Արցախի Պաշտպանության բանակն անընդհատ նոր ու ցավոտ կորուստներ է հասցնում թշնամու զորքերին. Արայիկ Հարությունյան
07/10/2020 16:03
Շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակվում են թեժ և ծանր մարտերը, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Արցախի Պաշտպանության բանակը անընդհատ նոր ու ցավոտ կորուստներ է հասցնում թշնամու զորքերին, որոնց հարձակման նպատակը պարզ է ամբողջ աշխարհին: Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարություն կոչվող ահաբեկչական հանցախումբն ու նրան անթաքույց աջակցող Թուրքիան ամեն կերպ փորձում են ներխուժել Արցախի Հանրապետության տարածք՝ այն ամբողջությամբ օկուպացնելու և հայ ժողովրդին ֆիզիկապես բնաջնջելու նպատակով:
Համոզված եմ, որ աշխարհում այլևս չկա որևէ մեկը, որ վերջնականապես չի համոզվել այս ճշմարտության մեջ։ Այդ հակամարդկային ոճրագործությունը կանխող ուժն այսօր մեր բանակն է, որը սխրանքներ է գործում մարտի դաշտում, ստիպում մեր թշնամուն հաշվի նստել իր իսկ ստեղծած առասպելների տապալման հետ։
Մեր զինվորները հերոսական պայքար են մղում մեր հողի ամեն սանտիմետրի համար: Իրենց նվիրումով են աչքի ընկնում մեր բոլոր հայրենակիցները՝ թե՛ Արցախում, թե՛ Մայր հայրենիքում, թե՛ Սփյուռքում: Անգամ այս հաղթական պահերին էլ չպետք է թուլացնել զգոնությունը, պետք է շարունակել գործել սթափ ու հստակ՝ որպես նպատակ մեր ազգային ձգտումների իրականացումն ունենալով:
Ես վստահ եմ, որ մեր այս ազատամարտն ըստ արժանվույն է գնահատվելու մեր ժողովրդի ապագա բոլոր սերունդների կողմից: Վստահեցնում եմ, որ միասնաբար անելու ենք ամեն ինչ մեր համազգային իղձերն ու նպատակները իրականացնելու համար:
Մեր միասնական սխրանքով ևս մեկ անգամ ապացուցում ենք, որ մեր ազատությունն ու անկախությունը սակարկելի չեն, ևս մեկ անգամ փաստեցինք, որ Արցախը հավերժ է:

Армия обороны Арцаха постоянно наносит новые и болезненные потери вражеским войскам – Араик Арутюнян
07/10/2020 17:21
Тяжелые и ожесточенные бои продолжаются на всей линии соприкосновения, сообщил президент Республики Арцах Араик Арутюнян на своей странице в Facebook.
«Армия обороны Арцаха постоянно наносит новые и болезненные потери вражеским войскам, цель нападения которых ясна всему миру. По призыву военно-политического руководства Баку преступная террористическая группировка и открыто поддерживающая ее Турция любым способом пытаются проникнуть на территорию Республики Арцах, чтобы полностью оккупировать ее и физически уничтожить армянский народ.
Уверен, что в мире нет больше кого-то, кто окончательно не убедился в этом. Наша армия – сила, которая сегодня предотвращает это системное преступление, совершает примеры геройства на поле боя, заставляет нашего врага противника считаться с провалом созданных им же мифов.
Наши солдаты героически сражаются за каждый сантиметр нашей земли. Бросаются в глаза своей преданностью все наши соотечественники и в Арцахе, и в Армении, и в Диаспоре.
Даже в эти минуты победы мы не должны ослаблять нашу бдительность, должны продолжать действовать рассудительно и четко, стремясь к осуществлению наших национальных целей.
Уверен, что эту нашу освободительную борьбу оценят все будущие поколения нашего народа. Уверяю вас, что вместе мы сделаем все для реализации наших национальных стремлений и целей.
Нашим совместным героизмом мы еще раз доказываем, что наша свобода и независимость не подлежат торгу, мы еще раз констатировали, что Арцах вечен.