Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Թովմաս Պողոսյանի վկայությունը` Կարինի ջարդերի մասին
Տիգրանակերտի Հայնի գյուղաքաղաքում 4000 տնից միայն 1000 տունը հայերն էին: Քիչ բացառություններով` արհեստներն ու վաճառականությունը հայ ժողովրդի ձեռքն էին: Տնտեսական հաշվարկ չեմ կարող անել, սակայն նրանք բավականին բարեկեցիկ վիճակում էին: Հայնին կարգին պատասխանեց զորակոչին, բոլոր հայ զինվորները` քիչ բացառությամբ, գնացին իրենց պարտականությունը կատարելու:
Միաժամանակ բռնագրավման հանձնաժողովը գրեթե կկողոպտեր հայ վաճառականներին և նրանց տները: Ատկե զատ, զինվորականները, լցված քաղաքը, մասնավորապես, հայ շրջանները, իրենց պետք եղած իրերը կհափշտակեին` առանց կարևորություն տալու բողոքներին: Ես մտա Լիբանանի 21-րդ թնդանոթաձիգներու վաշտը, որը փոխադրվեց Քեսփրի: Երկու ամիս այդտեղ մնալուց հետո տեղափոխվեցինք Քեօթակ:
Մեր վաշտը կբաղկանար 1600 հոգուց, բայց կռիվներից հետո մնաց 200 հոգի: Մնացաներս քաշվեցինք Ազապ գյուղ, մինչև հունվար մնացինք հանգստանալու: Այդ ամսին հայ զինվորները զինաթափ եղան: Մեր վաշտից մնաց 60 հայ զինվոր: Ամենքս էլ զինաթափ եղան ու դրեցին փոխադրության ծառայության: 15 օր փոխադրության ծառայելուց հետո մեզ տեղափոխեցին Էրզրում և բանտարկեցին, ապա 8 օր անց մեզ փոխադրեցին Աշգալա: Մի գիշեր Աշգալա փոխադրելուց հետո մեզ տարան Մամախաթուն` ճանապարհների վրայ աշխատելու: Դրանից առաջ մեզ առաջարկեցին թրքանալ: Մենք պահանջեցինք պատճառը իմանալ այդ առաջարկի: Անոնք պատասխանեցին, որ պատճառ չկա, ուղղակի առաջարկում են թրքանալ, մենք, իհարկե, մերժեցինք և զինաթափվեցինք:
Մինչև մայիս Դերջանի ճանապարհների վրայ աշխատեցինք: Այդ ամսվանից սկսվեցին հայերի նկատմամբ հալածանքները: Նախ սկսեցին աչքի ընկնող անհատների ձերբակալել և բացահայտ թալանել: Արդեն այդ օրերին ամեն տեղ ինչքերը բռնի գրավելը և բռնությամբ փող պահանջելը դարձել էին սովորական: Ձերբակալվածներին թոկով կապած հանում էին բանտից և բերում էին մեր իջած տեղը: Արդեն նախօրոք մեզ բացել էին տվել խրամատներ, որտեղ պետք է թաղվեին անոնց դիակները: Այնտեղ ամբողջությամբ կկոտորեին մեր աչքի առաջ և կստիպեին մեզի մեր ձեռքով թաղելու` զենքի սպառնալիքով: Կոտողորղներն էին ժանդարմները և նախօրոք պատրաստված չէթէները:
Մահվան սպառնալիքով մեզ հրամայում էին լուռ մնալ և եթե հարցնող լինի, ասենք` քրդերը հարձակվեցին և սպանեցին: Մենք այլևս դադարեցրել էինք ճանապարհի վրա աշխատել և մեր աեմնօրյա աշխատանքն էր խրամատներ բանալ և դիակներին թաղելը: Կիրակի օր մը Էրզրումի կողմերեն խումբ մը բանտարկյալներ բերեցին մեր բացած խրամատների մոտ և սկսեցին կոտորել: Թաղելու ատեն մեկ հոգի կուրծքը վիրավոր ողջ մնացած, ջուր խնդրեց: Գերմանացի օֆիցեր մը, ատրճանակը ձեռքին, ասավ. «Կուզես ջրի տեղը քեզ մի գնդակ տամ», բայց չպարպեց ատրճանակը, հրամայեց ողջ ձգել դիակների հետ և թաղել: Այնպես էլ արեցինք: Հաջորդ օրը չափագետի հետ միասն էին ճանապարհի վրա: Գլուխը կապված վիրավոր հայ դիմացներս դուրս եկավ և հաց խնդրեց: Հարցրեցինք որտեղից գալը, պատասխանեց. «Ինձ ողջ թաղեցին, երեք օր գերեզմանի մեջ չարչարվելուց հետո դուրս եկա»: Մեր թաղած խմբից էր: Հաց տվեցինք: Գնաց դեպի աշխատավոր զինվորների վրանները: Վերադարձանք վրանները, այնտեղ նստած էր նույն վիրավորը: Զինվորները գերեզման կփորեին: Հարցրեցիքն` ո՞ւմ համար, վիրավորը պատասխանեց. «Ինձ համար, ինձ պիտի թաղեն»: Եվ իսկապես ողջ ձգեցին ու թաղեցին: Այս դեպքերից հետո սկսվեց Կարնի և Դերջանի ընդհանուր տեղահանությունը:
