13/01/2026 16:32Սամվել Կարապետյանի մոտ երկկողմանի թոքաբորբ է հայտնաբերվել, մինչդեռ ՔԿՀ-ից հայտնել էին, որ նրա մոտ ոչ մի առողջական խնդիր չկա. փաստաբան (Տեսանյութ)«Ո՞նց կարող են այդ մարդիկ բժիշկ կոչվել»։
13/01/2026 15:37Պետությանը պատճառված 1.603.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ վնասը կհատուցվիՀակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունվարի 9-ի վճռով՝ բավարարել է Գլխավոր դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության հայցն ընդդեմ Ավետիք Դալլաքյանի. դատական ակտն ուժի մեջ մտնելուց հետո, Ավետիք Դալլաքյանից հօգուտ պետության կբռնագանձվի 1.600.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 612.000.000 դրամ:
13/01/2026 15:09Անչափահասը սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ է կատարել մեկ այլ անչափահասի նկատմամբ2022 թվականին նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
13/01/2026 15:06«Հանրային հեռուստաընկերությունը» հետևողականորեն չի լուսաբանում Արշակ Սրբազանի հետ կապված այս կողմի որևէ ասելիք. ՓաստաբանԱռաջարկում եմ, որ Պետրոս Ղազարյանը նաև հարցազրույցի հրավիրի ինձ, որպես մյուս կողմի ամենաօրինական ներկայացուցիչ։
13/01/2026 14:07Վեդիի կոմունալ բաժնի աշխատակցին պարտադրե՞լ են գնալ պատարագի, թե՞ ոչ. դատախազությունը հաղորդում է ստացել և ընթացք տվելԸստ Դատախազության՝ հաղորդմանը օրենքով սահմանված կարգով ընթացք է տրվել։
13/01/2026 13:58Մկրտիչ Սրբազանի գործով առաջին դատական նիստն է նշանակվել. փաստաբան«Առաջին դատավարությունը նշանակվել է հունվարի 26-ին ժամը 12.30-ին»,-ասաց նա։
13/01/2026 12:36Միքայել Սրբազանն առողջական վիճակից ելնելով՝ չի կարող մասնակցել դատական նիստինՀայտնում է Սրբազանի պաշտպանական թիմը։
13/01/2026 10:36Համայնքային ոստիկանները 45-ամյա վանաձորցու մոտ թմրամիջոց են հայտնաբերելՎանաձորի բնակիչ 45-ամյա տղամարդը տեղափոխվել է ձերբակալվածների պահման վայր, իսկ «Մերսեդեսը»՝ Բազումի բաժնի պահպանվող հատուկ տարածք:
13/01/2026 10:31«Ֆեյսբուք»-ում ներկայանալով կեղծ անհատական էջերով՝ մի շարք անձանցից հափշտակել են խոշոր չափերով գումարներ, կատարել փողերի լվացումՎերջինիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին։
12/01/2026 21:56«Նա կանգնած է բոլորիս արժանապատվության պաշտպանության առաջին գծում»․ Հենրիխ Դանիելյանը՝ արդեն 4 օր հացադուլի մեջ գտնվող Նարեկ Սամսոնյանի մասինԱզատությո՛ւն քաղաքական բանտարկյալներին։
12/01/2026 21:27Աղքատությունը չի նվազել, կենսաթոշակները չեն բարձրացել, բայց վարչապետի աշխատակազմի ծախսերն ավելացել են 3 անգամ. Հայկ Ֆարմանյան (Տեսանյութ)Հարկերը կրկնապատկվել են։
12/01/2026 19:52Հայաստանում շարունակվում է ընտրովի արդարադատության ամոթալի պրակտիկան․ Ռուբեն ՄխիթարյանՄենք ունենալու ենք ուժեղ Հայաստան։
12/01/2026 18:51Հսկող դատախազը հաստատել է Վալոդյա Գրիգորյանի և Կարեն Աբրահամյանի սպանության մեջ մեղադրվողների վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունըԱյս մասին Aysor.am-ին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
12/01/2026 18:22«Փարաքար համայնքի նախկին ղեկավարի սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է՝ 2 անձի մասով». Քննչական կոմիտեԳ.Հ.-ի և Ն.Օ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
12/01/2026 17:32Հանցագործությունների թիվը 11 ամսում աճել է 5700-ով11 ամիսներին գրացվել է 39 986 հանցագործության դեպք, 2024թ-ի նույն ժամանակահատվածում 34 285-ի փոխարեն։

02/04/2019 20:19Armenian Catholicos applies to Russia’s Patriarch Kirill to mediate in release of Armenian captive in AzerbaijanKaren Ghazaryan, resident of Berdavan community of Armenia’s Tavush region has been sentenced to 20 years in prison in Azerbaijan. He appeared in Azerbaijani territory in unknown conditions.
