03/05/2026 14:52Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև ստորագրվել է ռազմավարական գործընկերության մասին հռչակագիրԲուլղարիայի նախագահն ընդգծել է, որ ԵՔՀ գագաթնաժողովն իր ստեղծման օրվանից շոշափելի արդյունքների է հասել։
03/05/2026 13:47Միասնական և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր է կյանքի կոչել մեր ծրագրերն ու գաղափարները. Գագիկ ԾառուկյանՀյուսիսից հարավ բոլոր բնակավայրերում մարդիկ նույն խնդիրների մասին են խոսում․ գյուղացին ամբողջ տարի աշխատում է, բայց հաճախ չի տեսնում իր աշխատանքի արդյունքը։
03/05/2026 13:33Սամվել Կարապետյանի ազատ տեղաշարժը սահմանափակելով նպատակ ունեն խոչընդոտել նրա շփումն ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացիների հետ. ՄելոյանՇարունակում ենք լիահույս մնալ, որ իրավունքը գերակայելու է և Սամվել Կարապետյանը հնարավորություն է ունենալու մասնակցելու ընտրական գործընթացին։
03/05/2026 13:16Ողջամի՞տ է, որ գեթ մեկ խախտում չարձանագրվելու պարագայում Սամվել Կարապետյանը գտնվի տնային կալանքումԱյս ամենի տեսանկյունից ողջամի՞տ է արդյոք, որ Սամվել Կարապետյանը գտնվի տնային կալանքում։
03/05/2026 12:36Ի՞նչ ենք մենք ուզում մայիսի 4-ի գագաթնաժողովից. Արման ԹաթոյանԼուրջ երկիրը գործընկերների մոտ գնում է պահանջների ցուցակով, ոչ թե շնորհակալություններ ստանալու հույսով
03/05/2026 11:50ԿԸՆ-ն մերժեց Տիգրան Ուրիխանյանի և Վարդան Ղուկասյանի գրանցումըՔաղաքական ուժերը վիճակահանությամբ կորոշեն, թե որ համարի ներքո են ներկայացվելու քվեաթերթիկում։
03/05/2026 10:42«Սարդ-մարդը»՝ ԿԸՀ արտահերթ նիստին«Բոլորին դեմ եմ» նախաձեռնության ներկայացուցիչները փորձեցին մասնակցել նիստին՝ Մարվելի սուպերհերոսների կերպարներով՝ Սարդ-մարդ, Երկաթե մարդ։
03/05/2026 09:58Իշխանության ծախսած փողը, կամ փողի իշխանությունը․ Ռուբեն ՄխիթարյանԸնտրող-օգտատերը պետք է մի կողմից անդադար տեսնի ու լսի, թե որքան լավն է Նիկոլ Առաջինի օրոք կյանքը Նիկոլանդիայում, և որքան վատն են մնացած բոլորը միասին վերցրած։
02/05/2026 20:29Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը չի գա Հայաստան«Աշխատանքային զբաղվածության պատճառով»։
02/05/2026 19:55Ինչ փաստաթուղթ է ընդունվելու ԵՄ-Հայաստան հավաքի ավարտին. «Ազատությունը» ծանոթացել է համատեղ հայտարարությանըՄյուս կողմից, ակնկալվում է, որ Եվրամիության առաջնորդները Երևանում կդիմեն եվրոպացի գործարարներին՝ հորդորելով ներդրումներ անել Հայաստանում։
02/05/2026 19:45Հետընտրական շրջանի իրադարձությունները կարող են ճակատագրական լինել մեր երկրի համար. Լևոն Տեր-ՊետրոսյանԻնձ ամենևին չի հետաքրքրում բանավեճ կոչվող այդ բեմադրությունը:
02/05/2026 17:18Մեզ համար ռազմավարական կարևորության հարց է, որ արցախցիները մնան Մայր Հայաստանում. Արեգա Հովսեփյան (Տեսանյութ)Մենք արձանագրում ենք իրականությունը։
02/05/2026 17:06«Գուցե Նիկոլի հանդեպ հասարակության գերակշռող մասի ատելությունն ու հիասթափությունը հնարավորություն տա հաղթահարել ընտրությունների անցողիկ շեմը, բայց դա ոչինչ չի նշանակում». Արմեն Մինասյանն արձագանքել է Իշխան ՍաղաթելյանինԻնչպես կասեր Արիստոտելը, ճշմարտությունն ավելի թանկ է:
02/05/2026 16:47Բոլոր հայրենասեր ուժերը պետք է համախմբվեն, սա իշխանության կռիվ չէ, հայապահպանության կռիվ է․ Սամվել Կարապետյան (Տեսանյութ)Ձևական խաղաղության անվան տակ ամեն ինչ անում են, որ ապահովեն Ադրբեջանի ներկայությունը մեր երկրում։

30/03/2021 17:12Armenia’s Catholicos, U.S. Ambassador discuss issue of return of Armenian captivesThe interlocutors also discussed the issues of preservation of the spiritual-cultural heritage of Artsakh in the occupied and handed territories, referred to the incidents of desecration and elimination of sanctuaries.
