Երևանի ավագանիում ոչ բարեկիթ և մեր մշակույթին անհարիր գործողություններ տեղի են ունեցել երկու կողմից. Դավիթ Հարությունյան
20/02/2018 12:04
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Երևանի ավագանիում օրերս տեղի ունեցած միջադեպին և կատարվածը համարել «ոչ բարեկիրթ ու մեր մշակույթին անհարիր»։
«Երևանի ավագանիում ոչ բարեկիրթ ու մեր մշակույթին անհարիր գործողություններ, ցավոք սրտի, տեղի են ունեցել երկու կողմից», -հայտարարեց Հարությունյանը՝ դատապարտելով կատարվածը։
«Երկիր Ծիրանի» խմբակցության անդամների քայլը, երբ վերջիները նիստին ներկայացել էին կոյուղաջրերով լի տարաներով, Դավիթ Հարությունյանը անպարկեշտ քայլ համարեց ու հավելեց. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ ավագանու նիստում, անհարիր է մեր մշակույթին, և ես կարծում եմ, որ երկու կողմերն էլ իրենց չպետք է այդպես պահեին»։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ փետրվարի 13-ին Երևանի ավագանու նիստում «Երկիրր Ծիրանի» խմբակցության անդամները տարաներով կոյուղաջրեր էին բերել՝ հայտարարելով, թե Նուբարաշենի բնակիչներն ամեն օր այդ գարշահոտն են շնչում։ Դա առաջացրեց Հանրապետական խմբակցության անդամների դժգոհությունը: Նրանք փորձեցին թույլ չտալ, որպեսզի կոյուղաջրով լի տարաները մոտեցնեն նիստը վարող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին։
Կատարվածի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ 118-րդ հոդվածի՝ «Ծեծը» և 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ «խուլիգանությունը՝ դիտավորությամբ հասարակական կարգը կոպիտ կերպով խախտելը, որն արտահայտվել է հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքով»։

Давид Арутюнян: В Совете старейшин произошли неблаговоспитанные и недостойные нашей культуры действия с обеих сторон
20/02/2018 13:33
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян, обратившись сегодня на пресс-конференции к произошедшему на заседании Совета старейшин Еревана инциденту, отметил, что произошедшее «недостойно нашей культуры».
«К сожалению, в Совете старейшин произошли неблаговоспитанные и недостойные нашей культуры действия с двух сторон», - заявил Давид Арутюнян, осудив произошедший инцидент.
Давид Арутюнян посчитал непристойными действия членов фракции «Еркир Цирани», когда они принесли с собой на заседание Совета старейшин Еревана стеклянные баночки с мутной канализационной водой, и отметил: «То, что произошло на заседании Совета старейшин недостойно нашей культуры и считаю, что обе стороны не должны были вести себя подобным образом».
Ранее Aysor.am сообщал, что 13 февраля члены фракции «Еркир Цирани» принесли с собой на заседание Совета старейшин Еревана стеклянные баночки с мутной канализационной водой, заявив, что жители административного района Нубарашен каждый день вынуждены жить в этом зловонии. Это вызвало недовольство членов фракции Республиканской партии, которые пытались не допустить, чтобы женщины «Еркир Цирани» передали банки с канализационной водой мэру Тарону Маргаряну, председательствующему на заседании.
По факту произошедшего инцидента возбуждено уголовное дело по признакам ст.118 (Побои) и ч.1 ст.258 Уголовного кодекса РА («хулиганство, то есть умышленное грубое нарушение общественного порядка, выразившееся в явном неуважении к обществу и сопровождающееся применением насилия к личности или с угрозой его применения, а также уничтожением или повреждением чужого имущества»).