Ծանոթ եմ տեղական սովորույթներին, և արդեն ոչ մեկին առավոտյան մինչև ժամը 10-ը չեմ զանգահարում. Հարցազրույց Հայաստանում Լիտվայի դեսպանի հետ
01/03/2017 15:42
Հայաստանում Լիտվայի Արտակարգ և Լիազոր Դեսպան Էրիկաս Պետրիկասի հետ Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է մեր երկրում գործունեության, հայկական ուտեստների, մշակույթի և երկկողմ համագործակցության մասին։
- Պարոն դեսպան, արդեն երեք տարի է, ինչ ներկայացնում եք Հայաստանում Լիտվան, հասցրե՞լ եք ընտելանալ այստեղի ապրելակերպին: Ձեզ դու՞ր է գալիս Հայաստանում:
- Այո, Հայաստանում ես ինձ շատ լավ եմ զգում: Կարծես թե երկար ժամանակ է, ինչ այստեղ եմ. ծանոթ եմ տեղական սովորույթներին և արդեն ոչ մեկին առավոտյան՝ մինչև ժամը 10-ը, չեմ զանգահարում, քանի որ հասկացել եմ, որ Հայաստանում այդքան վաղ ընդունված չէ զանգել: Զարմանալին այն է, որ ամեն շաբաթ կամ ամիս հանդիպում եմ մի նոր հետաքրքիր անձնավորության, որն ինձ օգնում է նոր բան գտնել նորը բացահայտել Հայաստանում: Հայաստանն ինձ սովորեցրել է հանգստություն. չեմ շտապում, ինչպես անում էի Եվրոպայում աշխատելուս տարիներին: Մինչև մի բան անելը երեք անգամ մտածում եմ, ապա նոր՝ անում: Դա կյանքի մեծ դաս է:
-  Տարբեր երկրներում եք դիվանագիտական ծառայության եղել: Կարո՞ղ եք համեմատականներ անցկացնել նախկին և ներկա փորձերի միջև:
- Դանիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Շվեյցարիայում և Բելգիայում, որտեղ ես աշխատել եմ, այլ կերպ է եղել: Այդ երկրներում ես դեսպան չէի: Բոլորովին այլ բան է, երբ դու ղեկավարում ես և ամեն բանի համար պատասխանատու ես: Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ մեր դեսպանատանը՝ Հայաստանում, շրջապատված եմ նվիրված թիմակիցներով, ինչը շատ կարևոր է այլ հանրապետությունում քո երկրի առջև դրված նպատակներին հասնելու և խնդիրները լուծելու համար:
-  Հասցրե՞լ եք Հայաստանում գտնվելու ընթացքում ուսումնասիրել հայերեն: Եթե այո, կարո՞ղ եք համեմատել հայերենի բարդության մակարդակը Ձեր մայրենի լեզվի հետ և նշել, թե ո՞րն է ավելի բարդ:
- Ցավոք, լեզուն չեմ սովորել, բայց որպես արդարացում ասեմ, որ մեզ անցյալ տարի՝ ապրիլին, լքել է մեր մեծ ուսուցիչ հայոց լեզվի գիտակ՝ Մարիտե Կոնտրիմայտեն, որը միշտ ասում էր, որ լեզու սովորելը երբեք ուշ չէ: Եվ երկրորդ արդարացումն այն է, որ դեսպանների կանայք ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի կնոջ՝ Նատալյա Նալբանդյանի նախաձեռնությամբ, սովորում են հայերեն և անհրաժեշտության դեպքում մեզ ուղղում են և հուշում:
Մեր լեզուները բավական տարբեր են, սակայն երկուսն էլ հին են: Կարծում եմ՝ այդ է պատճառը, որ ունենք մի քանի նման բառեր, օրինակ՝ շունիկ և շունյուկաս, որը նշանակում է շունիկ, դուռ և դուռիս՝ դուռ և այլն:
- Կարծում եմ՝ հայ ընթերցողին հետաքրքիր կլինի իմանալ, թե Դուք ինչպես եք վերաբերվում հայկական խոհանոցին: Ունե՞ք նախընտրած ճաշատեսակներ:
- Հայկական խոհանոցը հրաշալի է: Իմ նախընտրած ուտեստները՝ ամառային խորոված, սմբուկ՝ ընկույզով և կաթնաշոռով կամ բանջարեղենով, տարատեսակ թթուներ, մսային ուտեստներից՝ խաշլաման, իսկ ձեր թեյերը՝ ուրցը և նանան հիշեցնում են տատիկին:
