30/12/2025 12:52Կապտուկներ, ականջը՝ վնասված, աչքի տակ և կողքը՝ կապտած. Երևանում մայրը պարբերաբար բռնnւթյան է ենթարկել 5-ամյա երեխային ու ասել՝ կմեծանա, կմոռանաՄանկապարտեզում հոգեբանի ներկայությամբ երեխան պատմել է, որ իրեն վնասվածքները հասցրել է մայրը։
30/12/2025 11:35Սևանա լճի ափամերձ 11 հողամասերում ապամոնտաժվել է 20-ից ավելի շենք-շինությունՀասցեագրվել է ևս 8 միջնորդագիր:
30/12/2025 11:0629-ամյա վարորդի մեքենայում 197 կգ-ից ավել ձուկ է հայտնաբերվել. նրան ձերբակալել ենԿազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են նախաքննական մարմին։
30/12/2025 10:49Ինչու են ձերբակալել «Հայրենիք» կուսակցության անդամներին. մանրամասներՁերբակալվել է 8 անձ, այդ թվում՝ Արմավիրի մարզպետի նախկին տեղակալը:
30/12/2025 10:39Վերջին 3 օրում հանրապետությունում տեղի է ունեցել ճանապարհատրանսպորտային 748 պատահարՊարեկային ծառայությունը հանրապետության ճանապարհներին շարունակում է ուժեղացված հսկողությունն ու խիստ վարչարարությունը։
30/12/2025 03:15Վաղարշապատում «Հայրենիք» կուսակցության պատասխանատու Արամ Քոչարյանը ձերբակալվել էՏեղեկությունը հայտնել է «Հայրենիք» կուսակցության մամուլի խոսնակ Հռիփսիմե Առաքելյանը։
30/12/2025 00:30«Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանը ձերբակալվել էՔաղաքական հետապնդումները շարունակվում են։
29/12/2025 23:46«Գործ ունենք հերթական քաղաքական հետապնդման հետ». Խուզարկում են «Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի բնակարանըԿասկած չի կարող լինել։
29/12/2025 18:20Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանին երկու ամսով կալանավորելու վերաբերյալ Մասիս Մելքոնյանի որոշումը չի բեկանվել. ՓաստաբանՎերաքննիչ դատարանից են փաստաբանին տեղեկացրել։
29/12/2025 17:09Ավարտվել է 2021-ի հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունըՎերջիններիս վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
29/12/2025 16:32Անցած 3 օրում գրանցվել է 66 ավտովթար․ 4 մարդ զոհվել է, 90-ը՝ ստացել վնասվածքներՀայտնաբերվել է 16 հետախուզվող, կամավոր ներկայացել՝ 1-ը։
29/12/2025 15:30Ոստիկանությունը զգուշացնում է՝ նոր արագաչափ սարքեր են տեղադրվելՆԳՆ ոստիկանությունը հորդորում է խստագույնս պահպանել երթևեկության կանոնները՝ ապահովելով ձեր և մյուսների անվտանգությունը։
29/12/2025 14:18Գառնիում կաթողիկոսի հասցեին հնչած սպառնալիքը հասել է իրավապահների ուշադրությանըAysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հայտնեցին, որ տվյալ արտահայտության վերաբերյալ իրականացվում է ուսումնասիրություն՝ պարզելու՝ արդյոք այն պարունակում է հանցակազմ։
29/12/2025 13:192023 թ. հուլիսի 1-ին պարեկային ծառայողի կողմից բռնություն գործադրելով ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել էՎերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը:
29/12/2025 12:56ՆԳՆ Ոստիկանությունն ու Փրկարար ծառայությունը տոնական օրերին կիրականացնեն ուժեղացված ծառայություն․ Նախարարը հանձնարարականներ է տվելՆախարարը նշել է, որ հատկապես տոնական օրերին հանրային անվտանգության ապահովումը առավել համակարգված մոտեցում է պահանջում՝ հորդորելով ծառայողներին կենտրոնանալ հնարավոր դեպքերի, պատահարների կանխարգելման վրա։

15/02/2019 13:46827 million AMD returned to the state budget: Davit Sanasaryan“It is a quite normal result for the newly created structure and I can say that it is not our function. In general we have created some wrong ideas. Our function is not returning money, it is the function of law enforcement bodies. Now we are focusing on prevention, to heal the system,” Sanasaryan said.
14/02/2019 19:08Prosperous Armenia faction MP Eduard Babayan to face trialEduard Babayan was head of PAP leader Gagik Tsarukyan’s security and is accused of causing serious harm purposefully with a group of people or organized group.
14/02/2019 14:51CC gives proceeding to second president’s application: Kocharyan’s representative“We have filed the application on January 18 which was the second one. We have filed three applications to the Constitutional Court,” Kocharyan’s representative, attorney Aram Vardevanyan told Aysor.am.
14/02/2019 12:50Charges against ex-MP Manvel Grigoryan added, search declared for sonBesides the already revealed crimes, during the preliminary investigation cases of big amount of tax evasions, waste of state means, embezzlements have been revealed. The charges against Manvel Grigoryan have been added.
13/02/2019 16:01Government steps back from changes in tax legislation relating to advocates: Nikol Pashinyan“We have registered that the State Revenue Committee does not have enough resources for it which means we would have fought with our dear citizens in vain but would not have means to ensure the implementation of the law,” Pashinyan said.
13/02/2019 12:41Current government has issues with law, constitutionality and right: ARF-D member“They either do not get familiarized with the law or relevant article of the Constitution or do not make any legal analyses, do not display proper approach as a result re register approaches contradicting the right and the law,” Minasyan said.
13/02/2019 10:45New criminal charges against Kocharyan testify March 1 case is “water”: Armen Ashotyan“The new criminal charges against Robert Kocharyan testifies that the ongoing March 1 case is really ‘water’ and the ruling regime has decided to write a new plot again being guided by political motives,” Ashotyan wrote.
13/02/2019 10:37Kocharyan’s defense team receives decision of the court, to appeal it at Court of CassationThe defense team informs that the decision will be appealed at the Court of Cassation.
12/02/2019 21:08New charge filed against Armenia’s second presidentBesides the charges under the Article 300.1 of the Criminal Code, overthrow of constitutional order, Kocharyan has been charged under the 2d provision of 4th part of Article 311, receiving big amount of bribe.
12/02/2019 13:42Nubarashen penitentiary institution to stop functioning: Armenia’s PM“Yes, the government aims at closing Nubarashen penitentiary,” the PM stressed.
12/02/2019 13:35Healing processes start in Armenia’s judicial system: Nikol PashinyanDuring the past 10 months of its activity the Armenian government registered unprecedented success in ensuring independence of judicial power, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the NA presenting the government’s program.
12/02/2019 12:09Three servicemen injured as a result of grenade explosion on December 31Press service responsible of Armenia’s Investigative Committee Naira Harutyunyan told Aysor.am that the incident happened as a result of violation of rules of using the ammunition.
11/02/2019 15:05Robert Kocharyan is alone in cell, has no complains: Ombudsman visits second presidentSpeaking to reporters today, Tatoyan refused to unveil the details of the conversation with Armenia’s second president, only said that the former president is alone in the small cell.
11/02/2019 13:35People must be informed about all death cases in the army: Ruben MelikyanThe advocate said for a minute he can understand that the Defense Ministry did not report about it not to shadow the festive New Year mood of the people, but not informing about it after the holidays does not suit in any logic.
11/02/2019 12:23Armenian ex-MP, general Manvel Grigoryan still in hospitalHe said the investigative body is doing everything for Manvel Grigoryan’s arrest differ from the arrest of others.