ՍԴ նախագահի ընտրության հարցը Ազգային ժողովում կքննարկվի մարտի 20-ին
Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրության հարցը Ազգային ժողովը քննարկելու է մարտի 20-ին, Aysor.am-ին ասաց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով` դրանից առաջ կլինի Ազգային ժողովի խորհրդի նիստ և խորհուրդը կորոշի օրակարգ:
Ազգային ժողովի խորհրդի նիստը տեղի կունենա մարտի 19-ին։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունը:
Aysor.am-ի թղթակցին ԱԺ հանրային կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանն ասել էր, որ ԱԺ նախագահի ստորագրած արձանագրության համաձայն՝ մարտի 8-ից դադարեցվել են Գագիկ Հարությունյանի լիազորությունները Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ խորհրդարանը մարտի 2-ին անցկացրել է ՍԴ անդամի թեկնածուի ընտրություններ։ Միակ ներկայացված թեկնածուն Հրայր Թովմասյանն էր։
Նախքան այդ Հրայր Թովմասյանը հրաժարական էր ներկայացրել ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից։
Aysor.am-ին ՀՀԿ կազմակերպչական հարցերով պատասխանատու Ռուբեն Թադևոսյանը հայտնել էր, որ Հրայր Թովմասյանը Հանրապետական կուսակցությունից դուրս գալու դիմում է ներկայացրել:

Вопрос выборов главы Конституционного суда будет обсуждаться в парламенте 20 марта
Вопрос выборов председателя Конституционного суда Армении будет обсуждаться в Национальном Собрании 20 марта, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
Заседание Совета парламента состоится 19 марта.
Ранее Aysor.am сообщал, что спикер парламента Армении Ара Баблоян выдвинул кандидатуру Грайра Товмасяна на пост председателя Конституционного суда республики.
В беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь парламента Армении Арсен Бабаян заявил, что в соответствии с подписанным спикером парламента протоколом, полномочия Гагика Арутюняна на посту главы КС прекращены с 8 марта.
Как сообщалось ранее, 2 марта Грайр Товмасян был избран членом Конституционного суда. Напомним, Г.Товмасян занимал ранее должность главы парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам.
Как сообщил Aysor.am председатель Оргкомитета РПА Рубен Тадевосян, Грайр Товмасян представил заявление о выходе из Республиканской партии Армении.