Դուտերտեն Պուտինին հայտնել է, որ պետք է անհապաղ Ֆիլիպիններ վերադառնա
Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է, որ ինքը պետք է անհապաղ վերադառնա Ֆիլիպիններ, որտեղ չեն դադարում մարտական բախումները, փոխանցում է РИА Новости-ն։
«Մարտական գործողություններն ու բախումները շարունակվում են։ Ցավոք, ես պետք է վերադառնամ ու այնտեղ լինեմ։ Մարդիկ են զոհվում, մարդիկ են զոհվել», - ասել է Դուտերտեն։
«Ցավակցությունս եմ հայտնում ձեր երկրում ահաբեկչական հարձակման հետևանքով մարդկանց զոհվելու կապացությամբ», - նշել է Պուտինը՝ հավելելով, որ ինքն ու «իր գործընկերները» կատարյալ ըմբռնոմով են վերաբերվում Ռուսաստան նրա այցի ժամկետների կրճատմանը։
«Ես ուզում եմ հույս հայտնել, որ կոնֆլիկտը հնարավորինս արագ կկարգավորվի՝ նվազագույն կորուստներով», - ամփոփել է Պուտինը։
Դուտերտեն մայիսի 23-ին ռազմական դրություն է հայտարարել Մինդանաո նահանգում։ Այդ որոշումը պայմանավորված է եղել ԻՊ-ին (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) աջակցող խմբավորման հետ Ֆիլիպինների զինված ուժերի բախման կապակցությամբ։

Дутерте сообщил Путину о необходимости экстренно вернуться в Филиппины
Филиппинский президент Родриго Дутерте заявил в ходе встречи с российским лидером Владимиром Путиным, что ему необходимо экстренно вернуться на Филиппины, где не прекращаются боестолкновения, сообщает РИА Новости.
«По-прежнему идут боевые действия, столкновения. Мне, к сожалению, нужно улететь туда и быть там. Там гибнут люди, погибли люди», — сказал Дутерте.
«Я хочу выразить соболезнования в связи с гибелью людей в Вашей стране, которая произошла вследствие террористической атаки», — заметил на это глава России, добавив, что он и «его коллеги» с полным пониманием относятся к сокращению сроков его визита в Россию.
«Я хочу выразить надежду на то, что конфликт будет как можно быстрее урегулирован с наименьшими потерями», — заключил Путин, передает ТАСС.
Дутерте сегодня, 23 мая, ввел военное положение в провинции Минданао. Такое решение было принято в связи со столкновениями вооруженных сил Филиппин с группировкой, поддерживающей ИГ(запрещенное в России).