Հատուկ նախագիծ. ՎերԱՊՐԱԾներ. Թովմաս Պողոսյանի վկայությունը` Կարինի ջարդերի մասին
Տիգրանակերտի Հայնի գյուղաքաղաքում 4000 տնից միայն 1000 տունը հայերն էին: Քիչ բացառություններով` արհեստներն ու վաճառականությունը հայ ժողովրդի ձեռքն էին: Տնտեսական հաշվարկ չեմ կարող անել, սակայն նրանք բավականին բարեկեցիկ վիճակում էին: Հայնին կարգին պատասխանեց զորակոչին, բոլոր հայ զինվորները` քիչ բացառությամբ, գնացին իրենց պարտականությունը կատարելու:
Միաժամանակ բռնագրավման հանձնաժողովը գրեթե կկողոպտեր հայ վաճառականներին և նրանց տները: Ատկե զատ, զինվորականները, լցված քաղաքը, մասնավորապես, հայ շրջանները, իրենց պետք եղած իրերը կհափշտակեին` առանց կարևորություն տալու բողոքներին: Ես մտա Լիբանանի 21-րդ թնդանոթաձիգներու վաշտը, որը փոխադրվեց Քեսփրի: Երկու ամիս այդտեղ մնալուց հետո տեղափոխվեցինք Քեօթակ:
Մեր վաշտը կբաղկանար 1600 հոգուց, բայց կռիվներից հետո մնաց 200 հոգի: Մնացաներս քաշվեցինք Ազապ գյուղ, մինչև հունվար մնացինք հանգստանալու: Այդ ամսին հայ զինվորները զինաթափ եղան: Մեր վաշտից մնաց 60 հայ զինվոր: Ամենքս էլ զինաթափ եղան ու դրեցին փոխադրության ծառայության: 15 օր փոխադրության ծառայելուց հետո մեզ տեղափոխեցին Էրզրում և բանտարկեցին, ապա 8 օր անց մեզ փոխադրեցին Աշգալա: Մի գիշեր Աշգալա փոխադրելուց հետո մեզ տարան Մամախաթուն` ճանապարհների վրայ աշխատելու: Դրանից առաջ մեզ առաջարկեցին թրքանալ: Մենք պահանջեցինք պատճառը իմանալ այդ առաջարկի: Անոնք պատասխանեցին, որ պատճառ չկա, ուղղակի առաջարկում են թրքանալ, մենք, իհարկե, մերժեցինք և զինաթափվեցինք:
Մինչև մայիս Դերջանի ճանապարհների վրայ աշխատեցինք: Այդ ամսվանից սկսվեցին հայերի նկատմամբ հալածանքները: Նախ սկսեցին աչքի ընկնող անհատների ձերբակալել և բացահայտ թալանել: Արդեն այդ օրերին ամեն տեղ ինչքերը բռնի գրավելը և բռնությամբ փող պահանջելը դարձել էին սովորական: Ձերբակալվածներին թոկով կապած հանում էին բանտից և բերում էին մեր իջած տեղը: Արդեն նախօրոք մեզ բացել էին տվել խրամատներ, որտեղ պետք է թաղվեին անոնց դիակները: Այնտեղ ամբողջությամբ կկոտորեին մեր աչքի առաջ և կստիպեին մեզի մեր ձեռքով թաղելու` զենքի սպառնալիքով: Կոտողորղներն էին ժանդարմները և նախօրոք պատրաստված չէթէները:
Մահվան սպառնալիքով մեզ հրամայում էին լուռ մնալ և եթե հարցնող լինի, ասենք` քրդերը հարձակվեցին և սպանեցին: Մենք այլևս դադարեցրել էինք ճանապարհի վրա աշխատել և մեր աեմնօրյա աշխատանքն էր խրամատներ բանալ և դիակներին թաղելը: Կիրակի օր մը Էրզրումի կողմերեն խումբ մը բանտարկյալներ բերեցին մեր բացած խրամատների մոտ և սկսեցին կոտորել: Թաղելու ատեն մեկ հոգի կուրծքը վիրավոր ողջ մնացած, ջուր խնդրեց: Գերմանացի օֆիցեր մը, ատրճանակը ձեռքին, ասավ. «Կուզես ջրի տեղը քեզ մի գնդակ տամ», բայց չպարպեց ատրճանակը, հրամայեց ողջ ձգել դիակների հետ և թաղել: Այնպես էլ արեցինք: Հաջորդ օրը չափագետի հետ միասն էին ճանապարհի վրա: Գլուխը կապված վիրավոր հայ դիմացներս դուրս եկավ և հաց խնդրեց: Հարցրեցինք որտեղից գալը, պատասխանեց. «Ինձ ողջ թաղեցին, երեք օր գերեզմանի մեջ չարչարվելուց հետո դուրս եկա»: Մեր թաղած խմբից էր: Հաց տվեցինք: Գնաց դեպի աշխատավոր զինվորների վրանները: Վերադարձանք վրանները, այնտեղ նստած էր նույն վիրավորը: Զինվորները գերեզման կփորեին: Հարցրեցիքն` ո՞ւմ համար, վիրավորը պատասխանեց. «Ինձ համար, ինձ պիտի թաղեն»: Եվ իսկապես ողջ ձգեցին ու թաղեցին: Այս դեպքերից հետո սկսվեց Կարնի և Դերջանի ընդհանուր տեղահանությունը:
