Զինծառայողներին տրվող 150 կմ-ի արտոնությունը կհանվի, փոխարենը թույլ կտան հաճախ գնալ արձակուրդ. նախարար Սարգսյան
11/10/2017 12:17
Հայաստանի պաշտպանական համակարգին վերաբերող օրենսդրական նոր կարգավորումներով տարածքային սահամանփակումները հանվելու են, այսօր «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին օրենսդրական նոր կարգավորումների վերաբերյալ» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Քաղաքացին վիճակահանության ժամանակ չի կարող քաշել այնպիսի զորամաս, որն իր բնակավայրից 150 կմ մոտ շառավղով լինի։ Սա բացարձակ անիմաստ կարգավորում է, որովհետև եթե դա վիճակահանություն է, ապա հնարավորությունները պետք է հավասար լինեն։ Օրինակ՝ Տավուշում արտոնությունից օգտվող քաղաքացին լրիվ օրենքի շրջանակներում կարող է հայտնվել առաջնագծում՝ մարտական հերթապահություն իրականացնելիս, որովհետև իր տունը գտնվում է 60 կմ հեռու: Կարծում ենք, դա ձևական բնույթ է կրում: Փոքր տարածքով հանրապետության պարագայում սա որևէ խնդիր չի լուծում, ընդամենը ձևական է, որ մենք արտոնություն ենք տալիս», -հստակեցրեց նախարարը։
Այս պարագայում, օրինագծի հեղինակները առաջարկում են տարածքային արտոնությունը փոխարինել բովանդակային արտոնություններով, որը վերաբերում է «Ես եմ» ծրագրին։
«Եթե երիտասարդն ունի արտոնություն, բայց ուզում է «Ես եմ» ծրագրով ծառայել, մասնակցել զորակոչին, կարող է արտոնությունից չօգտվել, ծառայությունն անցկացնել առաջնագծում։ Ծառայության ընթացքում արտոնության դեպքում մեկ արձակուրդի տեղը տրվում է 3 արձակուրդ: Արտոնությունը նրա համար էր, որ ծնողը հեշտ այցելի զորամաս, իսկ մենք այսպես թույլ ենք տալիս 3 անգամ գնալ տուն՝ 6 ամսում», - ասաց պաշտպանության նախարարը։
Հիշեցնենք, որ «Ես եմ» ծրագիրը կոչված է խրախուսելու նրանց, ովքեր իրենք են կայացրել առաջնագծում ծառայելու որոշում, իսկ «Պատիվ ունեմ» ծրագրի գաղափարախոսությունը բուհական տարկետումն ապագա սպայական ծառայության հետ կապելն է:

Предоставляемая военнослужащим льгота служить на расстоянии до 150 км от дома будет заменена отпуском – Виген Саркисян
11/10/2017 13:30
Согласно новым законодательным регулированиям, касающимся оборонной сферы Армении, территориальные ограничения будут сняты, заявил сегодня министр обороны Армении Виген Саркисян в ходе парламентских слушаний на тему «О новых законодательных регулированиях касательно воинской обязанности и воинской службы».
«Гражданин во время жеребьевки не может вытянуть такую воинскую часть, которая будет находиться в радиусе 150 км от его местожительства. Это абсолютно бессмысленное регулирование, поскольку если это жеребьевка, то условия должны быть равными для всех», - уточнил министр.
В данных условиях авторы проекта предлагают заменить территориальную льготу содержательными привилегиями, которые относятся к программе «Это я».
«Если у молодого парня есть льгота, однако он хочет служить по программе «Это я», участвовать в призыве, он может не пользоваться льготой и служить на передовой. Во время службы вместо одного отпуска предоставляются три. Льгота предоставляется для того, чтобы родитель легко посещал воинскую часть, а так мы позволяем ему приезжать домой 3 раза в течение 6 месяцев», - сказал министр обороны.
Напомним, программа «Это я» призвана поощрять тех, кто сам принимает решение о службе на передовой, а идеология программы «Честь имею» в том, чтобы связать вузовскую отсрочку с дальнейшей офицерской службой.
Отметим, что парламентские слушания на тему «О новых законодательных регулировках касательно воинской обязанности и военной службы» организованы по инициативе постоянной комиссии Национального Собрания Армении по вопросам обороны и безопасности. Предлагаемые законопроекты регулируют отношения, связанные с гарантиями правовой и социальной защиты военнослужащих, членов их семей, а также направлены на социальную интеграцию военнослужащих, повышение эффективности резерва, замену значительной части отсрочек от призыва на военную службу льготами.