- Լինելով այլ մշակույթի կրող՝ գտե՞լ եք որևէ նմանություններ հայկական մշակույթի հետ:
- Ամենամեծ բացահայտումն ինձ համար լեփ-լեցուն դահլինճներն են, մշակութային միջոցառումներին գոյացած հերթերը, մասնավորապես ամռանը:
Հայկական երաժշտության մեջ ինձ դուր է գալիս դուդուկի հնչողությունը: Ընկերներս խնդրում են Հայաստանից իրենց համար բերել դուդուկ, իսկ ինձ ծանոթ երաժիշտների ընտանիքը Հայաստան առաջին այցելությունից հետո, խնդրել է դուդուկ, որպեսզի իրենց տղան սովորի նվագել:
Հայերը շատ լավ գիտեն և հասկանում են լիտվական մշակույթը: Հիշում են մեր միության  տարիներից: Դա ցույց տվեցին 2013 թվականին «Պրո մուզիկա» երգչախմբի համերգները, Չյուռլյոնիսի, Դվարիոնասի ստեղծագործությունները ժողովրդական արտիստ Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ 2013 և 2014  թվականներին, լիտվական լուսանկարչության 60-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը Երևանում 2013 թվականին, լիտվացի սիրելի դերասանների մասնակցությամբ ֆիլմերի ցուցադրությունը, հայտնի լիտվացի  բանաստեղծ Քրիստիոնաս Դոնելայտիսի 300-ամյակի տոնակատարությունը, երբ 12 դեսպան՝ իրենց մայրենի լեզվով կարդում էին բանաստեղծի «Տարվա եղանակները» ստեղծագործության թարգմանությունը, իսկ հայազգի թարգմանիչ Ֆելիքս Բախչինյանը թարգամնեց և հրատարակեց Դոնելայտիսի «Տարվա եղանակները» նաեւ հայերեն: Հայաստանի գրողների միության  աջակցությամբ առաջին անգամ Հայաստանում «Գարնան պոեզիա - 2015» փառատոնի շրջանակներում Հայաստան են ժամանել 3 բանաստեղծ, «ԼԵԼԵ» տիկնիկային թատրոնը 2015 թվականին և իրականացվել են այլ մշակութային ծրագրեր, որոնք եղել և մնում են մեր առաջնահերթությունների շարքում: Օրինակ՝ 2016 թվականի մայիսին, երբ մենք նշում էինք մեր դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, մի քիչ անհանգստությամբ, բայց նպատակասլաց որոշեցինք անցկացնել Երևանում «ԵՐԱԺՇՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԸ»(SMD), որը Լիտվայում արդեն 11 տարի նշվում է: Հաջողությունը հսկայական էր. Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի և տասնյակ երաժշտական դպրոցների աջակցությամբ, կազմակերպված միջոցառումը ստիպեց փողոց դուրս գալ ավելի շատ մարդկ և երաժիշտների, քան Վիլնյուսում: Փառատոնի հաջողությունը եզրափակվեց Ազնավուրի հրապարակում գալա համերգով, երբ բեմ դուրս եկան հայկական էստրադայի բոլոր աստղերը:
- Տնտեսության ոլորտնում երկկողմ համագործակցության ի՞նչ ծրագրեր են ակնկալվում առաջիկայում:
- Հաշվի առնելով երկու երկրների մինչև ընկած տարածությունը, որը կազմում է 2300 կմ, իսկ բարդ լոգիստիկայի տեսանկյունից՝ ավելի շատ, ինչպես նաեւ Լիտվայի և Հայաստանի համեստ շուկաները գլոբալ կոնտեքստում՝ մեր երկրները չեն կարող միմյանց համար լինել արտաքին տնտեսական համագործակցության հիմնական գործընկերներ, սակայն ներուժը դեռ ամբողջովին սպառված չէ:
Մեր դեսպանատունը, ինչպես նաև Վիլնյուսում ՀՀ դեսպանատան մեր գործընկերը, համարում ենք փոխադարձ առևտրի և տնտեսական համագործակցության խրախուսումը դիվանագիտական ծառայության կարևորագույն գործառույթներից մեկը և դրա համար գործադրում  առավելագույն ջանք: Մենք կարող ենք ուրախությամբ նշել, որ վերջին 10 տարիների ընթացքում Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության ստեղծումից ի վեր, Լիտվայի և Հայաստանի միջև արտաքին առևտրի ապրանքաշրջանառությունն աճել է 21 անգամ, թեև ծավալները դեռ մեծ չեն: Համաձայն Լիտվայի վիճակագրության վարչության տվյալների, Լիտվայի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2016 թվականի ընթացքում համեմատած նախորդ՝2015 թվականի հետ, աճել է 28,8 տոկոսով և կազմել է ոչ պակաս, քան 23,6 մլն եվրո, իսկ Լիտվայից Հայաստան արտահանումը գերազանցել է 21,5 մլն. եվրոն, ինչը, 30,2 տոկոս ավելի է, քան 2015 թվականին, իսկ Հայաստանից Լիտվա ներմուծումը աճել է 16, 2 տոկոսով և կազմել է ոչ պակաս, քան 2,1 մլն եվրո: Այսպիսով, 2016 թվականին Հայաստանը զբաղեցրել է 54-րդ տեղը արտահանող գործընկերների մեջ և 81 տեղը՝ ներմուծող: Հայաստանից Լիտվա ներկրվում են հիմնականում գինի և կոնյակ:
2016 թվականին այդ ապրանքային դիրքերը կազմել են Լիտվա արտահանվող ամբողջ ապրանքերի 77,5%-ը, իսկ Լիտվայից Հայաստան ներկրվում են թեթև արդյունաբերության արտադրանք, պատրաստի սննդամթերք, էլեկտրոնային սարքավորումներ, մեքենաներ և մասեր, նաև՝ Լիտվայում արտադրվող շարժիչային յուղեր, մանրահատակ և այլ ապրանքներ:
Մենք ուրախ ենք, որ «ՍԱՍ» և «Պարմա» առևտրային ցանցերում հասանելի է լիտվական բարձրորակ պարենային ապրանք: Հույս ունենք, որ հայ սպառողը կհավանի տեսականին: Բայց ես անձամբ համոզված եմ, որ հայկական արտադրանքը՝ ոչ միայն գինին և կոնյակը, որոնք արդեն իսկ վաճառվում են Լիտվայում, այլ՝ հանքային ջուրը, հյութերը, բանջարեղենը և մրգերը նույնպես մեծ հաջողություն կունենան Լիտվայում: Ցավոք, արդյունավետ առևտրի համար խոչընդոտ են հանդիսանում ինչպես բարդ և թանկ լոգիստիկան, այնպես էլ՝ իրավական խոչընդոտները, օրինակ՝ կենդանական ծագում ունեցող ապրանքները, բացառությամբ մեղրը և խեցգետինը, դեռևս չեն կարող արտահանվել ԵՄ երկրներ: Այդ հարցերը պետք է որոշվեն Բրյուսելի մակարդակով: Սակայն, որոշ հարցեր, կարող են լուծվել երկկողմ մակարդակում: Հուսանք, որ առևտրի և տնտեսական համագործակցության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը, որը տեղի է ունենալու Երևանում (առաջին նիստը տեղի է ունեցել Վիլնյուսում 2015 թվականի նոյեմբերին), նոր խթան կհանդիսանա փոխշահավետ համագործակցության հաստատման համար:
Նաև կարծում եմ, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորած ՀՀ նոր կառավարության ակտիվ և բաց քաղաքականությունը աննկատ չի մնացել լիտվացի գործարարների կողմից, և, միգուցե, որոշ ժամանակ անց մենք կկարողանանք հպարտանալ նոր լիտվական ներդրումներով Հայաստանում:

Несмотря на некоторые трудности, товарооборот между Литвой и Арменией в 2016 году вырос на 28,8%: Интервью с послом Литвы
01/03/2017 15:44
Корреспондент Aysor.am побеседовала с Чрезвычайным и Полномочным послом Литвы в Армении Эрикасом Петрикасом о деятельности в республике, любимых блюдах, истории и культуре, а также перспективах развития армяно-литовских отношений.