Այդ միջոցին մեզ առաջարկվեց, որ ով որ այդ շրջանում տուն ու ընտանիք ունի, բաժանվի ու նրանց հետ աքսորի ճանապարհը բռնի: Բայց մենք, գիտենալով, որ կսպանեն, դերջանցի զինվորներին թույլ չտվեցինք, որ ընտանիքների հետ գնան, թեև դերջանցիները, տեսնելով, որ իրենց արագաները կգնան, թուլացան և ցանկանում էին գնալ: Այդ միջոցին եկավ աշխատավոր զինվորների վրա վերակացու դրված Հասան չավուշը և խստիվ պատվիրեց, որ չերթան, հայտնեց, որ քիչ հեռու ամենինք կսպանեն: Դրանից հետո գնացողներ չեղան: Մենք այդ միջոցին կգտնվեինք Մամախաթունի և Քեօթի միջև: Ամեն օր կգային տեղահանվածների քարավաններ: Այնտեղ քարավանը կկանգնեցնեին և կզատեին: Տղամարդկանց քիչ հեռու դարձնելով` կկոտորեին, ապա կանցնեին կանանց, կխուզարկեին փողի համար, լավ կողոպտելուց հետո կսկսվեին բռնաբարությունները նախիրային ձևով և հետո կկոտորեին: Մնացորդները կքշեին և մենք հարկադրորեն պետք է դիակները թաղեինք նախօրոք բացված խրամատների մեջ, մինչև կգար երկրորդ քարավանը և նույն գազանությունները կկրկնվեին:
Այսպես շարունակվեց ամբողջ մեկուկես ամիս: Վայրենի զվարճության համար շատ անգամներ ականատես եղանք, որ հղի կնոջ փորը կճեղքեին նախքան սպանելը և դուրս կհանեին մանկինին և սրի ծայրին անցկացրած, կհռհռային, ցույց տալով մյուս ընկերներին մանկիկի հոգեվարքի թպրտոցները: Ճանապարհի ամբողջ երկարության վրա կային վեց վաշտ աշխատավոր զինվորականներ: Գիշերը բոլորին հավաքեցին և հրամայեցին մեզ շարժվել դեպի Երզնկա, իբր թե գերմանացի բարձրաստիճան զինվորականներ պետք է գային ավտոմոբիլներով, ճանապարհը պիտի շտկեինք: Սակայն մինչև Քեօթի: Դրանից հետո հանկարծ հրամայվեց հետ վերադառնալ և հայտարարվեց, որ հրաման կար ձեզ սպանելու, սակայն հրաման եկավ, որ չկոտորենք: Իրիկունը վերոնշյալ Հասանը ասաց, որ մի օր ձեզ կոտորելու են և ով կարող է, թող փախչի: Մի խումբ պատրաստվեց փախչելու, բայց բասենցի Սիրական չավուշը գնաց, լուր տվեց հրամանատարին, մեզ երեք օրով բանտարկեցին, ապա նորից բաց թողեցին և սկսվեց աշխատանքը:
Գիշերը նորից Հսանա չավուշը եկավ մեր մոտ, հայտնեց, որ հունձքը ավարտելուց հետո մեզ կկոտորեն և փախնենք, որտեղ կարող ենք: Յոթ ընկերներով պայմանավորվեցինք, ծրագիր կազմեցինք փախչելու, ցորեն տվեցիքն գաղթականներին և հաց առանք ու գնացիքն Ճիպիճե ասված սարը: Այնտեղ հանդիպեցինք երկու թուրք դասալքիների, որոնք մեզ առաջնորդեցին Երզնկա: Այստեղ հաց առանք և գնացինք: Առավոտյան դուրս ելանք և ձորի մեջ հանդիպեցինք թուրք զինվորականների: Նրանց հարցումին պատասխանեցինք, որ փոխադրության վրա աշխատող զինվորներ ենք: Հինգ ընկերներ կորցրեցինք ձորի մեջ, մնացինք երկուսով: 1916 թ. մարտի մեկին քրդերը հարձակվեցին թուրքերի վրա, դեպի Խողաթ, Տերսիմ, Մեծկերտ և բոլոր այլ մոտակա շրջանները: Մասնակցեցի այդ արշավանքներին չորս անգամ: Մեր արշավանքներից հետո ինչ կողոպուտ, որ կբերեին, ինձ բաժին չէին տա: Գրեթե կիսամերկ էի մնացել: Դրա համար փախա գնացի մեկ ուրիշ քուրդ աղայի մոտ, որտեղ կային բավական թվով հայեր: Մինչև Երզնկայի գրավումը մնացինք և հետո անցանք Երզնկա:

Спецпроект. ПереЖИВШИЕ Геноцид. Свидетельство Товмаса Погосяна о погрмах армян Карина
В поселке городского типа Айни в Тигранакерте из четырех тысяч хозяйств тысяча принадлежали армянам. За редкими исключениями торговля и ремесленничество принадлежало армянам. Экономических расчетов сделать не смогу, но все они были зажиточными. Айни достойно ответил на военную мобилизацию, все армянские солдаты, за некоторыми исключениями, пошли на службу. Одновременно комиссия по конфискации грабила армянских торговцев и их дома, военные забирали преимущественно в армянских районах все то, что им было нужно, не обращая внимания на протесты.
