Թուրք քաղաքագետ. Հայոց Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման ընթացքին Բունդեսթագում դժվար կլինի խոչընդոտել
30/05/2016 13:27
Հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման ընթացքին դժվար կլինի խոչընդոտել, քանի որ դրանում ընդգծվում է նաև Հայոց ցեղասպանության մեջ գերմանական կայսրության դերը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրք քաղաքագետ, Սուլեյման Շահ համալսարանի քաղաքագիտության պրոֆեսոր, հայտնի հրապարակախոս Ջենգիզ Աքթարը (Cengiz Aktar):
«Դա պարզապես բանաձև չէ Ցեղասպանության հարցում Օսմանյան կայսրության դերի մասին, դրանում շեշտվում է գերմանական կայսրության դերը Ցեղասպանության մեջ: Բանաձևը բազմակուսակցական աշխատանքի արդյունք է, ուստի կրկնապատկվում է դրա ընդունման հավանականությունը: Կա ուժեղ կամք, որ այդ բանաձևը կընդնունվի: Դժվար կլինի խոչընդոտել կամ սպառնալ Գերմանիայի օրենսդրին», - ասաց թուրք քաղաքագետը:
Ջենգիզ Աքթարը նկատեց, որ բանաձևի ընդունումը Անկարայի և Բեռլինի միջև լարվածություն կառաջացնի: «Միևնույն ժամանակ թուրք-գերմանական տնտեսական հարաբերությունները շատ ամուր են, որ այս բանաձևի ընդունումը ընդհանուր առմամաբ ազդեցություն ունենա թուրք-գերմանական հարաբերությունների վրա», - ասաց նա:
Այդուհանդերձ, թուրք քաղաքագետը շեշտեց, որ Անկարան լուռ չի մնա և որոշակի գործողությունների կդիմի ցույց տալու համար իր դժգոհությունը:
«Անկարան, հնարավոր է, դեսպանին հետ կանչի, հետո սակայն մի քանի ամսից նորից հետ ուղարկի, և ոչ ավելին», - ասաց Ջենգիզ Աքթարը:
Բանաձևի նախագիծը Բունդեսթագ է ներկայացվել մոտ մեկ տարի առաջ Կանաչների կուսակցության նախագահ, ազգությամբ թուրք Ջեմ Օզդեմիրի նախաձեռնությամբ: Այս նախաձեռնությանը միացել են մի շարք այլ կուսակցույուններ:
2016 թ. հունիսի 2-ին Բունդեսթագի օրակարգային 5-րդ հարցով նախատեսված է 4 էջից բաղկացած բանաձևի քննարկումը: Այն ներառում է 101 տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին և հարգանքին նվիրված կետեր:

Турецкий политолог: Помешать принятию резолюции о Геноциде армян в Бундестаге будет сложно
Препятствовать процессу принятия резолюции о Геноциде армян в Федеральном собрании (Бундестаг) Германии будет сложно, поскольку в тексте документа говорится также об исторической ответственности Германской империи за массовое истребление армян в Османской империи 1915 года, заявил корреспонденту Aysor.am политолог, профессор Университета имени Сулейман Шаха, известный публицист Дженгиз Актар (Cengiz Aktar).
«Это не просто резолюция о роли Османской империи в вопросе геноцида, в документе речь идет также о роли Германской империи в геноциде. Резолюция – это результат многопартийной работы, посему вероятность ее принятия удваивается. Есть решительность и готовность к принятию этой резолюции. Препятствовать этому, угрожать законодательному органу Германии будет сложно», - сказал турецкий политолог.
Дженгиз Актар отметил, что принятие резолюции создаст напряженность между Анкарой и Берлином. «В то же время турецко-германские экономические отношения очень крепки, чтобы принятие резолюции могло бы повлиять в целом на отношения между Германией и Турцией», - заявил он.
Вместе с тем турецкий политолог отметил, что Анкара не будет молчать и предпримет некоторые действия, чтобы продемонстрировать свое недовольство.
«Возможно, Анкара отзовет посла, однако потом, через несколько месяцев, вернет его обратно, не более того», - сказал Дженгиз Актар.
Проект резолюции о признании Геноцида армян 1915 года, как известно, представлен в парламент ФРГ в прошлом году по инициативе сопредседателя партии «Союз 90/Зелёные» Джема Оздемира. Эту инициативу поддержали также ряд других партий Бундестага.
2 июня 2016 года в Бундестаге Германии предусмотрены обсуждения вокруг четырехстраничной резолюции «Память о геноциде армян и других христианских меньшинств в Османской империи 101 год назад».