- Господин Петрикас, уже три года, как Вы представляете в Армении Литву. За это время успели привыкнуть к здешнему образу жизни? Нравится ли Вам в Армении?
- Да, я чувствую себя в Армении очень хорошо! Кажется, что пробыл тут очень долго: привык к местным обычаям и привычкам, и уже никому не звоню по утрам до 10:00, потому что раз и навсегда понял, что в Армении не принято звонить в такую рань. Удивительно, но каждую неделю или месяц нахожу интересного нового знакомого, который мне помогает найти что-то новое в Армении. Армения научила меня спокойствию: не спешить, как во время службы в Европе – прежде, чем что-то сделать, три раза подумаю, только потом сделаю. Это – большой урок жизни…
- Вы были на дипломатической службе в разных странах. Можете ли Вы сопоставить Ваш предыдущий и нынешний опыт?
- Там, где я служил - в Дании, Великобритании, Швейцарии и Бельгии – все было по-другому. Там я не был послом. Совсем другое дело, когда ты руководишь, и ты ответственен за все. И я очень рад, что в нашем посольстве, в Армении, мы имеем сильную команду единомышленников, что очень важно для достижения целей и задач своей страны в другой республике.
- Успели уже за время пребывания в Армении изучить армянский язык? Если да, можете сравнить степень сложности с литовским, и отметить, на Ваш взгляд, более сложный?
- К сожалению, язык не выучил, но для оправдания скажу, что нас, к сожалению, в прошлом году, в апреле, навсегда покинула великая учительница и знаток армянского языка – Марите Контримайте, которая всегда говорила, что учиться языку никогда не поздно. И второе оправдание - под руководством супруги министра иностранных дел Армении господина Налбандяна – Натальи Налбандян, наши жены с женами других послов учатся армянскому языку, и, в случае необходимости, нас с моим заместителем, всегда поправляют и подсказывают нам.
Наши языки довольно разные, но древние, думаю, поэтому можно найти много схожих слов – например, ШУНИК и ШУНЮКАС – собачка, ДУР и ДУРЫС – дверь и т.д.
- Думаю, армянскому читателю будет интересно узнать, как Вы относитесь к армянской кухне? Есть ли у Вас излюбленные блюда?
- Армянская кухня – это прекрасно! Мои любимые блюда – летний шашлык, баклажаны с орехами и творогом или с овощами, соления различных видов, из мясного - хашлама, а ваши чаи – чабрец и мята, как у бабушки.
- Будучи носителем литовской культуры, смогли найти сходства с армянской культурой?
- Самое большое открытие для меня - полные залы, очереди на культурных мероприятиях, - особенно, летом.
В армянской музыке мне нравится, как звучит дудук. Друзья просят привезти дудук на память, а знакомая семья музыкантов после первого визита в Армению, попросила дудук для обучения музыке сына.
