Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանին ԵԽ կազմից հանելու գործընթացը չափազանց իրատեսական է. Գևորգ Կոստանյան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Բյուրոն հոկտեմբերի 13-ին կոչ էր արել Ադրբեջանին անհապաղ կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով (Ilgar Mammadov vs. Azerbaijan):
«Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավճիռը «Իլգար Մամեդովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով՝ Վեհաժողովի բյուրոն կոչ է անում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի Բարձր պայմանավորվող կողմերին հնարավորինս շուտ կիրառել Կոնվենցիայի 46.4-րդ հոդվածով նախատեսված ընթացակարգ», - նշվում է միջազգային կառույցի հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք՝ «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դեռ երեք տարի առաջ կայացված ՄԻԵԴ վճռով, հաստատվել էր, որ Մամադովը ակնհայտ ապօրինի և անհիմն կալանավորվել է ու նրան պետք էր անհապաղ ազատ արձակել: Այդ վճռով Մամմադովը ճանաչվել էր քաղբանտարկյալ:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի ներկայացուցիչ, ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը, գնահատելով միջազգային կառույցի հայտարարությունը, ասաց, որ սկսվել է քաղաքական քաղաքակիրթ գործընթաց:
«Ես դեռ գարնանը ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նստաշրջանում պաշտոնապես առաջարկեցի, որ Ադրբեջանի կողմից ՄԻԵԴ վճռի չկատարման հիմքով քննարկման առարկա դարձնեն ԵԽ կազմից Ադրբեջանի անդամակցությունը դադարեցնելու հարցը: Այդ պրոցեսն ինքնին չէր կարող նախաձեռնվել, քանի որ դրա համար չկար քաղաքական հենք և այն հանգամանքը, որ ԵԽԽՎ-ն արդեն քաղաքական գնահատական տվեց վճռի չկատարմանը, սա մեխանիկորեն արդեն ավելի իրատեսական դարձրեց Ադրբեջանին ԵԽ կազմից հանելու հարցը», - մեզ հետ զրույցում ասաց Կոստանյանը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը հիշեցրեց ամիսներ առաջ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յանգլանդի նույնատիպ կոչը, որի համաձայն, Ադրբեջանը պետք է անհապաղ կատարեր ՄԻԵԴ վճիռը, հակառակ դեպքում սկսելու են Ադրբեջանին ԵԽ կազմից հանելու գործընթաց:
«Համենայնդեպս, այս ամենը վկայեց ու վերջնականապես փաստեց այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանում ընդհանրապես չեն հարգվում մարդու իրավունքները միջազգային իրավական կոնտեքստում: Բացի այդ, Ադրբեջանը ոչ միայն սկզբունքորեն և հետևողականորեն խախտում է իր իսկ քաղաքացիների իրավունքները, նույնչափ հետևողականությամբ հրաժարվում է վերականգնել իր իսկ քաղաքացիների իրավունքները: Սա ոչ միայն Հայաստանի կամ հայկական պատվիրակության անդամ պաշտոնյայի հայտարարություն է, այլ ամբողջ միջազգային հեղինակավոր կառույցի մոտեցում է», - նկատեց ԱԺ պատգամավորը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է ասել, որ հենց ինքն է ընթացք տվել այս գործընթացին, Կոստանյանը պատասխանեց, որ զուտ ժամանակագրական առոմով ինքն է ԵԽ Նախարարների կոմիտեում նույն՝ Մամադովի վերաբերյալ վճիռը չկատարելու հիմքով բարձրացրել այդ հարցը:
«Ես բարձրացրեցի հարցը, քանի որ վճիռը չի կատարվում, եկեք սկսենք գործընթաց Ադրբեջանին ԵԽ կազմից հանելու համար: Դրան հաջորդեցին տարբեր հայտարարություններ, և այսօր մենք տեսնում ենք քաղաքական մարմնի՝ ԵԽԽՎ-ի գնահատականը դրան: Այս ամենի համատեքստում ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանին ԵԽ կազմից հանելու գործընթացը չափազանց իրատեսական է և ռեալ արդեն այս պահի դրությամբ: Այսինքն՝ կա քաղաքական կամք. ԵԽ անդամ երկրները եկել են այն եզրահանգման, որ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը չի գտնվում այնպիսի վիճակում և այնպիսի հարթության ու բարձրության վրա, որը հարիր է ԵԽ անդամ երկրին», - ասաց Կոստանյանը:
Aysor.am-ի մյուս հարցին, թե մտավախություն չունի՞ հայկական կողմը, որ Ադրբեջանն իրեն հատուկ հնարավոր մեթոդներով կկանխի այս գործընթացը, Կոստանյանը պատասխանեց.
