Բարձր եմ գնահատում  ինձ պաշտպանելու Էդմոն Մարուքյանի մտահոգությունները. Արմեն Աշոտյան
Գնահատում եմ Մարուքյանի մտահոգությունը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ պատագմավոր, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ ի պատասխան Մարուքյանի առաջարկին, որ ինքը պատրաստ է պաշտպանել Աշոտյանին քաղաքական հետապնդումից։
«Պարոն Մարուքյանին շնորհակալություն առաջարկի համար։ Բարձր եմ գնահատում իր մտահոգությունները։ Կարծում եմ՝ իր պարտավորությունն է, այս դեպքում, որպես իշխանության մաս ստեղծել էլ ավելի ժողովրդավար Հայաստան, որպեսզի բացառվեն նման տեսակի մտահոգությունները ու դեպքերը», - նշեց նա։
Աշոտյանը նաև նշեց, որ այս հարցով կդիմի իրավապաշտպանների, եթե հնարավոր լինի գտնել այնպիսիներին, որոնք այս ժամանակահատվածում «իրենց քաղաքական ճաշակը չեն խառնել իրենց իրավապաշտպանի անաչառ գործունեությանը»։
Անդրադառնալով հետապնդումներին՝ Աշոտյանը նշեց, որ ինքը շարունակում է ստանալ դիմումներ ՀՀԿ անդամներից՝ իրենց նկատմամբ հետապնդումների մասին։ Նա ասաց, որ այդ դեպքերը լրացուցիչ հետաքննության կարիք ունեն, որպեսզի կարողանան կամ ապացուցվել կամ հերքվել:

Армен Ашотян: Высоко ценю обеспокоенность Эдмона Марукяна в вопросе моей защиты от преследований
«Я высоко ценю обеспокоенность Марукяна», - заявил сегодня журналистам в парламенте депутат от фракции Республиканской партии Армении, заместитель председателя РПА Армен Ашотян в ответ на предложение Эдмона Марукяна о готовности защитить Ашотяна от политического преследования.
«Спасибо господину Марукяну за предложение. Высоко ценю его обеспокоенность. Считаю, что в данном случае его обязанность в качестве власти, сформировать более демократическую Армению, чтобы исключить подобные случаи и обеспокоенность», - отметил он.
Армен Ашотян также отметил, что обратится по этому вопросу к правозащитникам, если можно будет найти таких, которые за этот период «не перепутали свои политические предпочтения с беспристрастной деятельностью правозащитника».
Касаясь преследований, Армен Ашотян отметил, что он продолжает получать заявления от членов РПА о преследовании в их отношении.
Он сказал, что эти случаи нуждаются в дополнительном расследовании, чтобы их можно было либо доказать либо опровергнуть.