Թաիլանդում չորրորդ օրն է՝ փնտրում են քարանձավում կորած երեխաներին
Թաիլանդում արդեն չորրորդ օրն է՝ շարունակվում են կորած 12 դեռահասների ու ֆուտբոլի նրանց մարզչի որոնումները: Ենթադրվում է, որ պատանի ֆուտբոլիստները և նրանց ուսուցիչը հեղեղումների պատճառով արգելափակված են մնացել Թհամ Լուանգի քարանձավում, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Փրկարարաորոնողական աշխատանքների անցկացումը դժվարացնում են այդ շրջանում շարունակվող հորդառատ անձրևները: Փրկարարներն այժմ փորձում են գտնել քարանձավի ևս մեկ մուտքը, քանի որ գլխավորն անհասանելի է դարձել բարձրացող ջրի պատճառով: Դեռահասների խմբի հետ կապը կորել է անցած շաբաթ օրը՝ հունիսի 23-ին: Այդ ժամանակվանից թիմից ոչ ոք կապի մեջ չի մտել: Միակ բանը, որը մատնանշում է նրանց գտնվելու վայրը, հեծանիվներն են, որոնք թողել են քարանձավի մուտքի մոտ:
Փրկարարները փորձեր են ձեռնարկել ջուրը պոմպով դուրս մղել քարանձավի հեղեղված տեղամասերից, սակայն այդ ջանքերը զուր են անցել այն բանից հետո, երբ լույս չորեքշաբթի գիշերը անձրևներն ուժեղացել են, և քարանձավում ջրի մակարդակը կրկին զգալիորեն բարձրացել է: Փրկարարներին օգնում են տասնյակ կամավորներ. հիմնականում նրանք դայվերներն են, որոնք ջրով ողողված քարանձավներում աշխատելու փորձ ունեն: Անձրևների տարեշրջանում, որը Թաիլանդում շարունակվում է հունիս ամսից մինչեւ հոկտեմբեր, ջրի մակարդակը քարանձավում բարձրանում է մինչև 5 մետր: Սակայն, ինչպես նշվում է, Թհամ Լուանգի քարանձավային համալիրում կան անխորտակելի չոր խցեր, որոնցից մեկում էլ կարող են գտնվել դեռահասները: Ուստի, փրկարարների խոսքով, մեծ է այն բանի հավանականությունը, որ երեխաները և մարզիչը ողջ են, թեև, ինչպես նշում են իշխանությունների ներկայացուցիչները, դեռահասներն իրեց հետ ուտելիք չունեն:
Երեքշաբթի Ջրասուզակները, որոնք մասնակցում են խմբի որոնումներին, հայտնել են, որ քարանձավում հայտնաբերել են թարմ հետքեր: Կորած խմբում 11-ից մինչև 16 տարեկան դեռահասներ են, նրանց մարզիչը՝ 25 տարեկան է: Պատանի ֆուտբոլիստների որոնումներն սկսվել են շաբաթ ուշ երեկոյան այն բանից հետո, երբ նրանց ծնողները տեղեկացրել են, որ երեխաները տուն չեն վերադարձել:

В Таиланде четвертые сутки ищут пропавших в пещере детей
Таиланде уже четверо суток продолжаются поиски пропавших 12 подростков и их тренера по футболу. Предположительно, юные футболисты и их наставник оказались заблокированы в пещере Тхам Луанг из-за наводнения, сообщает русская служба BBC.
Проведение поисково-спасательных работ осложняют продолжающиеся в этом районе проливные дожди.
Спасатели сейчас пытаются найти еще один вход в пещеру, так как главный оказался недоступен из-за поднимающейся воды.
Связь с группой подростков была потеряна в минувшую субботу, 23 июня. С тех пор никто из команды не выходил на связь. Единственное, что указывает на их местонахождение, - это велосипеды, оставленные у входа в пещеру.
Спасатели предприняли попытки откачать воду из затопленных участков пещеры, однако эти усилия оказались напрасными, после того как в ночь на среду дожди усилились и уровень воды в пещере вновь значительно поднялся.
Спасателям помогают десятки волонтеров - в основном это дайверы, имеющие опыт работы в затопленных пещерах.
Во время сезона дождей, который в Таиланде продолжается с июня по октябрь, уровень воды в пещере поднимается до 5 метров. Однако, как отмечается, в пещерном комплексе Тхам Луанг есть незатопляемые сухие камеры, в одной из которых и могут находиться подростки. Поэтому, по словам спасателей, велика вероятность, что дети и тренер живы, - хотя, как отмечают представители властей, у подростков нет с собой еды.
Во вторник водолазы, участвующие в поисках группы, сообщили, что обнаружили в пещере свежие следы.
В пропавшей группе - подростки в возрасте от 11 до 16 лет, их тренеру - 25 лет. Поиски юных футболистов начались поздно вечером в субботу - после того как их родители сообщили, что дети не вернулись домой.