Վիգեն Սարգսյանը խորհրդարանում անդրադարձել է իր՝ բանակում չծառայելու մասին հայտարարություններին
Այսօր խորհրդարանում «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին օրենսդրական նոր կարգավորումների վերաբերյալ» թեմայով լսումների ժամանակ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը անդրադարձավ իր՝ զինվորական ծառայություն չանցնելու մասին հայտարարություններին։
«Երկար ժամանակ քննարկվում էր հարցը, թե արդյոք պաշտպանության նախարարը ծառայել է, թե չի ծառայել։ Պաշտպանության նախարարը ծառայել է այն տեսքով, որը հիմա առաջարկում է իր համաքաղաքացիներին, այսինքն՝ ուսման ընթացքում նախապատրաստում զինվորական ծառայության, ավարտից հետո՝ սպայական ծառայություն և այդ ձևով երկրին օգտակար լինելու կարողություն։ Ես դրա մեջ որևէ վատ բան չեմ տեսնում», - այսօր լսումների ժամանակ հայտարարեց պաշտպանության նախարարը՝ նկատի ունենալով «Ես եմ», «Պատիվ ունեմ» ծրագրերը։
Նրա խոսքով՝ աշխարհի առաջատար ուսումնական հաստատություններում ուսանողներին հնարավորություն են տալիս մեկ տարի վերցնել տարկետում՝ հանգստանալ, ծառայել և հետո միայն գալ, նստել սովորել։
«Դա ցույց է տալիս, որ ուսման ընդհատման խնդիր չկա, դա թույլ է տալիս շունչ քաշել ու վերալիցքավորված վերադառնալ ուսման», -ասաց նախարարը։

Виген Саркисян прокомментировал заявления о том, что он не служил в армии
Сегодня в ходе парламентских слушаний на тему «О новых законодательных регулированиях касательно воинской обязанности и воинской службы» министр обороны Армении Виген Саркисян обратился к заявлениям о том, что он не служил в армии.
«Вопрос, служил ли министр обороны в армии, обсуждается уже длительное время. Министр обороны служил в том виде, который предлагает своим согражданам, то есть подготовка к воинской службе в процессе учебы, а после завершения – офицерская служба и, тем самым, возможность быть полезным стране. Я не вижу в этом ничего плохого», - заявил в ходе парламентских слушаний Виген Саркисян, подразумевая программы «Это я» и «Честь имею».
По его словам, студентам ведущих учебных заведений мира предоставляется возможность отсрочки в вузе на год, чтобы отдохнуть, пройти службу, потом продолжить учебу.
«Это показывает, что нет проблемы прерывания образование, это позволяет передохнуть и вернуться к учебе с новой энергией», - сказал министр.