«Ըստ ընթացակարգի, միակ ճանապարհը, որով ինքը կարող է կանխել այս գործընթացը, այդ վճռի կատարումն է: Այսինքն, երբ Ադրբեջանը սկսեց կատարել ՄԻԵԴ վճիռը, այս գործընթացը մեխանիկորեն կդադարի: Բայց խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների գործելաոճը այս հարցով ողջամտորեն տրամաբանական չէ: Ինչու: Եթե մի վճիռ կատարելով երկիրը կասկածի տակ է դնում մարդու իրավունքների արժեքային համակարգը՝ ես չեմ հասկանում դրա տրամաբանությունը որն է: Էլգար Մամեդովը ՄԻԵԴ-ի կողմից ճանաչվել է որպես քաղբանտարկյալ, և Ադրբեջանը, զուտ քաղաքական շահերից ելնելով, այդ քայլին չի գնում: Բայց նեղ քաղաքական շահերից ելնելով՝ ամբողջ երկրի հեղինակությունը կասկածի տակ դնելն աբսուրդ է»:

На данный момент процесс исключения Азербайджана из состава СЕ довольно реалистичен – Геворк Костанян
14/10/2017 14:25
Бюро Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) ПАСЕ 13-го октября призвало Азербайджан выполнить вердикт Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу «Ильгар Маммадов против Азербайджана» (Ilgar Mammadov vs. Azerbaijan).
«Азербайджан продолжает не выполнять вердикт ЕСПЧ по делу "Ильгар Маммадов
против Азербайджана", Бюро ПАСЕ призывает Высокие Договаривающиеся Стороны  Европейской конвенции по правам человека как можно быстрее применить предусмотренную статьей 46.4 Конвенции процедуру», - отмечается в заявлении международной структуры.
Напомним, в принятом еще три года назад Постановлении ЕСПЧ по делу «Ильгар Маммадов против Азербайджана» отмечается, что арест Маммадов обусловлен политическими мотивами и его нужно немедленно освободить.
В беседе с корреспондентом Aysor.am представитель Республики Армения в ЕСПЧ, депутат парламента Армении Геворк Костанян, оценивая заявление международной структуры, заявил, что начался цивилизованный политический процесс.
«Я еще весной предложил в Комитете министров Совета Европы вынести на обсуждение вопрос прекращения членства Азербайджана в Совете Европы на основании невыполнения вердикта ЕСПЧ. Этот процесс не мог быть начаться сам по себе, поскольку не было политического основания для этого и то обстоятельство, что ПАСЕ уже дало политическую оценку невыполнению постановления, механически делает вопрос исключения Азербайджана из Совета Европы более реальным», - заявил в беседе с нами Костанян.
Представитель Армении в ЕСПЧ напомнил об озвученном несколько месяцев назад генеральным секретарем СЕ Турбьерном Ягландом аналогичном призыве, согласно которому, Азербайджан должен немедленно выполнить вердикт СИЕД, в противном случае начнется процесс исключения Азербайджана из СЕ.
«Во всех случаях, все это показало и окончательно констатировало тот факт, что в Азербайджане права человека в контексте международного права вообще не уважаются. Кроме того, Азербайджан не только принципиально и последовательно нарушает права своих же граждан, но и с такой же последовательностью отказывается восстановить их права. Это не только заявление Армении или должностного лица – члена армянской делегации, но подход всей международной авторитетной структуры», - отметил депутат парламента Армении.
На вопрос, можно ли сказать, что именно он инициировал этот процесс, Костанян ответил, что чисто в хронологическом плане он поднял этот вопрос в Комитете министров Совета Европы на основании невыполнения вердикта по делу Маммадова.
«Я поставил этот вопрос: давайте начнем процесс исключения Азербайджана из СЕ, поскольку вердикт не выполняется. За этим последовали различные заявления и сегодня мы видим оценку, данную политическим органом – ПАСЕ. В контексте всего этого считаю, что на данный момент процесс исключения Азербайджана из состава СЕ уже довольно реалистичен и реален. То есть, есть политическая воля: страны-члены СЕ пришли к выводу, что ситуация с правами человека в Азербайджане не том состоянии и не на той плоскости и высоте, которые должны быть в странах-членах СЕ», - заявил Костанян.
На другой вопрос Aysor.am, не беспокоит ли армянскую сторону то обстоятельство, что Азербайджан присущими ему особыми способами предотвратит этот процесс, Костанян ответил:
«Согласно процедуре, единственный путь, которым он может приостановить этот процесс,  – это выполнение вердикта. То есть, когда Азербайджан начнет выполнять постановление ЕСПЧ, этот процесс механически прекратиться. Но проблема в том, что стиль поведения азербайджанских властей по этому вопросу разумно нелогичен. Почему? Я не могу понять логику, когда страна исполнением одного решения ставит под сомнение всю ценностную систему прав человека. Ильгар Маммадов был признан ЕСПЧ политическим заключенным и Азербайджан, исходя чисто из политических соображений, не идет на этот шаг. Однако ставить авторитет всей страны под сомнение в каких-то узких политических целях – просто абсурд».