30/03/2021 17:00Armenia’s President meets NA deputies not involved in factions, discusses situation in the countryDuring the meeting the interlocutors referred to the domestic political situation, the crises in the country and ways of resolution.
30/03/2021 15:47Provocations consequence of illegal presence of Azerbaijani armed units and international terrorist groups in occupied Artsakh territories - Artsakh MFASuch provocations against the civilian population of Artsakh testify that either Baku does not control the Azerbaijani armed units in the occupied territories of Artsakh, or the Azerbaijani authorities deliberately and purposefully undermine the stability in the region and the peacekeeping mission carried out by the Russian Federation.
30/03/2021 14:18Court hearing on Kocharyan and others’ case postponedThe next hearing is scheduled for April 2, 1 p.m.
30/03/2021 13:42Prosecutors prepare extended motion following CC’s ruling over 300.1 ArticleJudge Anna Danibekyan stated that the court received notification from prosecutor Gevork Baghdasaryan that they are preparing an extended motion following the ruling of the Constitutional Court.
30/03/2021 13:30Ex-DM hails CC ruling, says their case should be terminated“I think the judicial system must find out those guilty in the murders,” Ohanyan said.
30/03/2021 12:54Putin won’t let US speak with Russia from the position of force — KremlinSpeaking on whether it was possible to sever diplomatic ties with Washington, Peskov noted that he did not want to speak about "extreme scenarios."
30/03/2021 11:11Expert warns Armenian authorities against starting Armenian-Turkish process ahead of April 24The reconciliation concept means forgetting the past and making a new start. This is a Turkish agenda which implies forgetting the Genocide, withdrawing the international recognition of the Genocide from our foreign political agenda and starting “friendship.”
30/03/2021 09:53Everyone must remember Putin’s role in ending war in Karabakh - Peskov“As to what happened…Probably, everyone must remember Putin’s personal role in ending the war,” Peskov said.
29/03/2021 14:14Karabakh war stopped thanks to Russia’s efforts – Armenia’s minister“I won’t agree that Armenia and its foreign policy today depend on Russia. Russia continues to be our strategic ally and we really value, as eventually, the war was stopped thanks to Russia’s efforts.
29/03/2021 13:28Karabakh war proved failure of Minsk Group co-chairs – Armenia’s FM“The war showed that it was also the failure of the activity of the Minsk Group co-chairs. They were and are called not only to create favorable atmosphere for the settlement of the issue through negotiations but also to exclude the military resolution. September 27 proved that they have failed this very mandate,” the minister said.
29/03/2021 13:10Armenia’s FM to depart to Moscow on April 1“I will depart to Moscow to participate in the council of CIS ministers of foreign affairs,” he said.
29/03/2021 12:30Armenia’s PM upcoming resignation does not demand immediate talks with Russia’s president – Kremlin“He [Pashinyan] will stay the acting PM, therefore the announced decision does not need immediate discussions,” he said.
29/03/2021 12:08Biden’s Administration closer to recognition of Armenian Genocide – expert“We must do our best to use this historic chance and advance in the process of recognition of the Genocide,” he said.
28/03/2021 20:45Armenia's PM to resign in April“You must give assessment to the past and decide over future,” he said.