Այդ միջոցին մեզ առաջարկվեց, որ ով որ այդ շրջանում տուն ու ընտանիք ունի, բաժանվի ու նրանց հետ աքսորի ճանապարհը բռնի: Բայց մենք, գիտենալով, որ կսպանեն, դերջանցի զինվորներին թույլ չտվեցինք, որ ընտանիքների հետ գնան, թեև դերջանցիները, տեսնելով, որ իրենց արագաները կգնան, թուլացան և ցանկանում էին գնալ: Այդ միջոցին եկավ աշխատավոր զինվորների վրա վերակացու դրված Հասան չավուշը և խստիվ պատվիրեց, որ չերթան, հայտնեց, որ քիչ հեռու ամենինք կսպանեն: Դրանից հետո գնացողներ չեղան: Մենք այդ միջոցին կգտնվեինք Մամախաթունի և Քեօթի միջև: Ամեն օր կգային տեղահանվածների քարավաններ: Այնտեղ քարավանը կկանգնեցնեին և կզատեին: Տղամարդկանց քիչ հեռու դարձնելով` կկոտորեին, ապա կանցնեին կանանց, կխուզարկեին փողի համար, լավ կողոպտելուց հետո կսկսվեին բռնաբարությունները նախիրային ձևով և հետո կկոտորեին: Մնացորդները կքշեին և մենք հարկադրորեն պետք է դիակները թաղեինք նախօրոք բացված խրամատների մեջ, մինչև կգար երկրորդ քարավանը և նույն գազանությունները կկրկնվեին:
Այսպես շարունակվեց ամբողջ մեկուկես ամիս: Վայրենի զվարճության համար շատ անգամներ ականատես եղանք, որ հղի կնոջ փորը կճեղքեին նախքան սպանելը և դուրս կհանեին մանկինին և սրի ծայրին անցկացրած, կհռհռային, ցույց տալով մյուս ընկերներին մանկիկի հոգեվարքի թպրտոցները: Ճանապարհի ամբողջ երկարության վրա կային վեց վաշտ աշխատավոր զինվորականներ: Գիշերը բոլորին հավաքեցին և հրամայեցին մեզ շարժվել դեպի Երզնկա, իբր թե գերմանացի բարձրաստիճան զինվորականներ պետք է գային ավտոմոբիլներով, ճանապարհը պիտի շտկեինք: Սակայն մինչև Քեօթի: Դրանից հետո հանկարծ հրամայվեց հետ վերադառնալ և հայտարարվեց, որ հրաման կար ձեզ սպանելու, սակայն հրաման եկավ, որ չկոտորենք: Իրիկունը վերոնշյալ Հասանը ասաց, որ մի օր ձեզ կոտորելու են և ով կարող է, թող փախչի: Մի խումբ պատրաստվեց փախչելու, բայց բասենցի Սիրական չավուշը գնաց, լուր տվեց հրամանատարին, մեզ երեք օրով բանտարկեցին, ապա նորից բաց թողեցին և սկսվեց աշխատանքը:
Գիշերը նորից Հսանա չավուշը եկավ մեր մոտ, հայտնեց, որ հունձքը ավարտելուց հետո մեզ կկոտորեն և փախնենք, որտեղ կարող ենք: Յոթ ընկերներով պայմանավորվեցինք, ծրագիր կազմեցինք փախչելու, ցորեն տվեցիքն գաղթականներին և հաց առանք ու գնացիքն Ճիպիճե ասված սարը: Այնտեղ հանդիպեցինք երկու թուրք դասալքիների, որոնք մեզ առաջնորդեցին Երզնկա: Այստեղ հաց առանք և գնացինք: Առավոտյան դուրս ելանք և ձորի մեջ հանդիպեցինք թուրք զինվորականների: Նրանց հարցումին պատասխանեցինք, որ փոխադրության վրա աշխատող զինվորներ ենք: Հինգ ընկերներ կորցրեցինք ձորի մեջ, մնացինք երկուսով: 1916 թ. մարտի մեկին քրդերը հարձակվեցին թուրքերի վրա, դեպի Խողաթ, Տերսիմ, Մեծկերտ և բոլոր այլ մոտակա շրջանները: Մասնակցեցի այդ արշավանքներին չորս անգամ: Մեր արշավանքներից հետո ինչ կողոպուտ, որ կբերեին, ինձ բաժին չէին տա: Գրեթե կիսամերկ էի մնացել: Դրա համար փախա գնացի մեկ ուրիշ քուրդ աղայի մոտ, որտեղ կային բավական թվով հայեր: Մինչև Երզնկայի գրավումը մնացինք և հետո անցանք Երզնկա:

Only 1000 out of 4000 houses in the famous Tigranakert settlement were Armenian. With a few exceptions, trade and handicrafts were in the hands of Armenian residents. I cannot make economic estimates, but they were quite well-off. During the draft, most Armenian soldiers, with a few exceptions, went to perform their duty. Meanwhile the confiscatory commission used to rob Armenian merchants and their homes. The military often stole the items they needed from Armenian districts, without paying attention to complaints. I was drafted into Lebanon’s 21st cannon company that was sent to Kespri. Two months later we were moved to Keotak. Our company had 1,600 soldiers, only 200 remained alive after battles and were moved to the village of Azap where we rested until January. In that month the Armenian soldiers were disarmed.
