Սա ողբալի իրականություն է. հետո բումերանգ է լինելու իշխանությունների համար. Պատգամավորը՝ Քոչարյանին ազատ արձակած դատավորի դեմ արշավի մասին
19/06/2020 14:08
Դատավոր Արսեն Նիկողոսյանն այնպիսի մարդ չէ, ում վրա կարելի է ազդեցություն գործել, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
«Պարոն Նիկողոսյանն ինձ դասավանդել է, մենք համատեղ աշխատում ենք ԵՊՀ-ում, սովորել ենք Բոստոնում, պարոն Նիկողոսյանն իմ ընկերն է», - ասաց պատգամավորն՝ անդրադառնալով իր ու Արսեն Նիկողոսյանի համատեղ լուսանկարներին, որը տարածվում է համացանցում։
Տարոն Սիմոնյանն ընդգծեց՝ Արսեն Նիկողոյանը որևէ մեկի ազդեցությանը ենթարկվող մարդ չէ՝ բացառությամբ օրենքների ու Սահմանադրության։
Պատգամավորը հույս ունի, որ Արսեն Նիկողոսյանն էլ չի արժանանա այն ճակատագրին, որին արժանացան ի օգուտ Քոչարյանի որոշումներ կայացրած մյուս երկու դատավորները՝ Դավիթ Գրիգորյանն ու Ալեքսանդր Ազարյանը։
«Ես հույս ունեմ, որ նման բան տեղի չի ունենա, որովհետև բոլորն էլ պարոն Նիկողոսյանին ճանաչում են որպես շատ խելացի, պարկեշտ ու անկախ դատավոր, նրա կողմից այս գործընթացում որևէ խախտում ես բացառում եմ, իսկ այն, ինչ տեղի է ունենում հասարակության որոշ հատվածի մոտ, կարելի է ասել, որոշ առումով բարոյական արժեքները մոռացած անձանց մոտ, ովքեր վիրավորում են նրա երեխաներին, սպառնում, անիծում, սա նշանակում է, որ մեր հասարակությունը խորը բարոյական անկման մեջ է ու մենք պետք է օր առաջ սա կանխենք», - ասաց ԱԺ պատգամավորը։
Կա՞ այս ամենում իշխանության մեղավորությունը՝ հաշվի առնելով, որ երբ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանն ազատ արձակեց Քոչարյանին, կոչ եղավ շրջափակել դատարանները, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորն արձագանքեց.
«Սա դրա արդյունքն է, եթե անգամ իշխանությունը հիմա ոչ մի բան չանի, այն, ինչ այն ժամանակ արել է, արդեն բավարար է, իսկ այս լռությունն ավելի է մեծացնում մարդկանց մոտ անբարոյական վարքագիծ դրսևորելը։ Սա ողբալի իրականություն է, իշխանությունն այդ պարտականությունն ունի, որ օր առաջ կանխի այս ամենը՝ կոչ անելով իշխանությանը ջատագով անձանց, ովքեր Հռոմի պապից ավելի կաթոլիկ են ուզում թվալ ու հաճոյանալ իշխանություններին, թույլ չտան, որ նման գործընթացները շարունակվեն։ Հետո բումերանգ է լինելու իշխանությունների համար, եթե, իհարկե, մի քիչ հեռուն կարող են մտածել»։
Հիշեցնենք՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, երեկ մասնակի բավարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների՝ Քոչարյանի կալանքը փոխելու միջնորդությունները մերժելու մասին դատարանի որոշման դեմ բողոքը։
Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ կարձակվի 2 միլիարդ գրավի դիմաց։ Որոշումից հետո համացանցում արշավ է սկսվել դատավոր Նիկողոսյանի դեմ։

This is tragic reality, authorities should stop this: Bright Armenia deputy on campaign against judge of the Criminal Court of Appeal
19/06/2020 14:48
Judge Arsen Nikoghosyan is not a person to be influenced on, deputy from Bright Armenia faction Taron Simonyan told Aysor.am.
“Mr Nikoghosyan gave me lectures, we worked together in the YSU, we studied in Boston, Mr Nikoghosyan is my friend,” the deputy said, referring to the photos of him and the judge circulated in web.
Simonyan stressed that Arsen Nikoghosyan is not the person who is subjected to the influence of other person but laws and the Constitution.
The deputy voiced hope that the judge will not share the fate of the other two judges who made decisions in favor of Kocharyan – Davit Grigoryan and Alexander Azaryan.
“I hope such thing will not take place as all know Mr Nikoghosyan as very smart, honest and independent judge. I exclude any violation by him in this process and now what happens with some sector of the public, with the people who have forgotten about moral values, who offend him and his children, threaten, curse, it means that our society is in moral decline and we must prevent it a day earlier,” the deputy said.
As to whether he sees the guilt of the incumbent authorities if to take into consideration what happened with judge Davit Grigoryan who released Kocharyan, the deputy said, “What happens now, is the result of it, even if the authorities do not do anything, what they did before is already enough and this silence raises the demonstration of immoral behavior. This is a tragic reality and the authorities have the responsibility to prevent all this a day earlier, urging their associates not to allow continuation of such processes,” Simonyan said, adding that it will be a boomerang for the authorities and they should think about it.
The Criminal Court of Appeal chaired by judge Arsen Nikoghosyan upheld partially the petitions of the defense team of Armenia’s second president Robert Kocharyan and ruled to release the second president on 2 billion AMD ($4,1mln) bail.