ask him questions,” Alumyan stated.
14/08/2019 13:14Kocharyan’s defense team files 7 complaints to ECHR“We have already applied to the European Court of Human Rights. It is already our 7th complaint addressed to the European Court. This complaint is about refusal to implement justice,” Alumyan said, adding that the team has decided to periodically present the ECHR that the petition on release on bail is not being examined.
13/08/2019 11:34ICRC representatives have not visited Armenian conscript in Azerbaijan yetThe head of the delegation said that the ICRC representatives have not yet visited Arayik Ghazaryan but they keep the issue in their focus.
13/08/2019 11:17Kocharyan’s supporters hand letter with demands to Supreme Judicial CouncilThe participants of the action were claiming that illegal actions are being carried out against judges making decisions in Kocharyan’s case while the SJC closes eyes on that circumstance. The supporters were demanding meeting with the chairman of the SJC and its members.
12/08/2019 19:5619-year-old conscript leaves combat post, appears in AzerbaijanAccording to Azerbaijani mass media, conscript Ghazaryan is in Azerbaijan.
12/08/2019 14:32Kocharyan’s supporters call on Supreme Judicial Council to implement its authorities“We will try to present them the issues we are concerned with and understand the reason why the authorities are trying to apply illegal methods and tools to press the judicial system,” one of the participants of the protest action said.