Ընդդիմության վարքագծում ու վերաբերմունքում ոչինչ չի փոխվել. Նիկոլ Փաշինյանի հետ մեկ օրակարգ ունենք՝ «Առանց Նիկոլ Հայաստանն է». Լիլիթ Գալստյան
05/05/2023 12:19
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պրահայում հայտարարել է, որ ընդդիմությունը սկսել է լսել իրեն և Ազգային ժողովում վերջին քննարկումներն ընդդիմության հետ կարևոր է որակում։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, թե ընդդիմության վերաբերմունքում ոչինչ չի փոխվել։
«Ես վստահ եմ, որ ընդդիմության մոտ ոչինչ չի փոխվել: Չի փոխվել նաև մեր նպատակն ու պահանջը՝ Հայաստանն ազատել Նիկոլ Փաշինյանից, որը սրախողխող Հայաստանը տանում է կործանման: Մենք Նիկոլ Փաշինյանի հետ մեկ օրակարգ ունենք քննարկման և դա «Առանց Նիկոլ Հայաստանն է»: Ինչ վերաբերում է քննարկմանը՝ մենք նման բան չենք կազմակերպել, երևի նկատի ունի խորհրդարանական հարցուպատասխանի ձևաչափը ու սեփական զսպվածությունը: Եթե այս անգամ մի քիչ խաղաղ տոնով էր խոսում, դա չի նշանակում, որ մեր վարքագծում է ինչ-որ բան փոխվել: Միգուցե, հասկացել է, որ ցանկացած հարցուպատասխան իր բարոյահոգեբանական նկարագիրն է բացահայտել և իր քաղաքական բովանդակությունը», - նշեց նա։
Պատգամավորի խոսքով՝ Փաշինյանն «իր խայտառակ հայտարարություններով» մեկ անգամ ևս մերկացրեց իր ապազգայնությունը, Հայաստանը կործանման տանելու մտադրությունները։
«Եթե նրան թվում է, թե ազգադավ, հակապետական, ազգային շահերը դավաճանող իր հայտարարությունները քննարկման նյութ են, խորապես սխալվում է: Դա քննարկում ասելը, մեղմ ասած, մեղք է», - ասաց Գալստյանը։
Հարցին, թե «Հայաստան» խմբակցությունը հիմնականում բոյկոտում և չէր մասնակցում կառավարության հետ հարցուպատասխանին, ինչո՞ւ որոշեց այս անգամ մասնակցել՝ Գալստյանը պատասխանեց. «Մենք կառավարության կատարողականի ժամանակ էլ արդեն հարցեր ունեինք գործադիրի անդամներին: Դրանք պարզապես մարտավարական խնդիրներ են, բայց, ինչպես արդեն ասացի, մեր քաղաքական վարքագիծը, քաղաքական օրակարգը, վերաբերմունքը որևէ փոփոխության չի ենթարկվել: Այդ հարցերը նաև նպաստում են մեկ անգամ ևս մերկացնելու և բացահայտելու դրանց սնանկ բովանդակությունը»։
Գալստյանի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա քաղաքական թիմը իրենց շարունակ լեգիտիմացնելու խնդիր ունեն և դրա օրինակներից է սա. «Պարզ է, որ ամեն բան կփորձեն շահարկել, մանավանդ, այս վերջին հարցումների ֆոնին, երբ պարզվեց, թե ինչ սրախողխող  վստահության կորուստ ունեն: Փորձում են ցույց տալ, թե իրենք քաղաքակիրթ, ժողովրդավար են»:

Лилит Галстян: В поведении и отношении оппозиции ничего не изменилось, единственная повестка обсуждения с Николом Пашиняном – «Армения без Никола»
05/05/2023 13:32
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Праге, что оппозиция начала слушать его и назвал последние обсуждения с оппозицией в Национальном Собрании важными.
Депутат парламента от фракции «Армения» Лилит Галстян заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am, что в отношении оппозиции ничего не изменилось.
«Я уверена, что у оппозиции ничего не изменилось. Не изменилась также наша цель – избавить Армению от Никола Пашиняна, который стремительно ведет Армению к гибели. Единственная повестка обсуждения с Николом Пашиняном – это «Армения без Никола». Что касается обсуждения, то мы ничего подобного не организовывали, наверное, он имеет в виду формат вопросов и ответов в парламенте и собственную сдержанность. Если он в этот раз говорил немного мирным тоном, то это не значит, что в нашем отношении что-то изменилось. Может он понял, что любые вопросы-ответы обличали его нравственно-психологическую характеристику и политическое содержание», - отметила она.
По словам депутата, Пашинян «своими позорными заявлениями» в очередной раз обличил свою антинациональную суть, намерения вести Армению к гибели.
«Если ему кажется, что его антинациональные, антигосударственные, предающие национальные интересы заявления являются предметом обсуждения, то глубоко ошибается. Назвать это обсуждением, мягко говоря, грех», - сказала Лилит Галстян.
На вопрос, фракция «Армения» в основном бойкотировала и не участвовала в правительственном часе, почему решила в этот раз участвовать, Лилит Галстян ответила: «У нас еще во время доклада об исполнении программы правительства были вопросы к членам исполнительной власти. Это просто тактические задачи, но как уже сказала, наше политическое поведение, политическая повестка, отношение не претерпели каких-либо изменений. Эти вопросы способствуют также тому, чтобы еще раз разоблачить и представить их несостоятельное содержание».
По словам Галстян, задача Никола Пашиняна и его политической команды – постоянно легитимизировать себя и это один из примеров: «Ясно, что попытаются спекулировать всем, особенно на фоне последних соцопросов, которые свидетельствуют о стремительном падении доверия к ним. Пытаются показать, что они цивилизованные, демократичные».
Напомним, Никол Пашинян заявил в Праге, что после войны ситуация в парламенте была очень поляризованной, а риторика оппозиции – жесткой.
«Сейчас поле открылось для конструктивных обсуждений, и я считаю, что это ответственность правительства, «Гражданского договора» сделать все, чтобы сформировать надлежащую площадку. Да, иногда бывают очень острые, бурные обсуждения, но конструктивные», - сказал он.
Он посчитал успехом, что оппозиция начала его слушать.
«В прошлом году не слушали, швыряли что-то, устраивали драки, но сейчас, в целом, мы начали слушать друг друга и надеюсь, что это не просто случайность, а начало новой культуры», - сказал Пашинян.