Վ. Բաղդասարյանն՝ ընդդիմությանը. Այստեղ կողմ չքվեարկեք, դուրս գաք փողոց ու լավամարդ լինեք
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կատարեց իր խոստումը և հայտնի խորհրդակցությունից հետո պարտավորություն վերցրեց, որ հաջորդ քառօրյայի օրակարգում կներկայացնի Շրջանառության հարկի նոր տարբերակը և այդպես էլ արեց: ԱԺ-ում ՀՀԿ խմբակցության անունից ելույթ ունենալով՝  Շրջանառության հարկի օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելոը նածագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասրյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ թեև ողջունելի է վարչապետի կողմից կատարված այս քայլը, սակայն ՀՀԿ խմբակցությունը եղել և մնում  է այն կարծիքին, որ այդ օրենքը պետք ֆիքսվի, այն է, թե՝ օրենքում գործի փաստաթղթաշրջանառությունը:
«Նախապես եղել է պայմանավորվածություն, որ եթե լինի համաձայնություն, բոլորը կողմ կքվերակեն, իսկ եթե ոչ՝  յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ կընտրի իրեն հարմար ճանապարհ, որով կընթանա առաջ: Մենք կողմ ենք այս փոփոխություններին, բայց ուզում եմ, բոլորին կոչ անել, որ այստեղ կողմ չքվերակեն, նորից դուրս գան փողոց ու լավամարդ լինեն»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝ իշխող Հանրապետական կուսակցությունը նոր օրենսդրական փաթեթը համարում է իրավիճակային փոփոխություն, սակայն ՀՀԿ-ն միշտ էլ կողմնակից է եղել փաստատթղաթաշրջանռությանը, որը վաղ թե ուշ պետք է լինի:
«Այստեղ խոսք գնաց շրջանառության հարկի կարևորության մասին, բայց մենք բազմիցս ենք ասել, որ շրջանառության հարկն ամենաձեռնտու տարբերակն է, որի վրա պետք է հիմնավոր ֆիքսվել: Դեռ 1996-ին, երբ անկախ պատգամավոր էի,  այս մասին բարձրաձայնել  եմ, սակայն այն ժամանակվա կառավարությունը տեղիք չէր տալիս: Կրկնում եմ՝ այս հարկը ապագա ունեցող հարկ է, մանավանդ մեզ նման փոքր երկրների համար: Այո, մաքսային վերահսկողության հետ կապված ունենք խնդիրներ, սակայն սա է այն կարևորագույն գործիքներից մեկը, որով կարող ենք պայքարել ստվերի դեմ և դաշտը կարգավորել»,- ասաց նա:
Անդրադառանալով օրենքների փոփոխություններին՝ պատգամավորը շեշտեց, որ դրանց արագ փոփոխությունները լավ բանի չեն հանգեցնելու: Ըստ նրա՝ դրանք կհանգեցնեն նրան, որ անհասանելի կդառնան հասարկության համար: «Դրանք դժգոհության տեղիք են տալու: Պետք է հնարավորության տալ մարդկանց ադապտացվելու: Անընդհատ մեր գործընկերները խոսում են, որ փակվում են փոքր ու միջին ձեռնարկություններ, սակայն չեն խոսում դրանց վերանվանվելու մասին: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ  դրանք փակվում ու նոր անվանումով են բացվում, որպեսզի խուսափեն հարկերից, հարկային ստուգումներից և մեկ այլ անվան տակ շարունակեն իրենց գործունեությունը:  Սակայն կգա մի ժամանակ, երբ մենք կդարձնենք շրջանառությունը հիմնական հարկ: Ամբողջ դաշտը պետք է լինի փաստաթղթավորման գործընթացում, հակառակ դեպքում մենք ևս մեր հերթին կստիպենք մարդկանց խուսափել հարկային պարտավորություններից, հանուն ընտանիքի՝ պետությանն ահռելի վնասներ հասցնելով:  Պետք է նախ պետությունը զարգանա, որպեսզի հետագայում, այդ ընտանիքները բարեկեցիկ ապրեն»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ առայժմ ՀՀԿ-ն այս օրենքին կողմ կքվեարկի:

В.Багдасарян: РПА считает новый законопроект ситуативным решением проблемы
Премьер-министр Армении Овик Абраамян выполнил свое обещание и представил новый вариант законопроекта «О налоге с оборота» на внеочередном заседании парламента. Об этом заявил сегодня глава фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян во время обсуждения парламентом проекта о внесении изменений в Закон РА «О налоге с оборота».
Он отметил, что хотя и шаг этот премьера приветствуется и документ является обобщенным вариантом, учитывающим позиции всех политических сил, однако фракция РПА считает, что правительство пошло на ситуативное решение проблемы.
«РПА продолжает выступать за вариант обязательного документооборота, однако правительство предложенным проектом принимает ситуативное решение. Мы пошли на этот шаг ради нормализации ситуации. И я не могу не выразить признательности правительству и министерству экономики за то, что за столь сжатые сроки были проведены точные расчеты и представлен подобный проект», - сказал В. Багдасарян.
В. Багдасарян выразил недоумение в связи с тем, что некоторые политические силы критикуют представленный проект, в то время как именно они предлагали варианты ставок 7-10% в случае отказа хозяйствующими субъектами от документооборота.
Обратившись к проблеме возможного банкротства предприятий малого и среднего бизнеса, глава фракции РПА отметил, что его коллеги говорят о закрытии таких предприятий, однако не упоминают проблемы их переименования. Согласно проведенным исследованиям, такие предприятия закрываются, а затем открываются уже с новыми именами, чтобы избежать уплаты налогов, налоговых проверок и продолжать свою деятельность уже под другим наименованием.
«Однако наступит время, когда налог с оборота станет обязательным для всех. Сфера полностью должна быть вовлечена в процесс документооборота, в противном случае мы в свою очередь заставим людей избегать уплаты налогов, нанесем огромный ущерб государству ради интересов конкретных семей. Прежде всего должно развиваться государство, чтобы в дальнейшем эти семьи жили в благополучии», - отметил депутат, добавив, что РПА, тем не менее, будет голосовать за принятие данного законопроекта.