31/12/2025 17:29«Պինդ էին, ամուր, ավելի ազատ, քան ազատության մեջ գտնվողներից շատերը». Ընդդիմադիր պատգամավորները Աշոտ Մինասյանին և Դավիթ Համբարձումյանին են տեսակցելԱզատությո՛ւն բոլոր քաղբանտարկյալներին։
31/12/2025 16:31Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված շինծու մեղադրանքները պետք է ամբողջությամբ կարճվեն, քրիստոնյա պատանդները պետք է անհապաղ վերադառնան․ Ամստերդամ«Մենք ողջունում ենք և երախտապարտ ենք Սամվել Կարապետյանի բանտային կալանքը տնային կալանքով փոխարինելու որոշման համար»։
31/12/2025 12:55«Ի տարբերություն ձեզ՝ մարդկանց շանտաժով չեմ շորթել»․ Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել է գույքի բռնագանձման վարույթ սկսելու ծանուցում ստանալու մասինՍա ընդամենը Փաշինյանի վրեժխնդրության և փոքրոգիության հերթական դրսևորումն է:
31/12/2025 12:03Լիլիթ Երմալովյանի դիակի վրա բռնության հետքեր չկանՆա մի քանի օր էր՝ որոնվում էր որպես անհետ կորած։
31/12/2025 11:44Սամվել Կարապետյանին արգելվել է հանդել գալ կոչեր պարունակող հայտարարություններով․ ՓաստաբանԱռկա է հրապարակային խոսքի ուղիղ սահմանափակում։
30/12/2025 20:39«Անարդար ու ապօրինի որոշումը բողոքարկելու ենք». «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանին կալանավորեցին 2 ամսովԽաչիկ Գալստյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում։
30/12/2025 20:12Ազգային բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի խափանման միջոցը փոխվեց տնային կալանքիԴատարանը 4 միլիարդ դրամի գրավ է սահմանել:
30/12/2025 19:08«Հատկապես խնդրահարույց է, որ այս ամենը տեղի է ունենում ընտրությունների նախաշեմին». «Միասնության թևերը» դատապարտում է Խաչիկ Գալստյանի և մյուսների ձերբակալություններըՏեղի ունեցողը ոչ միայն հակասում է մարդու հիմնարար իրավունքների ոլորտում Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, այլ նաև փաստացի վերածվել է այլախոհությունը և գաղափարական երկխոսությունը ճնշելու գործիքի։
30/12/2025 18:55Որոշում է կայացվել Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելՄեղսագրված արարքը չկատարելու հիմքով։
30/12/2025 18:18Չկա պատճառ, որի համար Խաչիկ Գալստյանը պետք է լինի անազատության մեջ. Սոս Հակոբյան (Տեսանյութ)Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ կալանքի հարցը որոշելու։
30/12/2025 17:46Քաղբանտարկյալ Վազգեն Սաղաթելյանին երկու ամսով կալանավորելու վերաբերյալ որոշումը չի բեկանվել․ Արսեն ԲաբայանՕրենքով նախատեսված է եռօրյա ժամկետ՝ որոշումը կողմերին ուղարկելու համար
30/12/2025 17:41Մովսես Շարբաթյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը վերացվեց և փոխարինվեց տնային կալանքով և գրավով. փաստաբանԱրդյունքում՝ 2025 թվականի հունիսի 25-ից ապօրինի կալանավորված Մովսես Շարբաթյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը վերացվեց և փոխարինվեց տնային կալանքով և գրավով։
30/12/2025 14:58Բացահայտվել է անդրազգային խոշոր կիբերհափշտակություն. 11 անձի մասով նախաքննությունն ավարտվել է. ՔԿՆախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ՀՀ և օտարազգի մի խումբ քաղաքացիներ 2018 թվականի նոյեմբերին ստեղծել և մինչև 2025 թվականի մարտի 11-ը ղեկավարել են անդրազգային հանցավոր կազմակերպություն՝ ներգրավելով բազմաթիվ անդամների:
30/12/2025 14:10«Անհնար է նկարագրել այն զգացումը, որը կարելի է ունենալ այդպիսի մարդուն ճաղերի հետևում տեսնելիս». պատգամավորը տեսակցել է Աշոտ ՄինասյանինԱշոտ Մինասյանի ներսում և´ մտավորականն է, և´ կռվող տղեն, և´ հանգստությունը, և´ պայքարի մարտիկը, իսկ հավաքական առումով` հայի լավ տեսակը:
30/12/2025 12:56Բնակության հասցեն փոխած քաղաքացիները կարող են նոր հասցեում փաստացի հաշվառվել օնլայնԽիստ նույնականացման պայմանով՝ անհրաժեշտ է կատարել ընդամենը մի քանի պարզ քայլ։

21/02/2019 14:16Government to allocate $396 thousand to Investigative Committee in the sidelines of Amulsar mine caseBriefing on the bill minister of finance Atom Janjughazyan said that it is offered to allocate 396 thousand USD from the government’s reserve fund to the Investigative Committee.