Only 60 Armenians soldiers remained from our company. We were all disarmed and used for transportation services for 15 days, after which we were sent to Erzurum and imprisoned, and 8 days later we were transported to Ashgala. One night, we were moved from Ashgala to Mamakhatun in order to work on the roads. Then we were offered to become Turks. We wanted to know the reason of that proposal. They said there was no reason - they just offered us to become Turks. Of course, we refused and they disarmed us. We continued to work on roads of Derjan until May when persecution of Armenians began. By that time demanding money by force had become a common occurrence.
Prisoners tied with ropes were brought from the prison. We were ordered to dig trenches in advance for their bodies. They were killed before our eyes and we had to bury them at gunpoint. Gendarmes and chetens (?) were the executioners. Using death threats, they forced us to keep silent and to reply to all questions that Kurds had attacked and killed them. We no longer worked on roads – now our daily job was to dig trenches and bury corpses. On Sunday they brought a group of prisoners from Erzurum and started to kill them. One of the prisoners was wounded in the chest, but he remained alive and asked for water. A German officer, with a gun in his hand, asked that man: “Do you want a bullet instead of water?” and fired at him. The following day we along with a measurer met a wounded Armenian on the road. He asked us to give him bread. He told us that he was buried alive but managed to get out of the grave after suffering for three days. He was one of the group members we buried.
He walked towards tents of laborer soldiers. We later saw the wounded man sitting near the tents. Some soldiers were digging a grave. In response to our question, the wounded man said: “They are going to bury me”. And indeed, they threw him into a trench and buried alive. General deportations of Karn and Derjan started at that point. Those of us who had a family and house were told to move along the deportation route together with family members. Realizing that they intended to kill, we did not allow Derjan’s soldiers to leave along with their families, although they were willing to do it. Soldiers’ supervisor Hasan chavush arrived at that moment and strictly forbade them to go, saying that all of them would be killed in that case. No one left after his words. At that time we were between Mamakhatun and Keopsi. Caravans of deportees would arrive every day. Each caravan was stopped. Men were taken aside and murdered, then women were robbed, gang raped and killed. The rest were driven away, while we were forced to throw bodies into trenches. Then the next caravan would arrive, with the same atrocities being committed. This continued for about 6 weeks. I witnessed their barbaric fun many a time. Before killing a pregnant woman, they would cut open her stomach, rip out the baby, throw the baby on a sword, and lough loudly, watching the child’s agonized convulsions. Six companies of laborer soldiers were working along the road.
They assembled us one night and told us to head to Yerznka – some high-ranking German military were allegedly expected to arrive in their cars so the road should be repaired. Yet upon reaching Keoti we were suddenly told to return. It was announced that an order was given to kill us, but later it was decided not to kill. In the evening the abovementioned supervisor Hasan said we would be killed one day so we had better run away. A group was going to flee, but Sirakan chavush from Basen informed the commander. We were imprisoned for three days, then were released and began to work again. Hasan chavush again came at night and told us to flee since we would be killed after the harvest. I and six friends devised an escape plan. We handed wheat to migrants, bought bread and moved towards Chipime Mount. We met two Turkish deserters there and they guided us to Yerznka where we bought some bread. In the morning we met Turkish military in a gorge. We said in response to their questions that we were engaged in transport operations. We lost five friends in the gorge. Two of us survived. On March 1, 1916 Kurds attacked Turks, near Tersim, Metskertr and all nearby regions. I participated in those raids four times. Following raids, they never shared any loot with me. I was half naked. Then I went to another Kurdish agha. There were many Armenians there. We remained until the capture of Yerznka and moved to Yerznka.