Սպասվում է բարձր ջերմային ֆոն և բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ
Օգոստոսի 4-6-ին հանրապետության տարածքը կգտնվի արևադարձային տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում, հատկապես հովտային գոտիներում սպասվում է բարձր ջերմային ֆոն և բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի մոտ կդիտվի ջրազրկում, որից խուսափելու համար անհրաժեշտ է խիստ կերպով վերահսկել ոռոգման ռեժիմը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԻՆ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի պետական ծառայությունից:
Ազգաբնակչությանը խորհուրդ է տրվում խուսափել ֆիզիկական ակտիվությունից և արեգակի անմիջական ճառագայթների տակ գտնվելուց, հատկապես առողջական խնդիրներ և բաց մաշկ ունեցող անձանց:
Հայաստանի տարածքում օգոստոսի 4-6-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 7-8-ին առավելապես հյուսիսային շրջաններում գիշերվա առաջին կեսին և երեկոյան ժամերին սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ:
Քամին` հարավային` 2-5 մ/վրկ, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 15-20 մ/վրկ արագությամբ:
Օդի ջերմաստիճանը օգոստոսի 4-6-ին էապես չի փոխվի, 7-8-ին աստիճանաբար կնվազի 3-4, Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում և Արցախում` 7-9 աստիճանով:
Օգոստոսի 4-ի ցերեկը սպասվում է +38-ից +40, օգոստոսի 4-իերեկոյան՝ +34 +36, օգոստոսի 5-ի գիշերը՝ +22+24 աստիճան ջերմություն:

В Армении в ближайшие дни ожидается высокий температурный фон
Территория Армении в период с 4 по 6 августа будет находиться под воздействием теплых тропических воздушных масс, в равнинных областях ожидается высокий температурный фон и риск возникновения пожаров. Об этом сообщает государственная служба по Гидрометеорологии и мониторингу (Армгосгидромет) МТУЧС РА.
Рекомендуется избегать физической активности и прямых солнечных лучей.
На территории республики 4-7 августа будет наблюдаться погода без осадков, 7-8 августа преимущественно в северных районах в первую половину ночи и вечерние часы ожидаются кратковременный дождь и гроза. Ветер скоростью 2-5 м/сек, во время грозы возможно усиление ветра до 15-20 м/сек.
Температура воздуха 4-6 августа существенно не изменится, 7-8 августа температура понизится на 3-4 градуса в Лори и Тавуше, а в Сюнике и Арцахе – на 7-9 градусов.
В Ереване 4 августа ожидается солнечная погода без осадков. Температура воздуха днем составит +38 +40, вечером – +34 +36, а ночью – +22 +24 градуса.