02/04/2019 12:30Nipsey Hussle murder suspect named as vigil stampede hurts 19Authorities say Eric Holder is the man wanted in connection with the shooting on Sunday, which was ruled a homicide.
01/04/2019 12:54NSS confirms arrest of deputy health minister for taking bribe from head of medical establishmentAccording to circulating information, deputy health minister Arsen Davtyan took 3,000 USD bribe from director of Republican maternity hospital Razmik Abrahamyan.
30/03/2019 20:18Name of arrested deputy health minister knownIt has been reported earlier, that National Security Service has arrested one of the deputy health ministers for taking bribe.
30/03/2019 18:12NSS arrests one of deputy health ministers for taking bribe: PastinfoPastinfo reports that the National Security Service has arrested one of the deputy health ministers.
30/03/2019 17:21Criminal case filed in NSS over abuses in Yerevan MetropolitanEarlier Metropolitan spokesperson Tatevik Khachatryan told Aysor.am that no abuses have been revealed in the Metropolitan, at least for the past two years.
29/03/2019 15:36Armenia’s Attorney General to probably attend March 1 case trials“Everything is possible,” the Attorney General Artur Davtyan told the reports in the NA, asked about the possibility to participate in the trials of former president Robert Kocharyan and other ex-officials.
29/03/2019 11:01Gor Hovhannisyan has extensive experience in Constitutional law and is extremely knowledgeable. Well-known German professors speak about the candidate for a Judge in Armenian Constitutional CourtDr Hovhannisyan has outstanding expertise in constitutional law.
27/03/2019 21:32No obstacles for extraditing Narek Sargsyan to Armenia: Attorney general“The process of extradition of Narek Sargsyan proceeds, all the necessary documents have been presented and now we are waiting for the response of our colleagues. Besides conventional regulations there are no other impediments or problems as of now,” Davtyan said.
27/03/2019 21:18Third president’s brother transfers 19,6 million USD to state via bank for acquiring ammunitionAsked on what grounds Alexander Sargsyan transferred so much money to the state, what purpose it will serve, the government explained that a criminal case is being examined in the investigative department of the NSS, in the sidelines of which Alexander Sargsyan passes as a defendant.
27/03/2019 11:37Co-serviceman of shot conscript in Artsakh arrestedCriminal case has been launched into the case of death of conscript Ara Arakelyan from received gunshot wound on March 26 in one of defense positions of Artsakh’s Defense Army and gunshot wound of sergeant Andranik Koshkanyan. The co-servicemen of the two has been arrested.
25/03/2019 13:17Uterine neck cancer cases grow in ArmeniaCases of cancer of uterine neck have considerably grown in Armenia from 2010, head of the Bright Parent think tank Hayk Ayvazyan said at a news conference today. He stressed that according to the data coming from 2010, the cases have grown by 30%.
25/03/2019 11:38ECHR postpones hearing Manvel Grigoryan's case, demands additional information from Armenian governmentOn March 22 the ECHR made a decision to postpone the case hearing and demanded from the Armenian government to provide necessary information until April 3.
22/03/2019 13:56Will the properties belonging to the family of MP Varazdat Karapetyan also be expropriated?Of course, it’s theoretically possible that any average villager in Chkalovka could build up a tourism center, but the fact remains that only Azat Karapetyan succeeded in doing that, since his competitive edge was the greatest, given the public offices his sons held at the time.
22/03/2019 12:08NSS director promises return of big sum to state budget“Making predictions is ungrateful work, and we must understand that we must work to prevent any cases by some adventurous,” the NSS director.