Я записался в 21 артиллерийский батальон Ливана, который был направлен в Кеспри. Через два месяцы мы были переведены в Кеотак. Наш батальон состоял из 1600 человек, но после боев осталось всего 200. Остальные были оттянуты в село Азап, остались там до января. Тогда армянские военнослужащие были обезоружены. В нашем батальоне осталось 60 армян. 15 дней мы служили в качестве курьеров, затем всех нас отправили в Эрзрум, где мы были арестованы. Через 8 дней нас отправили в Ашгалу. Ночь спустя нас отвезли в Мамахатун работать на дорогах. Но до этого нам предложили отуречиться.  Мы поинтересовались причиной подобного предложения, на что нам ответили, что причин нет, просто предлагают. Мы, естественно, отвергли предложение, и были обезоружены. До мая мы проработали на дорогах Дерджана. С этого месяца начались гонения против армян.
Сначала стали задерживать отличавшихся тем или иным образом армян и грабить их.  Ограбления армян стали обычным явлением. Арестованных связанными приводили на место, где мы работали и рыли окопы, в которых они должны были быть похоронены. Там перед нашими глазами их убивали и заставляли нас под дулами винтовок хоронить их руками. Под угрозой смерти нас заставили молчать, и в случае, если кто-либо спросит, мы должны были ответить, что напали курды и убили армян. Мы уже перестали осуществлять дорожные работы, и нашей основной работой стало рытье окопов и захоронение трупов армян. В воскресенье к вырытым нами окопам привели группы арестантов и стали убивать. Во время захоронения выяснилось, что один из них не умер, был ранен, и попросил воды. Немецкий офицер с пистолетом в руке сказал: «Хочешь, вместо воды дам тебе пулю?», но не выстрелил, а приказал бросить в яму вместе с трупами. Так и сделали.
Через несколько дней на дороге мы встретили раненого армянина с перевязанной головой, который попросил хлеба. Спросили, откуда он. Раненый ответил, что его заживо похоронили с трупами, но ему удалось выбраться из могилы через три дня. Оказалось, что он был похоронен нами.  Дали ему хлеба, и он ушел к работающим солдатам.  Вернулись к палаткам, увидели, что он сидит там. Солдаты рыли могилу. Спросили, для кого, раненый ответил: «Для меня, меня будут хоронить». И действительно, бросили его живым в яму и закопали. После этого случая началось массовое выселение Карни и Дерджана. Всем было предложено оставить свои дома и покинуть эту местность с семьями. Мы не позволили держанским солдатам уйти, зная, что по дороге их убьют. Потом пришел начальник этих солдат Гасан чавуш и строго наказал не идти никуда, сообщив, что по дороге всех убьют. Все остались. Тогда мы находились между Мамахатуном и Кеопсиром. Каждый день привозили караваны выселенных людей. Здесь мужчин и женщин разделяли, мужчин сразу же убивали, женщин, после проверки на наличие денег или драгоценностей, зверски насиловали, а затем тоже убивали. Тогда мы хоронили останки жертв, пока не прибывал следующий караван, которого ждала та же участь. Так продолжалось полтора месяца. Мы были свидетелями, как ради удовольствия они вспарывали живот беременной женщины, накалывали плод, и смеялись, показывая это своим друзьям. Вдоль дороги работали шесть групп солдат.
Ночью всем приказали двигаться в сторону Ерзнка для укладки дороги. Якобы, туда должны были прибыть немецкие высокопоставленные военнослужащие на автомобилях. Дошли до Кеоти. Далее было приказано возвращаться. Сказали, что был приказ убить всех, но он отменен. Вечером вышеуказанный Гасан сказал, что в один из дней всех вас убьют, и кто может, пусть убегает. Одна группа подготовилась к бегству, но Сиракан чавуш доложил об этом командирам, нас арестовали на три дня, потом выпустили, и началась работа. Ночью к нам вновь пришел Гасан чавуш, и сказал, что после завершения работы нас убьют, и надо бежать. Мы – семеро друзей, составили план побега, достали хлеба, и двинулись в сторону горы Чипиче. Там мы встретились двух дезертиров турок, которые сопроводили нас до Ерзнка. Здесь мы купили хлеба и пошли. Утром вышли и в ущелье встретили турецких военных. На их расспросы ответили, что работаем на переправках. Пятерых наших друзей мы потеряли в ущелье. 1 марта 1916 года курды напали на турок в направлении районов Хогат, Терсим, Мецкерт и другие районы. Участвовал в этих набегах четыре раза. Из награбленного во время этих набегов мне ничего не давали. Я был полуголым. Поэтому  я сбежал к другому курду, где было достаточно армян. Остались до захвата Ерзнка и потом уже перешли туда.