Եվրահանձնաժողովը ԵՄ երկրներին կոչ է արել կատարել փախստականներին ընդունելու պարտավորությունները
Ներքին գործերի, միգրացիայի և քաղաքացիության հարցերով եվրահանձնակատար Դիմիտրոս Ավրամոպուլոսը երկուշաբթի Եվրամիության անդամ երկրներին կոչ է արել մինչև սեպտեմբերի վերջը կատարել Հունաստանի և Իտալիայի տարածքներից փախստականների տեղափոխման և տեղաբաշխման պարտավորությունները, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ներողություններն այլևս չեն ընդունվում: ԵՄ բոլոր երկրներն իրենց պարտավորությունները պետք է կատարեն մինչև սեպտեմբերի վերջը», - լրագրողներին ասել է նա՝ Բրյուսել ժամանելով, որտեղ մասնակցելու է ԵՄ 28 երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպմանը:
Ավելի վաղ՝ մարտին, Ավրամոպուլոսը պատժամիջոցներով էր սպառնացել փախստականներին չընդունող ԵՄ երկրներին:
Եվրահանձնակատարը հայտնել է, որ դեռևս Հունաստանի և Իտալիայի տարածքում գտնվող 15,5 հազար փախստական Եվրամիության այլ երկրներ են ուղարկվել երկու երկրների տարածքներից 2 տարվա ընտացքում մինչև 40 հազար ապաստան հայցողների տեղավորելու միության պարտավորությունների շրջանակներում:
Ապաստան տրամադրելու ներգաղթյալների հայտերը քնարկվում են Իտալիայի և Հունաստանի տարածքներում, այսպես կոչված, «հոթսփոթներում» («թեժ կետերում»), որտեղից նրանց Եվրամիության ներսում տեղափոխելու և տեղաբաշխելու ծրագրի շրջանակներում ուղարկում են ԵՄ երկրներ:

Еврокомиссия призвала страны ЕС выполнить обязательства по приему беженцев
Еврокомиссар по внутренним делам, миграции и гражданству Димитрос Аврамопулос в понедельник призвал страны-члены Евросоюза до конца сентября выполнить обязательства по перемещению и расселению беженцев с территории Греции и Италии, передает РИА Новости.
«Извинения больше не принимаются. Все страны ЕС должны выполнить свои обязательства до конца сентября», — сказал он журналистам в Брюсселе по прибытии на встречу глав МИД 28 стран-членов ЕС. Ранее в марте Аврамопулос пригрозил санкциями государствам ЕС, не принимающим беженцев.
Еврокомиссар сообщил, что пока около 15,5 тысячи беженцев, находившихся на территории Греции и Италии, были отправлены в другие страны Евросоюза в рамках обязательств сообщества в течение двух лет переместить до 40 тысяч просителей убежища с территории двух государств.
Заявки мигрантов на предоставление убежища рассматриваются в так называемых «хотспотах» («горячих точках») на территории Италии и Греции, откуда их позже направляют в государства ЕС в рамках программы по перемещению и расселению внутри Евросоюза.