Армяне знают и прекрасно понимают литовскую культуру! Помнят ее со времен нашего союза. Это показали концерты хора «Про музыка» в 2013 г., Чюрленис, Дварионас в исполнении народного артиста Айка Меликяна в 2013 и 2014 гг., выставка, посвященная 60-летию литовской фотографии в Ереване в 2013 г., фильмы с участием все еще любимых актеров из Литвы, празднование 300-летия рождения знаменитого поэта Кристионаса Донелайтиса, когда 12 послов, каждый на своем родном языке читал переводы Донелайтиса, а армянский переводчик Феликс Бахчинян перевел и издал «Времена года» Донелайтиса на армянский язык. С помощью Союза писателей Армении первый раз в Армению в рамках поэтического фестиваля «Поэзия Весны-2015» приехали 3 поэта, приезжал кукольный театр «ЛЕЛЕ» в 2015г. и другие культурные проекты, которые были и остаются нашим приоритетом. Например, празднуя 25-летие наших дипломатических отношений в мае 2016 года мы с опаской, но целеустремленно решили реализовать в Ереване фестиваль «Дни музыки города», который празднуются в Литве уже 11 лет. Успех был огромный: с помощью мэра города Ереван Тарона Маргаряна и десятка музыкальных школ, организованный праздник на улицы вывел больше музыкантов и людей, чем у нас в Вильнюсе при старте проекта. Успех закрепился гала-концертом на площади Азнавура, когда на сцену вышли все звезды армянской эстрады.
- Какие программы двустороннего экономического сотрудничества ожидаются в ближайшее время?
- Будучи на расстоянии в 2300 километров по прямой, а учитывая сложную логистику – еще дальше, а также имея в виду скромные в глобальном контексте рынки Литвы и Армении, наши страны, думаю, не смогут стать друг другу одними из главных партнеров по внешнеэкономическому сотрудничеству, но потенциал еще далеко не исчерпан.
Наше посольство, как и наши коллеги посольства Республики Армения в Вильнюсе, считают поощрение взаимного торгово-экономического сотрудничества одной из важнейших функций дипломатической службы и для этого прилагают максимум усилий. Мы можем порадоваться, что за последние 10 лет (за время существования литовского посольства в Ереване) внешнеторговый оборот между Литвой и Арменией вырос в 21 раз, хотя объемы пока невелики. Согласно данным Департамента статистики Литвы, внешнеторговый оборот между Литвой и Арменией в течение 2016 года, по сравнению с предыдущим 2015 годом, вырос на 28,8 процента и составил немногим более 23,6 млн. евро, а экспорт в Армению превысил 21,5 млн. евро (это на 30,2 процента больше, чем в 2015 году), а импорт из Армении вырос на 16,2 % и составил немногим более 2,1 млн евро. Таким образом, в 2016 году Армения заняла 54 место среди партнеров по экспорту и 81 место – по импорту. Из Армении в Литву ввозятся преимущественно вино и армянский коньяк. В 2016 году эти товарные позиции составили 77,5 процента всего армянского экспорта в Литву, а из Литвы в Армению поставляется продукция легкой промышленности, готовые пищевые продукты, электронное оборудование, машины и механизмы, а также производимые в Литве моторные масла, паркет и другие товары.
Мы рады, что качественные литовские продовольственные продукты уже можно приобрести в торговых сетях «САС» и «Парма», надеемся, что они понравятся армянским потребителям. Но я лично абсолютно уверен, что армянская продукция, не только вино и коньяк, которые уже нашли дорогу в Литву, но и минеральная вода, соки, овощи и фрукты также имели бы большой успех в Литве. К сожалению, успешной взаимной торговле мешают как сложная и дорогая логистика, так и юридические препятствия, например, продукция животного происхождения, кроме меда и раков, все еще не может быть экспортирована из Армении в страны ЕС, и эти вопросы должны решаться на уровне Брюсселя. Однако некоторые вопросы могут быть решены и на двустороннем уровне. Надеемся, что новый толчок в налаживании взаимовыгодного сотрудничества даст второе заседание межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, которое состоится в этом году в Ереване (первое – 2015 г. в ноябре Вильнюсе). Также думаю, что активная и открытая политика нового правительства Армении во главе с премьер министром Кареном Карапетяном не осталась незамеченной литовскими предпринимателями и, может быть, через некоторое время мы сможем гордиться новыми литовскими инвестициями в Армении.