Յուրաքանչյուր տարի պետք է հարկային եկամուտները մոտ 60-70 միլիարդ դոլարով ավելացնել. ՀԺ
«Հայկական Ժամանակի» տեղեկություններով՝ միջազգային ֆինանսական դոնոր կազմակերպությունները Հայաստանի իշխանությունների առաջ պայման են դրել՝ յուրաքանչյուր տարի պետք է հարկային եկամուտները մոտ 60-70 միլիարդ դոլարով ավելացնել։
«Միայն այդ դեպքում մեր երկրին վճարունակ կհամարեն ու նոր վարկեր կտրամադրեն։ Դրա համար էլ ՀՀ իշխանությունները Հարկային նոր օրենսգրքով հարկային բեռի ավելացում են նախատեսում։ Նշենք, որ Հարկային նոր օրենսգրքի նախագիծը, թեև ընդգրկված է կառավարության հրավիրած ԱԺ այս արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում, բայց փոփոխված տարբերակը դեռ խորհրդարան չի հասել։
«ՀԺ»-ի տեղեկություններով, այն նախօրեին գտնվում էր նախագահականում, որտեղ Սերժ Սարգսյանի համաձայնությանը ստանալուց հետո նոր ԱԺ կուղարկվի։ Եվ երեկ որևէ պատգամավոր տեղյակ չէր, թե ինչ փոփոխություններ են կատարվել այդ օրինագծում, քանի որ կառավարությունում դրա քննարկումներն անցել են գաղտնի պայմաններում»,-գրել է թերթը։

«Айкакан жаманак»: Налоговые доходы должны ежегодно увеличиваться на 60-70 млрд. долларов
Газета «Айкакан жаманак» пишет со ссылкой на свои источники, что международные финансовые организации-доноры поставили перед властями Армении условие, согласно которому налоговые доходы должны увеличивать ежегодно на 60-70 млрд. долларов.
«Только в этом случае наша страна будет считаться платежеспособной и сможет получить новые кредиты. Поэтому и власти Армении предусматривают по новому Налоговому кодексу увеличить налоговое бремя. Отметим, что хотя новый Налоговый кодекс и включен в повестку внеочередного заседания парламента Армении, однако измененный вариант пока не дошел до парламента», - отмечает газета.
По сведениям издания, накануне документ все еще находился в резиденции президента, и только после одобрения Сержа Саргсяна будет отправлен в Национальное Собрание. Еще вчера никто из депутатов не знал о том, какие изменения внесены в этот законопроект, поскольку обсуждения по документу проходили в правительстве в атмосфере секретности.