20/02/2019 22:57Armenia’s Prosecutor General’s Office submits complaint to the Court of Cassation against decision not to detain ex-deputy PM Armen GevrogyanOn January 29 Yerevan Court of Appeal has left in force the decision of the first instance court not to arrest former deputy Prime Minister Armen Gevorgyan.
20/02/2019 14:10NSS refutes information about criminal case filed against SCS chairman Davit SanasaryanEarlier speaking to Hetq.am, director of Fresenius company, Armenian partner of German company supplying necessary equipment for hemodialysis Hrant Pivazyan said that the State Control Service is trying to impede the activity of their company.
20/02/2019 11:30Criminals rob house of general doctor of Nairi medical center, take all expensive things: Anatoly GnuniAs to whether there were jewelry, antiquaries, expensive pieces of art, Gnuni said that he is just a working doctor and does not possess such things.
19/02/2019 19:58Sedrak Kocharyan to sue NSS director“I confirm the fact. I know that the lawsuit will be filed for violation of presumption of innocence,” Soghomonyan said.
19/02/2019 16:40SIS rejects request to provide materials of criminal case of CSTO ex-secretary general Yuri Khachaturov in Russian translationSIS press service informed Aysor.am that with the decision of the investigator they were given an opportunity to get familiarized with the materials of the case during 50 calendar days and not working days.
19/02/2019 16:24Over 19 billion AMD restored during 8 month-long fight against corruptionAccording to it, since May 8, 2018 till December 31, 19 billion 630 million 849,778 AMD has been restored as a result of activities addressed against corruption, illegal economic activity, as well as a result of investigation in the framework of criminal cases.
19/02/2019 12:21Director of company founded by Sedrak Kocharyan pleads guilty to charges brought against him: Armenia’s NSSAccording to the gathered facts, Sedrak Kocharyan organized the process of registering false information about the employees of the company he founded and evasion of taxes. To hide the criminal source of the funds he legalized them by different bank transfers and purchase of property.
18/02/2019 16:37Nikol’s only tool is ensuring cheap scenes: Sedrak Kocharyan“I do not hide that what happens now does not surprise me. Nikol Pashinyan has focused on our family still from the years of his journalistic activity and later with an accentuated strength after March events when he fled the square leaving the people at the mercy of fate,” he stressed.
18/02/2019 12:43Ex-DM Seyran Ohanyan’s defense team claims accusation against the ex official unclearOhanyan’s attorney Karen Mezhlumyan told Aysor.am that they have submitted a petition to the investigation body to present the essence of Ohanyan’s accusation as they stated that they do not understand it.
16/02/2019 13:36NSS summons ex SRC Gagik KhachatryanAccording to media publications, after the change of power in April 2018, Khachatryan left for the USA where he and his family members have business and luxurious mansions.
15/02/2019 20:20Preliminary investigation of criminal cases against Kocharyan, Ohanyan, Khachaturov, Gevorgyan completedRobert Kocharyan is charged under Article 300.1 part 1 and Article 311 part 4, part 2 for overthrowing constitutional order and getting big amount of bribe.
15/02/2019 19:27Change of ex-MP Manvel Grigoryan’s prevention measure to be examined on February 26The attorney said that Manvel Grigoryan is in civilian hospital in grave condition. The defense side has applied to the Yerevan court of general jurisdiction to free him at 20 million bail.
15/02/2019 17:16Manvel Grigoryan did not give testimony against anyone: attorneyManvel Grigoryan did not give testimony against anyone, I can tell it for sure,” Grigoryan’s attorney Arsen Mkrtchyan told Aysor.am.
15/02/2019 15:06Armenian government’s grounding of rejection of bill lacks any humane motivation: Naira Zohrabyan“You have seen on the eve that relatives of hundred convicts and detainees came to the NA yard to meet me. I am being informed that the convicts are planning to declare mass hunger strike, but I have urged them not to undertake such desperate steps hoping that my bill would have been approved today,” she said.